گزارش نیویورک تایمز که روحانی، ترامپ را پشت تلفن معطل گذاشت، تا چه حد می تواند درست باشد؟


این گزارش که حسن روحانی هنگام دیدار از نیویورک، پرزیدنت ترامپ را روی خط نگاه داشت و حاضر نشد با او گفتگو کند، گرچه جنجال بزرگی در رسانه های همگانی برانگیخت، ولی برخی آشنایان امور نسبت به درستی آن، ابراز تردید عمیق می کنند.

این گزارش در روزنامه نیویورک تایمز انتشار یافته که پرزیدنت ترامپ آن را بارها به انتشار گزارش های نادرست و غرض آلود علیه خود متهم ساخته است.

در گزارش آمده است که با وساطت و تلاش پرزیدنت امانول مکرون رئیس جمهوری که حسن روحانی را قویا تشویق کرده بود که تلفنی با رئیس جمهوری ایالات متحده گفتگو کند، پرزیدنت ترامپ به او تلفن زد. ولی روحانی از گفتگو خودداری ورزید و او را همچنان معطل نگاه داشت.

آگاهان گفتند که ارتباط ، معمولا توسط منشی ها به عمل می اید، و همچنین بعید است که پیش از موافقت قطعی روحانی با این تماس تلفنی، پرزیدنت ترامپ به او زنگ بزند.

در یک هفته اخیر گزارش های متعدد، ولی بسیار ضد و نقیضی درباره تلاش رئیس جمهوری ایالات متحده به هدف گفتگو با رئیس جمهوری اسلامی ایران انتشار یافته که وجه مشترک همه گزارش ها آن بوده که دولت آمریکا التماس می کند که با ایران وارد گفتگو شود.

روحانی چندی پیش گفت که شرط انجام مذاکرات آن است که آمریکا تحریم ها را باطل کند. مقامات رژیم هفته پیش ادعا کردند که پرزیدنت ترامپ از طریق رئیس جمهوری فرانسه پیغام داده بود که اگر ملاقات انجام شود، تحریم ها لغو خواهد شد – ولی روحانی این پیشنهاد را رد کرده است.

هفته پیش از قول حسن روحانی نقل شد که گفته است اگر آمریکا تحریم ها را لغو کند، رژیم ایران حاضر به انجام “تغییرات جزیی” در برجام است. مقامات رژیم بلافاصله این گزارش را که توسط رویترز مخابره شده بود تکذیب کردند و قاطعانه آن را نادرست خواندند. ولی می بینیم که با گذشت یک هفته، اکنون همان شایعه، به صورت یک خبر رسمی توسط سخنگوی وزارت خارجه ایران بیان می شود.

آگاهان امور ایران یادآوری می کنند که این شیوه همیشگی رژیم ایران بوده که چنین شایع کند که آمریکا سخت در پی دوستی و همکاری با رژیم ایران است، ولی حکومت به آن ها پیش می کند و آنان را خوار و ذلیل می سازد. در دوران روسای جمهوری پیشین نیز بارها ادعا شده بود که نامه های بسیار دوستانه ای خطاب به سران رژیم نگاشته و پیشنهاد دوستی کرده بودند ولی حکومت تهران آن را قاطعانه رد کرد.

یک دیدگاه

  1. ترامپ خوب میداند که بیسواد قران خوانی مانند فریدون زبان انگلیسی را بلد نیست، پس چرا باید وقت خودش را طلف کند که با یک مزدور خونخوار و بیسواد حرف بزند؟

Comments are closed.