گزارش سامانه خبری شفقنا در تهران، وابسته به حکومت ایران، درباره آتش سوزی آرامگاه استر و مردخای

ظهر امروز نماینده ایرانیان کلیمی در مجلس شورای اسلامی در گفت وگو با شفقنا تأکید کرد که در آرامگاه «استر و مردخای» همدان هیچ آتش سوزی اتفاق نیفتاده است.

سیامک مره صدق در گفت وگو با شفقنا، اظهار کرد: در زیارتگاه مقدس یهودیان در استان همدان هیچ آتش سوزی و حریقی رخ نداده است.

وی ادامه داد: انتشار چنین خبری و دامن زدن به آن از سوی رسانه های معاند با هدف های خاص صورت می گیرد. و در داخل کشور نیز هر شخصی و رسانه ای که به این موضوع دامن زند، در واقع در حال بازی در زمین معاندان است.

وی در پاسخ به این پرسش که ممکن است آتش‌سوزی در ساختمان جانبی مقبره اتفاق افتاده باشد؟ گفت: این احتمال وجود دارد، اما در آرامگاه هیچ اتفاقی نیفتاده است.

نماینده ایرانیان کلیمی در مجلس شورای اسلامی تهاجم و اسائه ادب به کنیساها، اماکن متبرکه و به ویژه زیارتگاه استر و مردخای را تکذیب کرد.

تکذیب تهاجم و اسائه ادب به زیارتگاه استر و مردخای

سیامک مره صدق، نماینده ایرانیان کلیمی در مجلس شورای اسلامی تهاجم و اسائه ادب به کنیساها، اماکن متبرکه و به ویژه زیارتگاه استر و مردخای را محکوم کرد و گفت: ایرانیان کلیمی به عنوان جزئی جدایی ناپذیر از ملت موحد ایران، همواره در کمال آرامش و امنیت و با پشتیبانی از ارگان های انتظامی به حیات خود در جمهوری اسلامی ادامه داده اند. اخیراً توطئه ای از سوی برخی از رسانه های معاند خارجی در حال شکل گیری بوده و هدف آن تنها آسیب زدن به منافع ملی ملت شریف ایران است.

وی افزود: اینجانب به عنوان نماینده کلیمیان ایران در مجلس شورای اسلامی هرگونه تهاجم و اسائه ادب به کنیساها، اماکن متبرکه و به ویژه زیارتگاه استر و مردخای را تکذیب می کنم و اطمینان دارم که با حمایت مردم شریف ایران، نیروهای انتظامی و رسانه های متعدد داخلی این توطئه شوم رسانه های بیگانه را نیز شکست خواهد خورد.

وی خاطرنشان کرد: همزیستی تاریخی و دیرینه ایرانیان کلیمی با سایر اقشار ملت موحد ایران تحت رهبری پدر موحدان جهان مقام معظم رهبری ادامه خواهد یافت.

مدیرکل میراث‌فرهنگی همدان: مقبره هیچ‌گونه آسیبی ندیده است

مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان همدان نیز با اشاره به اخباری در زمینه وقوع حریق در مقبره «استر و مردخای» گفت: این مقبره که جزء بناهای تاریخی و ثبت ملی استان همدان است، هیچ‌گونه آسیبی ندیده است.

علی مالمیر شامگاه شنبه ۲۷ اردیبهشت ماه، با اعلام این خبر و در تشریح جزئیات حادثه آتش‌سوزی مرتبط با این بنای تاریخی اظهار کرد: آتش‌سوزی در ساختمان جانبی مقبره اتفاق افتاده و هیچ‌گونه آسیبی به بنای اصلی که در فهرست میراث ملی ثبت شده، نرسیده است.

وی اضافه کرد: این آتش‌سوزی بسیار محدود است و تنها باعث آسیب به سیم‌های برق و موکت کف ساختمان جانبی مقبره استر و مردخای شده که البته علت آن در دست بررسی است.

مالمیر اضافه کرد: این اطمینان را می‌دهم که هیچ‌گونه آسیبی بر اثر آتش‌سوزی امروز به فضای اصلی مقبره استر و مردخای وارد نشده و این بنای تاریخی آسیبی ندیده بلکه آتش‌سوزی در یکی از ساختمان‌های اطراف این مقبره آن هم به صورت محدود به وقوع پیوسته و خیلی زود مهار شد و هیچ فرد یا بنایی در این آتش‌سوزی آسیب ندیده است.

مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان همدان اضافه کرد: علت حادثه در دست بررسی است و به محض مشخص شدن علت بیان خواهد شد.

وی خاطرنشان کرد: مرمت ساختمان جانبی آسیب دیده که شامل تعویض سیم‌های برق، موکت کف و نیز پاک‌سازی دیوارهای ساختمان است در طول هفته جاری آغاز می‌شود.

دادستان همدان: تاکنون فردی در رابطه با آتش سوزی دستگیر نشده است

دادستان همدان نیز روز گذشته گفت: پرونده آتش سوزی مقبره «استر و مردخای» در دست بررسی است و هنوز به نتیجه مشخصی نرسیده‌ایم.

حسن خانجانی اظهار کرد: نیروی انتظامی همدان طی دو روز گذشته پیگیر این قضیه بوده اما نتیجه ای حاصل نشده و تاکنون فردی در رابطه با آتش سوزی دستگیر نشده است.

وی با بیان اینکه دستگاه قضا در حال تحقیق در زمینه آتش سوزی مقبره استر و مردخای است، ادامه داد: جزئیات این پرونده هنوز مشخص نیست.

تاریخچه مقبره استر و مُردُخای

مقبره استر و مُردُخای بقعه‌ای یهودی است که در مرکز شهر همدان، ابتدای خیابان دکتر شریعتی قرار دارد. بنا بر سنت یهودی ایرانی، این بقعه مدفن اِستِر و مُردُخای است.

اولین منبع یهودی در خصوص این بقعه‌ها بنیامین تطیلی است که در سال ۱۰۶۷ میلادی از همدان بازدید کرد. به گفته او، در همدان که اِستِر و مُردُخای در آن در برابر یک کنیسه دفن شده بودند ۵۰۰۰۰ یهودی زندگی می‌کردند. شاهین نخستین منبع سنت یهودی ایرانی، رویاهای اِستِر و مُردُخای و رفتنشان به همدان که در آنجا درون کنیسه ابتدا مُردُخای و سپس یک ساعت بعد اِستِر درگذشتند را روایت می‌کند.

این بقعه جزء مهم‌ترین زیارتگاه‌های یهودیان ایران و جهان است. این مقبره جزء آثار میراث فرهنگی ایران ثبت شده‌ است. وجود این زیارتگاه، عامل مهمی در شکل‌گیری و تداوم حضور جامعه یهودی در همدان بوده‌است.

محل مشهور به قبر «اِستِر» گور ملکه «سوسن»(Suzan) است که محله یهودی‌نشین را در همدان تاسیس کرده‌است.

مصالح ساختمانی بنای این مقبره از سنگ و آجر است و به سبک بناهای اسلامی ساخته شده‌است. از شکل ظاهری و سبک معماری این اثر، چنین بر می‌آید، که ساختمان فعلی آن در قرن هفتم هجری بر روی ساختمان قدیمی تری که متعلق به قرن سوم هجری بوده‌است، بنا شده‌است.

قسمتهای مختلف بنا شامل: مدخل ورودی، دهلیز، مقبره، ایوان و شاه‌نشین است. یک جلد کتاب آسمانی تورات که قدمت بالایی دارد و بر پوست آهو نوشته شده‌است، در حفاظ استوانه‌ای شکلی، در سازمان میراث فرهنگی استان نگهداری می‌شود.

در وسط فضای مربع شکل مقبره‌ها، دو صندوق منبت کاری شده زیبا بر روی این قبور قرار دارد. در بالای قبر جنوبی، که آن را به استر نسبت می‌دهند، صندوق منبت کاری عتیقه و نفیسی قرار دارد، که قدیمی تر است و صندوق دوم که بر روی قبر مردخای قرار دارد، بسیار شبیه صندوق اولی است و حدوداً در سال ۱۳۰۰ توسط استاد محمد جواد بیات تویسرکانی، که یکی از منبت کاران برجسته زمان خود بوده ساخته شده است.