گزارش مشروح: در بسیاری از شهرها، علیرغم قطع اینترنت، تظاهرات پراکنده ای برگزار شد

بر اساس پیام‌های مردمی ارسال شده به برون مرز،‌ در مشهد علاوه بر کاهش شدید سرعت و قطع اینترنت اپراتورهای تلفن‌ همراه، خیابان‌های اصلی این شهر از جمله بلوار «وکیل‌آباد» شاهد حضور پرشمار نیروهای امنیتی است.
تعدادی از کاربران رسانه‌های اجتماعی در استان خوزستان نیز از جابجایی خودروهای انتظامی به طرف منطقه «ملاشیه» در جنوب غرب اهواز خبر داده‌اند.
در شهرهای دیگر از جمله کرمانشاه و اصفهان نیز از شب گذشته فضای امنیتی حاکم شده است. در رشت،‌ نیروهای سپاه پاسداران با موتور و پرچم‌های سیاه گشت خیابانی برقرار کرده‌اند.وزارت اطلاعات از چند روز قبل علاوه بر بازداشت و احضار برخی اعضای خانواده‌ قربانیان اعتراض‌های اخیر، از آن‌ها خواسته بودند که مراسم چهلم ازدست‌رفتگان خود را لغو کنند. آن‌ها فراخوان و تلاش خانواده قربانیان برای برگزاری مراسم یادبود کشته‌شدگان را «پروژه استمرار اغتشاشات و کشته‌سازی» عنوان کرده‌اند.

در همین زمینه،‌ روز چهارشنبه برخی کاربران توییتر از تماس تلفنی نیروهای امنیتی با فعالان سیاسی و کنشگران مدنی و هشدار به آن‌ها مبنی بر عدم انجام هرگونه تحرکی در ارتباط با مراسم پنجم دی‌ماه خبر داده بودند.
مقام‌های جمهوری اسلامی هنوز هیچ گزارشی از تعداد کشته‌شدگان این اعتراض‌ها منتشر نکرده‌اند. خبرگزاری رویترز روز دوشنبه در گزارشی از دست‌کم ۱۵۰۰ قربانی خبر داده بود.
منابع آگاه از بازداشت دست‌کم یازده نفر در مراسم چهلم نوید بهبودی در روستای گوراب زرمیخ صومعه سرا و دست‌کم ۳۰ نفر در جریان برگزاری مراسم چهلم پویا بختیاری در بهشت سکینه کرج خبر دادند.
از جمله بازداشت شدگان در بهشت سکینه کرج، حوریه فرج‌زاده، خواهر شهرام فرج‌زاده است که برادر او ده سال قبل در ششم دی سال ۱۳۸۸ در میدان ولیعصر تهران کشته‌ شد و مزارش در بهشت سکینه قرار دارد.

شماری از شرکت کنندگان در مراسم چهلم نوید بهبودی، یکی دیگر از کشته‌شدگان اعتراضات سراسری که مزار او اکنون در روستای گوراب‌زرمیخ صومعه‌سرار است، نیز بازداشت شدند. جلوه جواهری، فروغ سمیع‌نیا، کاوه مظفری، احمد زاهدی، هومان تحریری‌، فراز روشن، فهیمه کاملی، امیر اسلامی، سارا ظاهرکردار، آذر جعفری، و ماهرخ روستایی که اغلب از فعالان حقوق زنان در ایران هستند در این مراسم بازداشت و به بازداشتگاهی در رشت منتقل شدند.

 

سایت مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، هرانا، نیز خبر داد که شماری از شرکت کنندگان در مراسم چهلم کشته‌شدگان اعتراضات سراسری روز پنج‌شنبه پنجم دی ماه در جریان برگزاری مراسم چهلم در شهرهای کرج، تهران، قزوین و شهریار از سوی ماموران امنیتی بازداشت شدند. بنابراین گزارش، بازداشت شدگان در مواردی از سوی ماموران امنیتی و انتظامی مورد ضرب و شتم قرار گرفتند.
دستگاه‌های امنیتی جمهوری اسلامی از دو شنبه شب اقدامات امنیتی خود را برای جلوگیری از برگزاری مراسم چهلم پویا بختیاری در بهشت سکینه با بازداشت منوچهر بختیاری و ناهید شیرپیشه، پدر و مادر پویا دیگر اعضای خانواده او علنی کردند روز پنج‌شنبه هزاران مامور یگان ویژه، ماموران لباس شخصی، اعضای سپاه پاسداران و بسیج را در خیابان‌ها، میادین و همچنین گورستان‌های مختلف به وِیژه بهشت سکینه کرج مستقر کردند.