گزارش تحلیلی “رادیو پیام اسرائیل”: رژیم ایران به تعرض ادامه می دهد، و آمریکا نیز هشدارها را همچنان تکرار می کند، ولی …

علی خامنه ای در سخنان روز گذشته خود گفته بود که رژیم ایران در رویارویی کنونی با ایالات متحده پیروز خواهد شد.

سخنان پرزیدنت ترامپ که برنامه فرستادن ۱۲۰ هزار سرباز آمریکایی به خاورمیانه را “دروغ محض” نامید، موجب شگفتی بسیار شد.

کمتر از یک روز پس از آن، اعلام گردید که نیروهای آمریکایی در عراق، از بیم تعرض از جانب گروه های وابسته به رژیم ایران، به حال آماده باش در آمده اند.

روز گذشته (سه شنبه) اعلام شد که پهپادهای نظامی ساخت ایران، توسط حوثی های یمن، تاسیسات پمپاژ نفت عربستان را مورد حمله قرار داده و انتقال نفت به بندر را مختل ساخته اند.

دو روز پیش از آن، خبر رسید که چهار کشتی بازرگانی در بندر فجیره در امارات عربی متحده آسیب دیده اند و تردیدی نیست که عاملان و آمران آن، وابسته به حکومت اسلامی ایران بوده اند.

مایک پمپئو گفته بود که اگر رژیم ایران و یا عناصر وابسته به آن، به سربازان آمریکایی و یا منافع آمریکا در منطقه آسیب برسانند، با واکنش سخت و تنبیه آمیز ایالات متحده روبرو خواهند شد.

ایالات متحده برای جان بخشیدن به این تهدید خود، ناو هواپیمابر آبراهام لینکلن را رهسپار منطقه کرد.

تردیدی نیست که آسیب رسانده به دو نفتکش سعودی در فجیره و بمباران تاسیسات انتقال نفت در خاک عربستان، به هدف عملی ساختن تهدید رژیم ایران است که اگر فروش نفت ایران به صفر برسد، آن کشور قادر خواهد بود صادرات نفت کشورهای همسایه را نیز به طور جدی مختل سازد.

در چنین حال و هوایی، هنگامی که پرزیدنت ترامپ با قاطعیت می گوید که آمریکا قصد اعزام صد و بیست هزار سرباز را ندارد، این تصور ایجاد می گردد که دولت واشنگتن در اظهارات و اعلام سیاست های خود پایبندی لازم را ندارد و مرتبا تغییر سیاست می دهد.

به گفته تحلیلگر رادیو پیام اسرائیل، این عدم ثبات سیاسی، در تصمیمات ایالات متحده در مورد سوریه نیز دیده شد. زیرا، پرزیدنت ترامپ یکبار اعلام کرد که همه نیروها را از سوریه بیرون می برد و کوتاه مدتی پس از آن، خبر داد که شماری از واحدها را در سوریه باقی می گذارد.

این تحلیلگر پیشتر گفته بود که به احتمال زیاد، رژیم ایران از رویارویی مستقیم جنگی با ایالات متحده رویگردان خواهد بود و هدفش روی آوردن به یک جنگ فرسایشی خواهد بود که می تواند با کمک گروه های نیابتی انجام گیرد و حکومت ایران هرگونه دخالتی را تکذیب کند و بدینسان از درگیری جنگی با آمریکا دور بماند.

این سیاست را در آب های خلیج فارس و در تاسیسات نفتی عربستان دیدیم و اکنون خبر می رسد که در عراق نیز رژیم ایران قصد دارد از طریق گروه های تحت فرمان خود، به سربازان آمریکایی و یا قرارگاه های نظامی آنان آسیب برساند.

رادیو پیام اسرائیل هفته پیش فاش ساخته بود که رژیم ایران ممکن است از طریق گروه های تحت تسلط خود در عراق، از قبیل حشد الشعبی، سرایاء النجبا و گروه های دیگر، به سوی پایگاه های نظامی آمریکا در حاشیه جنوبی خلیج فارس به شلیک موشک بپردازد. در این خبر آمده بود که رژیم ایران از چند ماه پیش تعداد نامعلومی موشک های نقطه زن خود را به نقطه ای در صحرای غربی عراق منتقل ساخته است. مقامات رسمی کشورهای ذینفع، هنوز نسبت به این خبر واکنشی نشان نداده اند.

این واقعیت نیز که ایالات متحده هنوز به طور رسمی رژیم ایران را به مسؤولیت خرابکاری در چها کشتی بازرگانی متهم نساخته و نسبت به حمله پهپادها به تاسیسات نفت عربستان واکنش مشروحی بیان نداشته، می تواند نشان دیگری از رفتار احتیاط آمیز ایالات متحده در قبال رژیم ایران باشد.

علی خامنه ای در سخنان روز گذشته خود گفته بود که رژیم ایران در رویارویی کنونی با ایالات متحده پیروز خواهد شد.

به گفته تحلیلگر رادیو پیام اسرائیل، فرض خامنه ای بر این است که اگر یک رویارویی جنگی مستقیم با ایالات متحده رخ دهد، بی تردید سپاه پاسداران و دیگر نیروهای مسلح رژیم ایران، به شدت شکست خواهند خورد.

ولی اگر رژیم ایران به جنگ نیابتی علیه ایالات متحده روی آورد و به پیکار فرسایشی دست بزند، ارتش آمریکا را خسته خواهد کرد و موجب خروج آن از منطقه خواهد شد.

رژیم ایران، همیشه بر این گمان انگشت گذاشته که حضور نیروهای آمریکایی در حوزه خلیج فارس یک امر موقتی است و کشوری که برای همیشه در آن ناحیه می ماند ایران است و بنابراین، به صلاح کشورهای عرب جنوب خلیج است که چتر حمایت رژیم ایران را بپذیرند و به پشتیبانی آمریکا امیدی نبندند.

البته بدیهی است که امیرنشین ها این توصیه رژیم ایران را قاطعانه رد کرده و می کنند، زیرا شماری از رهبران رژیم با قاطعیت می گویند که انقلاب شیعه ایران باید به همه کشورهای مسلمان همسایه گسترش یابد.

5 دیدگاه‌

  1. اینکه حکومت اسلامی کشتی های امارات و عربستان و نروژ را مورد سوء قصد قرار داده باشد برای من واقعأ دور از ذهن است . البته این هرگز به آن معنا نیست که حکومت اسلامی یک حکومت نرمال و بی آزار است بلکه بر عکس یک حکومت کاملأ تروریستی است و به هیچ عنوان جنبه‌های دَدمنشانه و خوی وحشیگری رژیم ایران را پوشش نمیدهد . اما اگر یک بازنگری به رفتارهای رژیم در چهل سال گذشته داشته باشیم و به خصوص از زمانی که آخوند خامنه ای در نقش رهبر ایران قرار داشته متوجه میشویم که دقیقأ در زمانهایی که رژیم در خطر نابودی بوده است شدیدأ محافظه کارانه برخورد کرده است دقیقأ بر خلاف شیوه و روشی که خمینی در زمان رهبریش انجام میداد . به طور مثال در سال ۷۸ در بین تظاهرات کوی دانشگاه اون سخنرانی معروف را انجام میدهد و در بین سخنرانی بغض میکند ، در سال ۸۸ هم در سخنرانی تاریخی خودش در کارنوال جمعه (نماز جمعه) همین کار را کرد و سریعأ محافظه کار شد و یا مثالی ملموس‌تر آنکه حرف از نابودی اسرائیل در ۲۰ سال آینده می‌زد و وقتی اسرائیل به نیروهای تروریستی سپاه در سوریه حمله کرد شدیدا خطر را حس کرد و با محافظه کاری عمل کرد و از آنجایی که در این چند هفته با محافظه کاری تمام حرف از اتفاق نیوفتادن جنگ میزند و میگوید نه ما قصد جنگ داریم و نه آمریکا قصد جنگ دارد همه نشان از رفتارهای شدیدأ محافظه کارانه رژیم است پس بنا بر این احتمال آنکه ایران در وقایع خرابکاری کشتی ها نقشی داشته باشد بسیار ضعیف و منطفی است . اما در این میان چند کشور از جنگ آمریکا و ایران و به همین ترتیب کشیده شدن اسرائیل به این جنگ شدیدأ سود میبرند مانند عربستان که با به راه افتادن این جنگ دو رقیب خود یعنی ایران و اسرائیل را به این وسیله دچار بحران میکند و از آنجایی که ایران ضعیف خواهد شد و اسرائیل هم به همین ترتیب عربستان جایگاه خود را در خاورمیانه تقویت میکند . شما به خریدهای نظامی عربستان نگاه کنید ، ببینید که هر جنگنده ای که اسرائیل میخرد عربستان به تعداد زیاد سفارش میدهد . درست است که در ظاهر با اسرائیل مشکلی ندارد ولی نباید فراموش کرد که بن سلمان شدیدأ تفکرات پان عربیسم دارد و این برای عربستان و کشورهای عربی دیگر یک لحظه تاریخی است . با یک خرابکاری ایران و اسرائیل را در یک جنگ ویرانگر می‌اندازد و قدرت خاورمیانه میشود . در آخر باید گفت قطعا این خرابکاری از جانب خود اعراب است زیرا مشخص است که حتی نمیخواسته اند تخریب زیادی اتفاق بیوفتد و در صورت به وقوع پیوستن جنگ اسرائیل حتما باید یک زهره چشم از اعراب بگیرد .

  2. ترامپ قبل از هر چیز یک تاجره و تاجران ادمهای با حوصله ای هستند اتفاقا هر چه خامنه ای دست به اینگونه خرابکاریها بزند ترامپ خود را موفق تر می بیند

  3. امریکا ایران را بزند و به ایران حمله نظامی کند بهترین گوشت قربانی امروز ایران اسلامی است چرا که تمام تروریستهای جهان همچون لاشخور از ان تغذیه میکنند و امریکا باید این گوشت پر بار و ثروت مند را از کنترل کفتارهای تروریست پرور خارج کند . امین امین

Comments are closed.