گزارش: سوپرنفتکش “آدریان دریا” در کنار نفتکش ایرانی دیگر در سواحل سوریه ردیابی شد

با آن که حکومت ایران ادعا کرده بود که محموله  نفتکش آدریان دریا را فروخته است، کمپانی تانکر ترکرز که مسیر کشتی ها را ردیابی می کند، خبرداد که  یک نفتکش ایرانی در کنار نفتکش آدریان دریا در بندر سوریه برای تخلیه نفت از این نفتکش پهلو گرفته است .

شرکت ردیابی نفتکش‌ها، تانکر تِرکرز، رد گزارشی خبر داد روز گذشته (سه شنبه )  نفتکش “جاسمین” ایران با ۳۵۰ هزار بشکه ظرفیت در کنار نفتکش “آدریان دریا ۱” پهلوگیری کرده و نحوه ایستادن آنها حالت تخلیه نفت از یک کشتی به کشتی دیگر را دارد.

این شرکت در ادامه نوشته که  هنوز آثاری از تخلیه نفت از آدریان دریا ۱ به جاسمین مشاهده نمی‌شود.

نفتکش گریس ۱ که بعدا به آدریان دریا ۱ تغییر نام داد، پیشتر به اتهام  حمل نفت برای سوریه به مدت ۴۵ روز در آب‌های جبل‌الطارق توقیف بود. ایران همان زمان اعلام کرد که مقصد نفتکش سوریه نیست.  کوتاه مدتی این نفتکش جبل‌الطارق را ترک کرد و چند بار مسیر خود را در دریا تغییر داد و نهایتا در نزدیکی بندر بانیاس سوریه لنگر انداخت.

حکومت ایران ایران بعد از آزادی نفتکش مدعی شد که نفت آن فروخته شده و صاحب محموله نفتی خود درباره آن تصمیم خواهد گرفت، موضوعی که با واکنش آمریکا مواجه شد و ایران را به “فریبکاری” متهم کرد.

در پایان گزارش تانکر ترکرز آمده که نفتکش آدریان دریا با ۲.۱ میلیون بشکه نفت به ارزش حدود ۱۲۰ میلیون دلار به حدی بزرگ است که نمی‌تواند مستقیما در بنادر سوریه بار خود را تخلیه کند و یک نفتکش کوچک دیگر مانند جاسمین لازم است تا بار آن را طی چند مرحله تخلیه کند.