گزارش تحلیلی تلویزیون دولتی ترکیه: «رژیم ایران درگیر نزاع های منطقه ای و با غرب مساله دارد»

شبکه تلویزیونی تی آر تی در ترکیه، در گزارشی تحلیلی درباره ایران، از جمله گفت :  حکومت ایران در درگیری‌‌های منطقه از یمن تا سوریه دست دارد و اتحادیه اروپا هم تلاش می‌‌کند در معاملات تجاری به جمهوری اسلامی کمک کند اما فشارها بر ایران بسیار زیاد است و تحمل عبور از این بحران ها را ندارد .احتمالاً تهران در آینده نزدیک در بحران اقتصادی غرق خواهد شد.

یادآور می شود دولت ترکیه نیز پیشتر این وضعیت را تجربه کرده بود و  پس از روبرو شدن با یک بحران اقتصادی در اوایل سال ۲۰۰۰ سیاست بازار آزاد را در پیش گرفت و شرکت‌های دولتی زیان‌ده را به بخش خصوصی واگذار کرد و کنترل دولت بر سرمایه را حذف کرد که باعث جذب راحت‌‌تر سرمایه گذاری‌های خارجی شد و به این ترتیب با اصلاحات اقتصادی و اجتماعی مقدمات حذف صفر از لیر را فراهم کرد.

وزیر اقتصاد حکومت ایران نیز در ارتباط با بحران شدید اقتصادی در ایران گفته که دولت ناچار شده برای تامین کسری بودجه خود بسیاری از خدمات دولتی را واگذار کند، ما به دنبال کوچک‏‌سازی دولت هستیم.

فرهاد دژپسند افزود: در شرایط کنونی تحریم شدید آمریکا علیه ایران با کاهش حجم تجارت خارجی مواجه شدیم اما هنوز هم می توان حدود ۴۰ تا ۴۳ میلیارد دلار واردات داشت. که این میزان بسیار پایین است.

وزیر امور اقتصاد و دارایی گفت: دولت مجبور است برای نجات کشوردارایی های خودش را به مزایده بگذارد و در بخشی از موارد واگذار کند.

دژپسند افزود:  واگذاری ها تا جایی که امکان دارد از طریق بورس انجام خواهد شد چرا که بورس یک محیط شفاف، شیشه ای و کاملا رقابتی است.

دژپسند اظهارداشت: باقیمانده سهام دولت در بانک های ملت، تجارت و صادرات و شرکت های بیمه البرز و اتکایی امین در قالب صندوق سرمایه گذاری قابل معامله و از طریق پذیره نویسی واگذار خواهد شد.

دولت روحانی تلاش دارد تا از هر راهی برای جذب سرمایه های نقدی مردم اقدام کند یکی از این راه ها فروش و واگذاری سهام و خدمات دولتی است تا از این طریق خزانه  خالی دولت را پر کند.