گزارش ها: «ایالات متحده با فروش جنگنده های اف ۲۲ به اسرائیل موافقت کرده که بسیار بهتر از اف ۳۵ است

کوتاه مدتی پس از آن که اعلام شد اسرائیل به ناچار با تصمیم پرزیدنت ترامپ برای فروش پنجاه فروند جنگنده های رادارگریز و بسیار پیشرفته از نوع اف ۳۵ به امارات عربی متحده کنار آمده، اکنون رسانه های آمریکایی و بین المللی خبر می دهند که ایالات متحده حاضر شده جنگنده دیگری را به اسرائیل بفروشد که تا کنون در اختیار هیچ کشور دنیا قرار نداده و خصوصیات جنگی آن در حدی محرمانه است که حتی کنگره آمریکا با تصویب قانون ویژه، از سال ها پیش، فروش آن به یک کشور خارجی را ممنوع کرده بود.

سخن از هواپیمایی به نام اف ۲۲ می باشد که درباره خصوصیات تهاجمی آن اطلاعات دقیقی انتشار نیافته، ولی گفته شده که خطرناکترین اسلحه در میدان نبردهای آینده می تواند باشد.

همچنین خبر رسیده که ایالات متحده با فروش نوع جدیدی بمب های نقطه زن به اسرائیل موافقت کرده که قواعد بازی در صحنه جنگ را تغییر می دهد و می تواند سلاح مرگباری برای تاسیسات اتمی و موشکی زیرزمینی رژیم ایران باشد.

روزنامه عرب زبان الشرق الاوسط که با هزینه عربستان سعودی در لندن انتشار می یابد، در همین رابطه گزارش داد که این خبر را وزیر دفاع آمریکا مارک اسپر، در دیدار پریروز (پنجشنبه) از اورشلیم، به آگاهی نخست وزیر اسرائیل رسانید.

مقامات اسرائیلی هنوز نسبت به این گزارش واکنشی نشان نداده اند. ولی آشنایان امور می گویند که اکنون سالیان دراز است که اسرائیل کوشیده به خرید شماری از هواپیماهای اف ۲۲ دست یابد. به موجب اطلاعاتی که به دست آمده، اکنون ایالات متحده برای برطرف کردن نگرانی های اسرائیل از فروش ده ها فروند اف ۳۵ به امارات، که احتمالا فروش آن به چندین کشور عربی دیگر را به دنبال خواهد داشت، با فروش اف ۲۲ به اسرائیل موافقت کند.

اکنون بیش از یک سال است که اسرائیل و ایالات متحده به بحث و بررسی درباره این موضوع ادامه می دهند و پس از آن که فروش اف ۳۵ به امارات علنی گردید، وزیر دفاع اسرائیل بنی گانتس دو بار به واشنگتن سفر کرد و وزیر دفاع آمریکا نیز هفته پیش مهمان دولت اورشلیم بود.

در روزهای اخیر شمار بیشتری از فرماندهان سپاه پاسداران دوباره زبان به تهدید و هشدار گشوده اند که اگر کشورهای دیگر بخواهند کوچکترین آسیبی به رژیم ایران برسانند، با واکنش به گفته آنان “که پشیمان کننده” روبرو خواهند شد.