گزارش تحلیلی: ربودن روح الله زم مدیر “آمد نیوز” یک عملیات ساده و ابتدایی بود و جای خودستایی ندارد

فرمانده سپاه پاسداران، حسین سلامی، یک بار دیگر به خودستایی پرداخت و در رابطه با ربودن روح الله زم مدیر کانال تلگرامی “آمد نیوز” و انتقال او به ایران، ادعا کرد که این عملیات سپاه پاسداران، به گفته او “سرویس های اطلاعاتی بیگانه را غافلگیر کرد”.

این خود بزرگ بینی در حالی است که روح الله زم زیر نظر و مورد حفاظت هیچ سرویس اطلاعاتی نبود، بلکه به آن گونه که همکارش “مازیار” در یک مصاحبه تلویزیونی گفت، مامورین حفاظتی پلیس فرانسه بتدریج این حفاظت را کاهش داده بودند و پیش از سفر زم به عراق به او هشدار داده شده بود که مبادا به چنین کاری دست بزند. ولی پلیس فرانسه کسی را از خروج از کشور و یا سفر به کشور دیگری منع نمی کند و از خبر ربوده شدن زم در عراق غافلگیر نشده است.

سلامی و دیگر دست اندر کاران رژیم، برای پر اهمیت دادن این آدم ربایی، ادعا می کنند که همزمان، چندین سرویس اطلاعاتی جهان، روح الله زم را زیر نظر داشته اند. این ادعا نیز مطلقا دروغ است، زیرا وقتی سرویس امنیت خارجی فرانسه از دور فعالیت های زم را رصد می کند، جایی برای دخالت نیروی امنیتی کشورهای دیگر باقی نمی ماند و اصولا نیازی به آن نیست، زیرا سرویس های امنیتی برخی کشورهای جهان با ممالک دوست تبادل اطلاعات می کنند و روح الله زم شخصیتی نبود که همه سرویس های امنیتی خارجی او را رصد کنند.

سالمی در سخنان خود ادعا کرد که “مردم ایران و مسؤولان، نسبت به این دستاورد سپاه پاسداران ابراز محبت کرده اند”. این گفته نیز بخشی از زیاده گویی ها و خودستایی های مقامات رژیم و به ویژه فرماندهان سپاه پاسداران است که از خود بزرگ بینی آنان سرچشمه می گیرد.

در حکومتی که مردم را سرکوب می کنند، سلامی چگونه می تواند این ادعا را مطرح سازد که مردم ایران از ربودن زم خرسندند؟ آیا به این خاطر که یک منبع اطلاعاتی خود را از دست داده اند؟

تحلیلگر رادیو پیام اسرائیل پس از بررسی همه گزارش هایی که در این زمینه انتشار یافته، به این گمان رسیده است که روح الله زم بسیار مایل بود بودجه ای برای ادامه فعالیت خود و حتی گسترش آن و برپایی یک شبکه رایویی و تلویزیونی، فراهم سازد و سرویس اطلاعاتی رژیم از این گرایش زم بهره گیری کرد و سناریویی ترتیب داد که از طریق وعده های مالی بتواند او را به عراق بکشاند – زیرا می دانست که زم حاضر نخواهد بود با پای خود به ایران بیاید.

وعده مالی، یکی از شیوه هایی است که رژیم ایران از هنگام به روی کار آمدن، همیشه برای شکار مخالفان برون مرزی خویش به کار گرفته است. این حربه برای بدام انداختن افراد زودباور بسیار موثر است، زیرا تقریبا همه مخالفان رژیم در خارج از کشور برای ادامه پیکار خود، به کمک مالی نیاز دارند.

شیوه رخنه یابی دیگر رژیم به کانال “آمد نیوز”، تماس فرد یا فرادی با زم، با این ادعاست که به منابع خبری خوبی دسترسی دارند و می توانند گزارش ها را در اختیار مدیر کانال قرار دهند.

معلوم نیست که به کارگیری این شیوه ساده، که از ابتدایی ترین ترفندهای سازمان های اطلاعاتی جهان می باشد، تا چه حد در کشاندن زم به عراق موثر بوده است. شاید هیچ تاثیری نداشته، ولی نوعی راه ارتباط با او را ایجاد کرده بود.

در مورد نقش شیرین نجفی در کشاندن زم به بغداد، ارزیابی های ضد و نقیضی انتشار یافته است. ولی حتی اگر باور کنیم که شیرین نجفی از ابتدا جاسوس رژیم بوده، و یا بعدها زیر فشار و تهدید حاضر به همکاری شده است، ایجاد ارتباط از طریق زنان نیز بخشی از الفبای کلاسیک امور اطلاعاتی است و تازگی ندارد.

در مجموع، ربودن و آوردن زم به ایران، یک دستاورد اطلاعاتی به شمار می آید ولی مسلما چنان برجسته نیست که حسین سلامی و دیگر فرماندهان سپاه پاسداران، این چنین به آن می نازند.

روح الله زم یک فرد خصوصی بود که پلیس فرانسه، در ابعاد بسیار محدودی از او محافظت می کرد و نمی توانست جلوی خروجش را بگیرد و یک شخصیت برجسته سیاسی یا نظامی متعلق به کشوری نبود که شبانه روز زیر نظر باشد و بدون محافظ شخصی به سفر خارج دست بزند

3 دیدگاه‌

 1. سلام.
  شکی نیست که خانم نجفی اخیرا و بعد از فوت مادرش در ایران از طریق فشار و ارعاب نسبت ب دخترش در ایران او را مجبور ب همکاری نموده و از ترکیه بقول خودش با پاسپورت جعلی اما در واقع با پاسپورتی که توسط سپاه با مشخصات اصلی خودش میبوده ب عراق ب راحتی رفت و آمد داشته و زم را بخاطر اینکه روی وی نفوذ و داشته ب بهانه پول ب دخل عراق کشانده و ب راحتی در اختیار مامورین امنیتی قرار داده و خودش نیز همین الان در ایران و یا احتمالا در کردستان عراق میباشد.
  مورد دیگر اینکه چگونه است یک خبرنگار زن از آمدن زم ب عراق اطلاع داشته که آمده پیش خانم نجفی تا با او مصاحبه کند در صورتیکه بقول خودشان آقای نیکفر اسپانسر زم از این سفر بی اطلاع بوده،
  من فکر میکنم آقای نیکفر هم یک دیگر از مهره های خودشان است و میخواستند او را در این ماجرا سفید نگهداشته و برای سناریوهای احتمالی بعدی و کنترل کردن خانم زم در فرانسه.
  و بهمین جهت این دو نفر یعنی خانم نجفی و آقای نیکفر مرتب بهم نون قرض میدهند و همدیگررا پاک جلوه میدهند.
  اینقدر این سفر زم بدون رعایت مسائل امنیتی بوده که حتی یک آدم عادی و بیسواد میداند که رفتن ب جایی که تمام نیروهای امنیتی آن توسط ایران کنترل میشود نمیبایستی با گوشی موبایل اصلی و تبت خودش وارد آن کشور میشد که ب راحتی تمام اطلاعات درون آنها بدستشان بیافتد.، میبایست با یک گوشی و سیم کارت جدید صفر کیلومتر و خالی از هرگونه اطلاعاتی با خود فقط همراه میداشت و فقط کافی بود جیب پی اس آنرا فعال و روشن نگه میداشت، تا لااقل اگر برای جان خودش ارزشی قائل نبود بفکر حفظ اسرار منابع اش در ایران میبود، که در این مورد واقعا بی فکری و کودکانه عمل کرده.

 2. شماها از بس راجع به این زم خاعن حرف زدید که دیگه از حلقوممان در امد.

  این طور خبرها فقط روی صحنه میاد که مردم را از همبستگی منحرف کنند ویادشان برود که همین چند روز پیش بود که ملاها لرها را ایدز زده کردند و قتل بیشتر کردها را هم با کمک ترکیه شروع کرده اند.

 3. درود فراوان و از تحلیل زیبای شما متشکرم .
  پاسدار سلامی مثلا به گفته ی رژیم جزو اساتید دانشکده جنگ است و مدارک بالایی در رابطه با رشته های امنیتی و اطلاعاتی دارد . این گونه سخنان‌ نشان میدهد که میزان تحصیلات و آگاهی تمامی فرماندهان رژیم به چه اندازه پایین است و این القاب مانند دکتر ، عضو هیئت علمی دانشکده جنگ و . . . همه دروغ است . چنان یک آدم ربایی را عملیات سری نشان میدهند و ربایش یک مهره سوخته را بزرگنمایی میکنند که گویی بزرگترین عملیات برون مرزی اطلاعاتی را انجام داده‌اند . در حالی که هنوز مشخص نیست که شخص روح‌الله زم عامل نفوذی خودشان بوده یا به صورت حقیقی با حکومت مخالف بوده است . ( نظر به اینکه شش یا هفت ماه پیش رژیم فیلمهایی افشاگرانه از روح‌الله زم پخش کرد و در آن فیلمها نشان داده شد که زم اطلاعات غلط خود را از طریق یک شخص که اطلاعات سپاه به آن خط می‌داد به دست می‌آورده . جای این سوال است که امکان دارد این یک بازی بیش نبوده باشد که رژیم نقشه آن را کشیده است زیرا در آن زمان سرویس‌ اطلاعاتی فرانسه در مورد اشتباه‌ بودن زمان و طریقه عملیاتها در ایران به زم شک کرده باشد و رژیم آن سناریو را برای بازی دادن سرویس اطلاعاتی فرانسه تهیه کرده باشد )
  اگر واقعا ادعا دارند بهتر است یک عملیات مانند ((عملیات فرودگاه انتبه)) انجام دهند که در تاریخ عملیاتهای برون مرزی دنیا چون ستاره میدرخشد . دزدیدن یک مهره سوخته و بر فرض مثال یک شخص با فریب و پیشنهاد پول آن هم در کشوری مانند عراق که شدیدا رژیم در آن نفوذ دارد که کار سختی نیست . ((نئوهاگانا ایران))

Comments are closed.