گزارش: روسیه نمی گذارد سپاه پاسداران در بندر طارطوس سوریه پایگاه دریایی برپا کند

یک شبکه تلویزیونی اسرائیل خبر داد که دولت روسیه نگذاشته است که سپاه پاسداران ایران در بندر طارطوس در سوریه پایگاه دریایی برپا سازد و بدین سان یک دلمشغولی بزرگ امنیتی اسرائیل برطرف شده است.

این خبر را شبکه اول تلویزیون اسرائیل انتشار داد و آن را از قول “محافل ارشد خبری” بیان کرد، ولی از هویت آنان و ماهیت کار امنیتی این محافل نامی نبرد.

در خبر آمده است که سپاه پاسداران قصد داشت در کنار نیروی دریایی روسیه، پایگاهی در بندر طارطوس در سواحل دریای مدیترانه برپا کند که اگر این برنامه عملی می شد، حکومت ایران می توانست رزمناوهای خود را همراه با زیردریایی هایی که از روسیه خریده در فاصله چند کیلومتری اسرائیل مستقر شود که یک خطر جدی محسوب می گردید.

هنوز هیچ مقام رسمی امنیتی در اسرائیل و یا روسیه این خبر را مورد تائید قرار نداده است.

ارتش روسیه از ده های سال پیش در دو بندر لاذقیه و طارطوس در سواحل سوریه پایگاه دریایی برپا ساخته، ولی در دو سال اخیر آن را گسترش داده است.

نخست وزیر اسرائیل در ماه های اخیر بارها هشدار داده که حکومت ایران می خواهد یک حضور نظامی رمینی، دریایی و هوایی در سوریه داشته باشد که اسرائیل هرگز با چنین وضعی کنار نخواهد آمد.

بنیامین نتانیاهو در همه سفرها به مسکو و دیدارهایش با پرزیدنت ولادیمیر پوتین، این سیاست اسرائیل را عرضه کرده و هشدارهای لازم را داده است.

ولی معلوم نیست که آیا اقدام روسیه در جلوگیری از برپایی پایگاه دریایی سپاه پاسداران در طارطوس به خاطر درخواست اسرائیل بوده و یا آن که نیروی دریایی روسیه نمی خواهد در بنادر سوری رقیبی داشته باشد و سپاه پاسداران در همسایگی آن لانه کند.

آگاهان نظامی می گویند که احتمال دارد یکی دیگر محاسبات ارتش روسیه آن باشد که ممکن است ارتش اسرائیل درصدد حمله به ناوگان جنگی حکومت ایران، در صورت استقرار آن در سواحل سوریه باشد و بدین سان رزمناوها و زیردریایی های روسیه نیز متحمل آسیب شوند.

شبکه اول تلویزیون اسرائیل، از قول محافل نظامی خبر داد که اسرائیل از این اقدام روسیه بسیار خشنود است، زیرا روند استقرار سپاه پاسداران در سوریه را کند می کند و از میزان خطر آن می کاهد.

2 دیدگاه‌

  1. به نام خداوند بخشنده مهربان.از زیر پایتخت سوریه هم مرز با اردن و عراق به صورتی که تجاوزی به عراق و اردن و ترکیه نشه باید خطوط مواسلاتی را با هماهنگی روسیه ببندی کاری با لبنانم نداشته باش منطقه استحفاظی ایرانه حساسیت ایرانو زیاد میکنه بعدم به عرض ۱۰۰ کیلومتر تا ۲۰۰ کیلومتر تصرف کن شهرک سازی کن سوریه هم کنار میاد مرزهاش خیلی شلو وله این جهادیها ایرانم بیچاره کردن شاید این جوری یه کم اعراب تحت کنترل در بیان بعدم به مرور زمان ضمیمه کن و مسلمان شو بالاخره یک کشور اسرائیل میخاهیم در دراز مدت برای اتحاد ایرانم مفیده انشاالله

  2. درود بر اسراییل محبوب قلبها ی ما ایرانیان آریایی تبار .پیروز باشید و با همه دنیا جز رژیم ضد بشری ایران دوست باشید تا رژیم ضد بشری تب کند و با روسیه هم دوست صمیمی شوید چون روسیه به خاطر منافع برتر ملتش با اسراییل دوست می شود و این رژیم ضد بشری را تنها می گذارد .

Comments are closed.