اوپوزیسیون سوریه: در حمله موشکی اسرائیل، دست کم پنج تن از نظامیان وابسته به رژیم ایران کشته شدند

نهادهای اطلاعاتی سوریه گفتند در حمله موشکی شب گذشته (دوشنبه) که علیه برخی مواضع نظامی در سوریه انجام گرفت، و به اسرائیل نسبت داده شده، پنج تن از نظامیان وابسته به سپاه قدس در سوریه کشته شده اند. این منابع گفتند که هدف گیری بسیار دقیق بوده و شش موشک اسرائیلی توانسته است زیان های سنگینی به انبارهای اسلحه و مواضع نظامی وابسته به ایرانی در حومه دمشق وارد کند.

دولت روسیه هنوز به این حمله واکنشی نشان نداده است. در گذشته گفته شده بود که نیروی هوایی اسرائیل این حملات را با هماهنگی با ارتش روسیه انجام می دهد

دولت سوریه اعلام داشت که مواضع نظامی در خاک آن کشور دوباره مورد حمله ارتش اسرائیل قرار گرفته و هفت سرباز زخمی شده‌اند. ولی نهاد حقوق بشر سوریه که مرکز آن در لندن است اعلام داشت که نقطه مورد حمله، یکی از مراکز حضور افراد وابسته به سپاه قدس ایران بوده که احتمال دارد شماری از آنان کشته یا زخمی شده باشند.

در طول دو سال و نیم اخیر بیش از یک هزار حمله هوایی علیه مراکز استقرار سپاه قدس و نیروهای وابسته به آن در سوریه انجام گرفته که معمولا به اسرائیل نسبت داده شده است. طبق معمول، اسرائیل به این گونه گزارش ها واکنشی نشان نمی دهد.

خبرگزاری رسمی سوریه (سنا) در گزارش خود نوشت که حمله اسرائیلی از نزدیکی یک آبادی دروزی نشین به نام محدال الشمس در بلندی های گولان رخ داده که در گذشته متعلق به سوریه بوده است.

اسرائیل بارها اعلام داشته که اجازه نخواهد داد نظامیان وابسته به حکومت اسلامی ایران، در سوریه مستقر شوند. رژیم ایران در مقابل ادعا می کند که هیچ سربازی در سوریه ندارد و افرادی که در آن کشور خدمت می کنند، همگی مستشاران نظامی هستند و در فعالیت جنگی دخالت مستقیمی ندارند.
رژیم ایرن به آن علت به چنین استدالال نادرستی متوسل می شود تا در صورت کشته شدن جنگجویان وابسته به ایران، ناچار نشود علیه اسرائیل واکنش جنگی نشان دهد و به طور مستقیم به درگیری نظامی با اسرائیل بپردازد.

فیلمی از برخورد موشک‌های هوا به زمین به مواضع نیروهای رژیم ایران و ارتش اسد در سوریه:

به ادعای مقامات سوریه، پدافند هوایی ارتش آن کشور توانسته است بخش اعظم موشک ها را در هوا شکار کند، ولی در اثر انفجار یکی از آن‌ها، هفت سرباز سوری زخمی شدند. ارتش سوریه همیشه ادعا می کند که توانسته است موشک های اسرائیلی را در هوا نابود کند.
نهاد حقوق بشر سوریه، که مرکز آن در لندن قرار دارد و توسط مخالفان رژیم بشار اسد اداره می شود، در گزارش خود نوشت که موشک ها به یک موضع وابسته به نیروهای تحت فرمان رژیم ایران در نزدیکی دمشق اصابت کرده است.

روزنامه الوطن چاپ سوریه در گزارش خود نوشت: «هدف حملات، نابودی مواضعی در جنوب و جنوب غرب شهر دمشق بوده است».

شبکه تلویزیونی العربیه وابسته به عربستان سعودی در گزارشی نوشت که علاوه بر یک موضع نظامی در حومه دمشق، هدف‌های نظامی بیشتری در نزدیکی شهر درعا در جنوب سوریه و همچنین قنیطره در نزدیکی مرز اسرائیل در بلندی های گولان و شهرک الکسوه در جنوب سوریه مورد حمله هوایی قرار گرفته است.

شبکه خبری الجزیره نیز از حملات هوایی اسرائیل به انبار مهم تسلیحات رژیم ایران در حاشیه دمشق خبر داد.

این شبکه می افزاید «زید ری»، یک تحلیلگر سوری، در تماس با منابع خبری گفت: “اسرائیلی ها یک انبار مهمات را هدف قرار داده اند. چندین حمله انجام شده و انفجارها زیاد بوده است. گزارش هایی مبنی بر کشته شدن پرسنل ایرانی وجود دارد.”

به گزارش الجزیره، نیروهای نظامی سوریه گفته‌اند که این حملات، یک انبار مهم مهمات ایرانیان را در جبل المنه در نزدیکی شهر کیسوا هدف قرار داد؛ جایی که سپاه پاسداران مدتهاست که در منطقه ای ناهموار  به فاصله ۱۵ کیلومتری (۹٫۳ مایل) در جنوب مرکز دمشق قرار گرفته اند.

به گفته ساکنان، انفجارها به حدی شدید بوده اند که در پایتخت شنیده شده و پنجره های چندین محله را لرزاند.

به گفته منابع اطلاعاتی و نیروهای نظامی که با این مکان‌ها آشنا هستند، نیروهای نظامی وابسته به رژیم ایران در پایگاه‌هایی در مناطق مرکزی، شرقی و جنوبی سوریه که اسرائیل در ماه های اخیر به آن ضربات نظامی وارد کرده است، حضور پررنگی دارند.