گزارش: غلظت ازن در تهران به طور «وحشتناکی» بالا رفته است

هوای تهران به لحاظ آلاینده ازن ناسالم شده است . ازن یک آلاینده خطرناک و سرطان‌زا محسوب می‌شود

مسعود تجریشی معاون سازمان محیط زیست گفت:  شاخص آلاینده ازن در تهران به طور «وحشتناکی» بالا رفته و بطوریکه دو روز پیش شاخص ازن در تهران به بیش از ۱۳۰ رسیده بود.

وی افزود: باید دستگاههای دولتی، خصوصا وزارت بهداشت درباره این موضوع بررسی بررسی کند. و باید میزان ازن در دیگر شهرها نیز بررسی شود.

گاز ازن از ترکیب سه اتم اکسیژن ایجاد می شود و یک اکسید کننده قوی است و این ماده زمانی تشکیل می‌شود که آلاینده‌های منتشره ازخودروها، نیروگاه ها، پالایشگاه‌ها، کارخانه‌های شیمیایی و سایر منابع در حضور نور خورشید واکنش شیمیایی انجام می‌دهد و لذا در تابستان میزان آن بیشتر از فصول دیگر است.

حسین شهبازی – مدیر واحد مدل‌سازی و پیش‌بینی شرکت کنترل کیفیت هوای تهران گفته است که  وضعیت کیفی هوای تهران به لحاظ آلاینده ازن ناسالم شده است . ازن یک آلاینده خطرناک و سرطان‌زا محسوب می‌شود، که  تنفس ازن می‌تواند انواع مشکلات سلامتی از جمله درد قفسه سینه، سرفه، سوزش گلو و گرفتگی ریه را ایجاد کند.

منابع خبری می گویند  آلاینده ازن سال گذشته ۱۶ روز از هوای پایتخت را در شرایط ناسالم برای گروه‌های حساس قرار داد و در سال جاری نیز تاکنون هوای تهران را ۱۱ روز در شرایط ناسالم برای گروه‌های حساس و یک روز در شرایط ناسالم برای همه گروه‌ها قرار داده است.