گزارش جدید سازمان ملل میگوید:مهاجرت از طریق دریای مدیترانه خطرناکتر شده است

از هر ۱۸ نفری که از طریق مسیر مدیترانه مرکزی قصد  رسیدن به اروپا را دارند یک نفر کشته می شود

سازمان ملل متحد این هفته گفت با وجود اینکه تعداد مهاجران و پناهجویانی که با عبور از دریای مدیترانه به اروپا می آیند به شدت کاهش یافته است احتمال مرگ در طول این سفر ۹۰ درصد  خطرناکتر شده است.

به گزارش خبرگزاری رویترز کمیساریای عالی سازمان ملل متحد در امور پناهندگان در گزارش جدید خود اعلام کرد که بین ماه‌های ژانویه و ژوئیه بیش از ۵۸ هزار مهاجر و پناهجو با عبور از دریای مدیترانه به اروپا رسیدند که به نسبت همین دوره در سال ۲۰۱۷ حدود ۴۱ درصد کمتر شده است.

بر اساس این گزارش تعداد افرادی که از مسیر خطرناکی مانند مدیترانه مرکزی به ایتالیا آمدند در هفت ماه سال اول سال جاری به حدود ۱۷ هزار نفر کاهش یافته در صورتی که این رقم در دوره مشابه سال قبل بیش از ۹۵ هزار نفر بوده است.

اما این نهاد هشدار می‌دهد که عبور از مدیترانه خطرناک تر شده و درصد افرادی که هنگام تعیین مسیر جان خود را از دست می دهند به شدت افزایش یافته است.

در هفت ماه اول سال جاری میلادی حدود ۱۶۰۰ نفر در این سفر خطرناک کشته شده‌اند از این تعداد حدود ۱۲۰۰ نفر در مسیر مدیترانه مرکزی جان خود را از دست دادند که حدود نصف قربانیان سال گذشته است.

در صورتی که تعداد مهاجرانی که به ایتالیا آمده‌اند ۵ برابر بوده است به این ترتیب از هر ۱۸ نفری که از طریق مسیر مدیترانه مرکزی قصد  رسیدن به اروپا را دارند یک نفر کشته می شود در حالی که رقم قربانیان در دوره مشابه سال گذشته یک نفر از ۴۲ نفری بوده که این مسیر را طی کردند. پاسکال مورا مسئول عملیات و آژانس پناهندگان سازمان ملل متحد متحد در اروپا در بیانیه ای گفت که این گزارش بار دیگر تاکید می کند که دریای مدیترانه یکی از مرگبارترین مسیرهای دریایی است.

با توجه به کاهش چشمگیر تعداد افرادی که به سواحل اروپا می‌رسند این وضعیت سنجش توانایی اروپا برای مدیریت مهاجران بلکه سنجش انسان‌دوستی لازم برای نجات جان این افراد است.

این مهاجرت‌ها متاسفانه بیشتر متعلق به سرزمین‌هایی است که حاکمان مستبدی دارند که حکومتشان سبب فقر و عقب ماندگی مردم  می‌شود.

این پدیده شوم دیکتاتوری که اکثر کشورهای عقب مانده و فقیر جهان را شامل میشود مردمان  را وامیدارد برای رسیدن به یک زندگی بهتر و آزادی دست به مهاجرت های خطرناکی بزنند که ناگزیر دل به دریا می‌زنند و جان خود را به خطر می اندازند تا از جهنمی که دیکتاتورها برای آنها ساخته اند نجات یابند و راهی به سوی آزادی برای خود باز کنند.