گزارش تحلیلی: اسرائیل تا چه حد باید از خطر حملات موشکی رژیم ایران به خاک خود نگران باشد؟

شمار فزاینده ای از ایران شناسان در اسرائیل ابراز نگرانی می کنند که اگر یک رویارویی نظامی جدی بین ارتش ایالات متحده و سپاه پاسداران در ایران رخ دهد، اسرائیل در معرض خطرات موشکی رژیم ایران قرار خواهد گرفت.

علی مطهری نایب رئیس مجلس شورای اسلامی، دو روز پیش (یکشنبه) گفته بود که ایالات متحده از بیم حملات موشکی حکومت ایران علیه اسرائیل، جرات حمله نظامی را نخواهد داشت.

گرچه این سخنان از خوی تجاوزگرانه رژیم ایران نشان دارد، ولی نایب رئیس مجلس در مقامی نیست که سخنان نظامی او اعتبار داشته باشد و از تصمیم رژیم یا سپاه پاسداران حکایت کند.

با این همه، شماری از کارشناسان امور ایران در اسرائیل، احتمال حملات موشکی رژیم ایران علیه اسرائیل را، در صورت بروز جنگ با ایالات متحده، جدی می گیرند و نسبت به آن ابراز نگرانی می کنند.

رژیم ایران بارها تهدید کرده که اگر با اسرائیل درگیر شود، قادر است این کشور را از شمال (حزب الله لبنان) و شرق (خاک سوریه) و غرب (جهاد اسلامی و حماس در غزه) هدف حملات موشکی قرار دهد. با توجه به این که رژیم ایران حزب الله را به موشک های نقطه زن مجهز ساخته، و همچنین موشک های نقطه زن دیگری که احتمالا در سوریه انبار شده، چنین تعرضی می تواند برای اسرائیل بسیار خطرناک باشد.

دکتر مردخای کِیدار، یکی از خاورشناسان بنام اسرائیل، در گفتگو با خبرنگاران از جمله گفت: آنهایی که تصور می کنند که در صورت وقوع جنگ، اسرائیل هدف حملات موشکی قرار نخواهد گرفت، بسیار اشتباه می کنند.

دکتر کیدار حتی بر این باور است که نه تنها از شمال و شرق و غرب، اسرائیل موشک باران خواهد شد، بلکه خود حکومت ایران نیز خواهد کوشید اسرائیل را هدف حملات موشکی قرار دهد.

او توصیه می کند که اسرائیل برای رویارویی با هرگونه احتمالی، خود را به طور کامل آماده سازد. زیرا حکومت ایران به صراحت گفته است که در صورت بروز جنگ، همه هم پیمانان ایالات متحده در منطقه هدف موشک های ایران قرار خواهند گرفت و اسرائیل یکی از این هدف ها می باشد.

ژنرال یوسی کوپر واسر، که در گذشته رئیس شاخه گردآوری اطلاعات در ستاد ارتش اسرائیل بوده، و در این زمینه آگاهی های گسترده ای دارد، به خبرنگاران می گوید که رژیم ایران ممکن است در کوتاه ترین مدت، نه تنها به مواضع ارتش آمریکا حمله کند، بلکه اسرائیل را نیز مورد تهاجم جنگی قرار دهد.

ژنرال نیروهای ذخیره کوپرواسر، که هم اکنون در یک اندیشکده امور نظامی و امنیتی در اورشلیم به پژوهش ادامه می دهد، توصیه می کند که اسرائیل خود را برای رویارویی با هرگونه احتمالی آماده سازد. او می گوید که این احتمال، باید شامل حملات موشکی از حزب الله و جهاد اسلامی فلسطین باشد.

این کارشناس نیز احتمال حمله موشکی به اسرائیل را، در صورت بروز جنگ با ارتش آمریکا، یک امر حتمی می داند. ولی در عین حال می گوید که اگر کارزار جنگی بین ایران و ایالات متحده در ابعاد محدود رخ دهد، ایران به طور مستقیم اسرائیل را هدف موشک قرار نخواهد داد، بلکه برای اجرای این هدف، به مزدوران نیابتی خود، یعنی حزب الله لبنان و جهاد اسلامی آزادی فلسطین و حماس چنین فرمانی را خواهد داد.

از دیدگاه این کارشناس امور نظامی، کسانی که تصور می کنند رژیم ایران از حمله موشکی به اسرائیل خودداری خواهد کرد، به اشتباه دچار شده اند و بهتر آن است که ارتش اسرائیل خود را برای رویارویی با هرگونه احتمالی آماده سازد.

به گفتۀ ژنرال کوپرواسر، این احتمال زیاد نیز وجود دارد که رژیم ایران در صدد برآید، به طور مستقیم، علیه اسرائیل وارد میدان کارزار شود.

یکی از فرماندهان سپاه پاسداران در گذشته ادعا کرده بود که در صورت بروز جنگ، در ظرف چند دقیقه یازده هزار موشک و راکت و خمپاره به سوی اسرائیل شلیک خواهد شد. منظور او، حمله همزمان همه سازمان های تروریستی تحت فرمان رژیم ایران، علیه اسرائیل بوده است.

با این همه، کارشناسان نظامی می گویند که اسرائیل بارها چنین احتمالی را به آزمون گذاشته و سناریوهای مختلف را آزمایش کرده و خود را برای رویارویی با چنین خطری به خوبی آماده ساخته است.

اسرائیل دارای قویترین نیروی هوایی خاورمیانه و یکی از قوی ترین نیروهای هوایی جهان است و از جنگنده بمب افکن های کافی برخوردار می باشد که بتواند در سه جبهه لبنان، سوریه و غزه، دشمنان خود را مهار کند.

منشه امیر بر این باور است که اگر رژیم ایران قصد حمله موشکی به اسرائیل را داشته باشد، به یکی از بزرگترین اشتباهات استراتژیک خود دست خواهد زد و نابودی خود را نزدیک تر خواهد ساخت.

این کارشناس به خبرنگاران اسرائیلی گفت که اوضاع منطقه، امروز با دوران صدام حسین در جنگ دوم خلیج فارس، تفاوت اساسی دارد و رژیم ایران از این تفاوت به خوبی آگاهی دارد.

منشه امیر در توضیح دیدگاه خود گفت که در آن هنگام، صدام امیدوار بود که اگر اسرائیل را هدف حمله موشکی قرار دهد، کشورهای عرب را وادار خواهد ساخت که به حمایت از عراق در برابر ارتش آمریکا روی آورند. زیرا او می خواست چنین وانمود کند که اشغال عراق، جنگی علیه استکبار به مفهوم ایالات متحده و اسرائیل است. ولی این ترفند کارساز نیافتاد و اسرائیل در برابر حملات موشکی، در مشاوره با ایالات متحده، ساکت نشست و زیانی نیز که از پرتاب موشک های ایجاد شد، جزیی و قابل جبران بود.

منشه امیر گفت که موقعیت امروزی حکومت ایران، با اوضاع در آن دوران تفاوت اساسی دارد و اگر رژیم ایران در جنگ با ارتش آمریکا، بخواهد به اسرائیل، عربستان سعودی و یا امارات عربی متحده نیز حمله کند و یا آن ها را هدف حملات موشکی قرار دهد، همه کشورهای عرب علیه رژیم ایران بسیج خواهند شد و وضع نظامی رژیم در صحنه جنگ بسیار اسیب پذیرتر خواهد گردید.

منشه امیر در ادامه ارزیابی خود گفت که اگر رژیم ایران دچار یک اشتباه سرنوشت ساز شود و اسرائیل را به طور مستقیم هدف حمله موشکی قرار دهد، بهانه و فرصتی به اسرائیل خواهد داد که در صدد برآید همه تاسیسات اتمی و موشکی رژیم و پایگاه های عمده سپاه پاسداران را مورد حمله قرار دهد.

به گفته این کارشناس، ارتش اسرائیل در دو دهه اخیر اطلاعات بسیار حساسی را در مورد اماکن آسیب پذیر و استراتژیک رژیم ایران گردآوری کرده و در گذشته قصد داشته است تاسیسات اتمی رژیم ایران را بمباران کند.

منشه امیر گفت که البته اسرائیل همه این اطلاعات حساس نظامی را در اختیار ایالات متحده قرار داده و می دهد، ولی خود نیر برای اجرای حملات نظامی آمادگی های لازم را دارد.

منشه امیر یادآوری می کند که نیروی هوایی اسرائیل بارها پرواز در مسیرهای طولانی و بمباران هدف هایی را که زیر قشر بسیار ضخیم بتونی قرار دارد، آزمایش کرده است و برای انجام آن آمادگی کامل دارد. اسرائیل همچنین پس از به روی کار آمدن دولت پرزیدنت ترامپ، بمب های سنگر شکن از آن کشور خرید و همچنین بمب های بسیار سنگینی را خریداری کرد که می تواند تاسیسات زیرزمینی و حتی زیر کوه را نابود کند.

منشه امیر به خبرنگاران گفت که ظاهرا ایالات متحده به کمک های لجیستیک اسرائیل، در مرحله کنونی نیازی ندارد، زیرا صاحب چندین پایگاه نظامی در امیرنشین های عرب است و انبارهای بزرگ اسلحه در آنجا ذخیره کرده است. با این همه، امکانات نظامی و تهاجمی اسرائیل نیز، در صورتی که ارتش ایالات متحده به آن نیاز داشته باشد، با طیب خاطر در اختیار آن کشور قرار خواهد گرفت.

6 دیدگاه‌

  1. بالاخره با دیوانگی ذاتی حکومت ایران چه به اسراییل قدرتمند ومجهز خدای نکرده بخواد تجاوزکنه یا نکنه باید به روشی عالی و خداپسندانه ریشه آخوندها وتروریسم و نفاق پراکنی ومفت خوری ودزدی و اختلاس و بی شرفی و چپاول اموال ملت ایران و دیوثی رژیم ددمنش وشداد چهل ساله ایران کنده شده ومحو شه- وگرنه ملت روزگار خوشی نخواهند دید با این غده سرطانی منتشر ومزمن جمهوری اسلامی ایران درمنطقه و مردم دنیا هم روی آرامش وخوبی را نخواهند دید.

  2. حتی تصور اینکه تروریستھا بخوان اسرائیل را موشک باران کنند، اشکِ من را در میاره۰ دوست داران اسرائیل باید این کشور را که خواستگاهِ تمامِ ادیانِ یکتاپرستی شده حمایت و پاسداری کنند۰ نفرینِ ھمیشگیِ خدا بر دشمنانِ اسرائیل و یهود۰

  3. بیچاره مفلوک شما که از پس گروه‌های کوچکی مثل حزب الله و جهاد اسلامی بر نیامدید و پرچم سفید بالا بردید میتوانید در جنگ با ایران دوام بیارید؟ دو روزه نابود خواهید شد.

  4. سلام.امیدوارم جنگی رخ ندهد.ولی در صورت شروع جنگ تاریخ نشان داده که مردم ایران به متجاوزان به خاک خود و هم‌پیمانان آنها رحم نخواهند کرد.ناگفته نماند که وقتی صحبت ازدفاع از خاک و مردم در میان باشد مخالفین و منتقدان حکومت نیز در دفاع از مردم و میهن تمام تلاش خود را خواهند کرد.امیدوارم گروه عاقل‌تر و منطقی‌تر در دو یا چند طرف ابتکار عمل را در دست گرفته و از ویرانی کامل اسرائیل و نیز ویرانی بخشی از ایران جلوگیری کنند.

  5. جناب آقای منشه امیر درود بر شما و پایدارمردم اسرائیل و جاوید مردم ایران .
    اول شکی در این نیست که در زمان وقوع جنگ اسرائیل مورد حمله موشکی قرار خواهد گرفت ولی قبل از همه چیز اتفاقات چند روژه گذشته در خلیج فارس یعنی انفجار کشتی های نفتی و حمله حوشیهای یمنی و همچنین موشک باران اسرائیل ، تمام اینها حامل پیغامی است که تا به حال نظر کمتر سیاست مداری (آمریکائی و اسرائیلی) را به خود جلب کرده جمهوری اسلامی با زبانی بسیار نامفهوم و گنگ با انجام تمام این اعمال داره میگه که من نیروی های آمریکائی را در خلیج فارس دور زده و در تمام زوایای آمریکاییها را ضربه پذیر کرده و به صورت واضع هم این را به اسرائیل اعلام کرده و این خطرناک ترین حالت جنگی برای آمریکا و اسرائیل است ، ، ، خوب راه حل چیست ؟ از آنجایی که در حال حاضر هر گونه تنشی از طرف آمریکا و اسرائیل جایز نیست ، پس نیروهای فرانسوی از پایگاه امارات و نیروهای هلندی از پایگاه لبنان خاک و محدوده حوشیهای یمنی را به تبره کنند ( یعنی واقعا حملات خیلی جدی و سنگین ) و در همان حال اسرائیل هم آماده برای یک شناسائی گسترده بر افراز جنوب لبنان و سوریه بعد میشه گفت که از یک طرف پشت سر آمریکاییها باز شده و از طرف ریگر هر دو نیروهای موجود در لبنان و سوریه مجبور به تغیر مکان و جابجایی میشوند که در نتیجه پیداکردنشان راحت تر میشه که در اصل خطر آینده را الان جلویش را گرفتیم

Comments are closed.