گزارش تحلیلی: اظهارات وزیر خارجه آمریکا و سفیر آینده آن کشور در سازمان ملل، از شتابزدگی در قبال ایران نشان ندارد

از اظهارات دو روز اخیر وزیر خارجه ایالات متحده آنتونی بلینکن، و همچنین بانویی که قرار است پست سفیر آمریکا در سازمان ملل را عهده دار شود، چنین برمی آید که دولت پرزیدنت بایدن، در کنار آمدن با رژیم ایران شتابی ندارد و در این راستا امید می رود که خواسته های اسرائیل، کشورهای عرب منطقه، و طبیعتا کشورهای اروپای غربی را نیز در نظر داشته باشد.

تحلیلگر رادیو پیام اسرائیل ارزیابی می کند که دولت جدید شتابزده عمل نخواهد کرد.

آنتونی بلینکن در سخنان خود در همایش رسانه ای روز گذشته (چهارشنبه) یک بار دیگر تایید کرد که دولت بایدن به برجام باز خواهد گشت، ولی در مورد برداشتن تحریم ها در آن مرحله، سخنی نگفت.

تصوری که از این سخنان به وجود می آید آن است که هدف دولت جدید آمریکا برای بازگشت به برجام آن است که بتواند گفتگوها با رژیم ایران را در چارچوب آن آغاز کند و زمینه را برای مطرح ساختن محدودیت های بیشتر، به ویژه در مورد برنامه های موشکی و اتمی ایران فراهم سازد.

وزیر خارجه جدید آمریکا در سخنان خود خواستار آن شد که ابتدا رژیم ایران به همه تعهداتی که در چارچوب برجام، در ماه های اخیر زیر پا گذاشته باز گردد و پس از آن است که آمریکا نیز به برجام باز خواهد گشت.

بلینکن در این سخنان، هیچ اشاره نکرد که ایالات متحده چه هنگام تحریم ها را متوقف خواهد ساخت و یا کدام بخش از آن را برخواهد داشت.

علی خامنه ای ماه گذشته گفت که از دیدگاه رژیم ایران، بازگشت و یا عدم بازگشت آمریکا به برجام اهمیتی ندارد، بلکه مهم، دور زدن تحریم ها و خنثی کردن آن ها می باشد، که رژیم ایران باید بی آن که با آمریکا وارد گفتگو شود، بتواند تحریم ها را خنثی کند.

از قول علی ربیعی سخنگوی دولت حسن روحانی امروز خبری در رسانه ها انتشار یافت که در آن از قول وی نوشته شده: ما منتظر دعوت از جانب دولت آمریکا برای دعوت به آغاز گفتگوها هستیم. این خبر پس از دقایقی، از وبسایت های داخلی حذف شده و معلوم نیست که علت آن چه بوده است.

سفیر موعود ایالات متحده در سازمان ملل نیز هنگام بیان دیدگاه های خود در مورد رژیم ایران، و سیاستی که او در قبال این حکومت در پیش خواهد گرفت، به خودسری ها و فتنه گری های رژیم ایران در منطقه به تفصیل اشاره کرد و گفت که برای مهار کردن این رژیم و رفتارهای آن، ائتلاف هایی برپا شود.

این ها همه، شاید نشان آن باشد که دولت پرزیدنت بایدن، از شتاب در امر معامله با رژیم ایران، شتاب نخواهد کرد.