گزارش تحلیلی: چرا علی خامنه ای لازم دانست در دفاع از خانواده لاریجانی، وارد صحنه شود؟

تحلیلگر رادیو پیام اسرائیل ارزیابی می‌کند که سخنان شگفت آور و بی سابقه علی خامنه‌ای در دفاع از آن چه که “پاکدستی” خانواده لاریجانی لقب داده، در برابر محاکمه جنجالی کنونی که متهم اصلی آن یکی از نزدیکترین دستیاران آخوند صادق لاریجانی بوده، ممکن است از یک جنگ قدرت بین دو جناح عمده اصولگرا در داخل رژیم حکایت کند.

این ارزیابی دلایل بسیار دارد که یکی از بارزترین آن‌ها، نامه‌هایی است که فرماندهان ارشد سپاه پاسداران خطاب به آخوند ابراهیم رئیسی فرستادند و رئیس قوه قضائیه را به خاطر آن چه که “مبارزه بی امان علیه فساد در دستگاه قضایی” نامیدند، مورد تحسین قرار دادند.

همچنین شمار دیگری از مقامات ارشد رژیم، مطالب مشابهی را در تحسین از اقدامات رئیسی در محاکمه اکبر طبری و چند متهم دیگر از سران پیشین قوه قضائیه منتشر ساختند.

برخی محافل حکومتی در تهران، این واکنش‌های همزمان در تقویت رئیس جدید قوه قضائیه را به هدف از صحنه بیرون کردن خاندان لاریجانی از قدرت دانستند و این در صورتی است که خامنه ای از دیرباز لاریجانی‌ها را زیر چتر حمایت خود گرفته بود و آنان را به مقامات بالا رساند.

ولی آخوند صادق آملی لاریجانی که رئیس پرقدرت قوه قضائیه محسوب می‌گردید، در پایان دوران خدمتش در این سمت، به عضویت در مجلس خبرگان منصوب گردید که نفوذ عملی بسیار کمی در حکومت دارد.

همچنین علی لاریجانی از ریاست مجلس برکنار شد و رسما اعلام داشت که قصد دارد به تدریس بپردازد و این گفته، به مفهوم ترک صحنه سیاسی می‌باشد.

خانواده لاریجانی به موارد متعددی در مورد دزدی از بیت المال و تسلط بر زمین‌های دولتی متهم هستند. ولی هیچ اقدامی علیه آن‌ها به عمل نیامده است.

مرگ مشکوک منصوری در بخارست نیز بر بغرنج بودن قضیه می افزاید، زیرا وکیل او هشدار داده بود که اگر منصوری به تهران باز می‌گشت و دهان می‌گشود، می توانست واقعیات بسیاری را در مورد دزدی و رشوه خواری در حکومت منتشر سازد.

این احتمال نیز مطرح گردیده که شخص خامنه‌ای و خانواده او و از جمله مجتبی خامنه‌ای فرزند محبوبش، در برخی فسادهای مالی خانواده لاریجانی نقش داشته اند و اکنون خامنه‌ای با دفاع از آن چه که “پاکدستی خانواده لاریجانی” توصیف کرده، می خواهد خطر را از سر خود و خانواده خویش نیز دور سازد.

به دنبال این سخنان خامنه‌ای، سرنوشت محاکمه اکبر طبری و همدستانش در پرونده فساد مالی در قوه قضائیه، در هاله ای از ابهام قرار می‌گیرد.

خانواده لاریجانی بر این باور است که رئیسی از روی خصومت و به هدف نابود کردن خاندان لاریجانی، این محاکمه را به عنوان شاهکار مبارزه با فساد مالی از جانب خود معرفی کرده است.

اکنون که خامنه‌ای این چنین از لاریجانی ها دفاع می‌کند، ممکن است که عملا به رئیسی نیز دستور ‌دهد مواظب ادامه کار خود باشد و دادگاه کنونی دردسری برای او و دیگر مقامات رژیم ایجاد نکند.