گزارش جروزالم پست:سیگنال به رژیم ایران؟ اسرائیل و نیروی هوایی آمریکا رزمایش مشترکی را برگزار می کنند


روزنامه اورشلیم پست در گزارشی که روز گذشته(چهارشنبه)منتشر کرد به رزمایشی مشترک اسراییل و ایالات متحده پرداخت که روز چهارشنبه برگزار گردید.

اورشلیم پست نوشت:جنگنده های اف-۳۵ اسرائیل و ۶ فروند اف-۱۵ از فرماندهی مرکزی نیروی هوایی آمریکا در رزمایش مشترک چند روزه روز چهارشنبه در جنوب اسرائیل شرکت کردند.

جنگنده های اف-۳۵ اسرائیل و ۶ جنگنده اف-۱۵ از فرماندهی مرکزی نیروی هوایی آمریکا (AFCENT) در رزمایش مشترک چند روزه در پایگاه نیروی هوایی نواتیم در جنوب اسرائیل در روز چهارشنبه شرکت کردند که می تواند سیگنالی برای رژیم ایران باشد آن هم در شرایطی که بن بست هسته ای ادامه دارد و معلوم نیست سرانجام برنامه هسته ای رژیم ایران چه خواهد شد.

در مصاحبه با جروزالم پست، فرمانده اسکادران ۱۴۰ F-35، سرهنگ “M” و کاپیتان “I” که مانور را از سمت اسرائیل اداره می کنند، هر دو از توضیح بیش از حد در مورد قابلیت های F-35 خودداری کردند اما به صراحت اعلام کردند که آماده و قادر به حمله به هر نقطه ای هستند که فرماندهی عالی ارتش اسرائیل به آنها دستور دهد آنها به کشور خاصی اشاره نکردند.

علاوه بر این، هدف از پروازهای مشترک و حملات شبیه سازی شده، آموزش برای ضربه زدن به اهداف در قلمرو “عمیق” دشمن است که اغلب برای رژیم ایران و سایر کشورهایی است که هم مرز با اسرائیل نیستند.

نیروی هوایی به طور بالقوه آماده حمله به ایران در «دو تا سه سال» است.

در مراسم فارغ‌التحصیلی پرسنل نیروی هوایی، بنی گانتز، وزیر دفاع وقت، گفت که فارغ‌التحصیلان باید برای حمله احتمالی به ایران در «دو تا سه سال آینده» آماده باشند.

خبرنگار اورشلیم پست توانست شش فروند هواپیمای اف-۳۵ اسرائیلی را مشاهده کند (تعداد کامل هواپیماهای درگیر را اعلام نخواهند کرد) و مانورهای اولیه و چهار فروند از شش فروند هواپیمای اف-۱۵ آمریکایی را همراه با الگوهای پرواز اولیه آنها انجام داد.

در اواسط دسامبر ۲۰۲۲، آویو کوخاوی، رئیس ستاد مشترک ارتش اسرائیل گفت که جت‌های نیروی هوایی اسرائیل که در سال‌های اخیر به سوریه حمله می‌کنند، گاهی با ۳۰ تا ۴۰ موشک زمین به هوا یا حتی در یک نمونه با ۷۰ موشک از این دست مواجه شده‌اند. ،اما ما تاکنون  بدون از دست دادن حتی یک هواپیما عملیات های خود را با موفقیت انجام داده ایم.

بدون بحث در مورد یک عملیات خاص، M بر قدرت قابلیت های رادارگریز F-35 تاکید کرد و اینکه او شخصاً در طول دوران حرفه ای خود در ماموریت های مختلف با خطر مواجه شده بود.

این فرماندهان توضیح دادند که ما نمی‌توانستیم درباره تأثیر برداشتن سامانه ضدهوایی اس-۳۰۰ روسیه از سوریه برای استفاده علیه اوکراین صحبت کنیم، اما آنها گفتند که ارتش اسراییل  برای هر سناریویی که ممکن است جت‌های جنگنده‌اش با آن مواجه شوند، به طور مداوم آموزش می‌بیند.

آنها  نمی‌خواهد در مورد زمان بازگرداندن ۱۱ هواپیمای اف-۳۵ اسرائیلی که در ۲۵ دسامبر از پروازهای آموزشی برای رفع نقص احتمالی یافت شده در جت‌های آمریکایی مشابه زمین گیر شده بودند، به خدمت کامل بازگردند.

تصور این بود که بررسی نقص احتمالی ممکن است پیچیده باشد و زمان ببرد. اما  واضح بود که F-35 های باقیمانده موجود، که اسرائیل دارای سه اسکادران است (اسکادران ها اغلب از ۱۰ تا ۲۵ هواپیما متفاوت است)، همراه با سایر هواپیماهای جنگنده اسرائیلی برای انجام هر ماموریتی که باید تعیین شود، فراوان و آماده است.

همانطور که در گزارش اورشلیم پست نیز آورده شده است این رزمایش سیگنالی به رژیم اسلامی در ایران است که اسرائیل و ایالات متحده آماده هستند تا در صورت عبور رژیم از خط قرمز درباره برنامه تهدید آمیز اتمی خود تاسیسات اتمی آن را نابود سازند.

هر چند که نتانیاهو گفته است که از همه امکانات برای بازدارندگی رژیم در برنامه اتمی اش استفاده خواهد کرد و به گفته آگاهان این بدان معناست که گزینه نظامی آخرین اقدام خواهد بود.