گزارش: نتانیاهو حاضر نشد با فدریکا موگرینی سرپرست سیاست خارجی اروپا دیدار کند

منابع خبری اروپایی می گویند که نخست وزیر اسرائیل حاضر نشده است با خانم فدریکا موگرینی سرپرست سیاست خارجی اتحادیه اروپا دیدار کند. آگاهان می گویند که اسرائیل از مدت ها پیش نسبت به اظهارات و مواضع بیان شده از جانب خانم موگرینی ناخشنود بوده و از این نظر نتانیاهو درخواست او برای انجام دیدار را رد کرده است.

هنوز دولت اورشلیم و مقامات مسئول در اتحادیه اروپا در بروکسل، نسبت به این گزارش واکنشی نشان نداده اند.

قرار بود که خانم موگرینی برای حضور در همایش بزرگ شماری از رهبران جوامع یهودی ایالات متحده به اسرائیل بیاید.

این همایش شب گذشته با سخنرانی نخست وزیر اسرائیل، در اورشلیم گشایش یافت.

خانم موگرینی هم اکنون از اردن دیدن می کند و قرار بود از آن جا به اورشلیم بیاید. ولی دستیاران او این گزارش را نادرست می دانند که سفر او به اسرائیل به علت خودداری نتانیاهو از دیدار با وی لغو شده است، بلکه ادعا می‌کنند که خانم موگرینی به علت مشغولیات کاری، قادر به انجام این سفر نبوده است.

سرپرست سیاست خارجی اتحادیه اروپا یکی از طرفداران سرسخت ادامه برجام است و تا کنون از ایران نیز دیدار کرده و در برخی از سخنان خود از آن رژیم طرفداری نموده است. علاوه بر این، اظهارات خانم موگرینی در رابطه با اقدامات دفاعی اسرائیل و مساله صلح با فلسطینی‌ها نیز موجب ناخرسندی دولت اورشلیم گردیده است.

با این همه، برخی محافل سیاسی در اورشلیم می گویند که نخست وزیر اسرائیل به علت تعهدات قبلی خود نتوانسته با خانم موگرینی وقت دیدار اختصاص دهد و خصومتی در کار نبوده است. در همان حال، نزدیکان خانم موگرینی تاکید می کنند که رفتار نتانیاهو تاثیری بر این تصمیم نداشته و خود خانم موگرینی بوده که دریافته به علت مشغله کاری، قادر به سفر به اورشلیم نخواهد بود و از این رو، برنامه خود را باطل کرده است.

آگاهان می گویند یکی از علل ناخرسندی نتانیاهو از خانم موگرینی ابراز مخالفت او با انتقال سفارت آمریکا به اورشلیم بود و این در حالی است که اسرائیل از همه کشورهای اروپایی انتظار دارد آنها نیز به پیروی از دولت واشنگتن، سفارتخانه خود را از تل آویو به اورشلیم منتقل سازند.

در مورد دیگری، نتانیاهو به وزیران خارجه کشورهای اروپایی توصیه کرده بود که اینقدر در فکر فلسطینی ها نباشند و به واقعیات امور توجه بیشتری نشان دهند.