گزارش ها در آمریکا: پرزیدنت ترامپ ممکن است از پیکار انتخاباتی کنار رود و از ریاست جمهوری صرف نظر کند

گزارشی در ایالات متحده دایر بر این که ممکن پرزیدنت دونالد ترامپ از ادامه پیکار انتخاباتی دست بردارد و برای چهارسال آینده، پست ریاست جمهوری نصیب فرد دیگری شود، در ایالات متحده واکنش بسیار گسترده ای داشت و بحث های شدیدی را موجب گردید و با ارزیابی های متفاوت روبرو شد.

شبکه تلویزیونی فاکس نیوز که به جناح راست صحنه سیاسی آمریکا تعلق دارد و معمولا از پرزیدنت ترامپ و سیاست های آن دفاع می کند، در گزارش امروز خود (دوشنبه) ارزیابی کرد که میزان محبوبیت پرزیدنت ترامپ در صحنه سیاسی ایالات متحده به میزان زیادی کاهش یافته و این احتمال وجود دارد که او تصمیم بگیرد از رقابت انتخاباتی کناره گیری کند و میدان را به رقیب دموکرات خود جو بایدن بسپارد.

پیش از آن در روزنامه نیویورک تایمز که همیشه برخوردی خصومت آمیز با ترامپ داشته نیز، گزارش مشابهی در مورد کاهش چشمگیر میران محبوبیت ترامپ انتشار یافته بود.

جمهوری خواهان تایید می کنند که از درصد محبوبیت رئیس جمهوری کنونی کاسته شده، ولی در همان حال تاکید می کنند که احتمال کناره گیری ترامپ بسیار به دور از واقعیت است و گزارش های امروز قابل اطمینان نمی باشد.

یک کارشناس امور ایالات متحده در اسرائیل، پروفسور بن تسوی، در واکنشی نسبت به این خبر گفت که احتمال کناره گیری ترامپ را بعید نمی داند.

او گفت که در دیدگاه بسیاری از مردم آمریکا، ترامپ در دو زمینه شکست خورده و خوب عمل نکرده است، که یکی شیوه رسیدگی به شیوع ویروس کورونا می باشد و دیگری، رفتار آو در برابر اعتراض های گسترده سیاهپوستان و قشرهای دیگری از مردم آمریکا پس از کشته شدن تکان دهنده جورج فلوید می باشد.

پروفسور بن تسوی گفت که نظرسنجی های اخیر نشان می دهد که میزان محبوبیت ترامپ در بین سیاهپوستان به حداقل رسیده و در میان مهاجران و زنان و قشرهای دیگری از مردم آمریکا کاهش یافته است.

در مقابل، یک سخنگوی ارشد جمهوریخواهان در مصاحبه با رسانه های اسرائیلی گفت که ترامپ مرد مبارزه است و هرگز صحنه را ترک نخواهد کرد و آن چه که به عنوان نظرسنجی های روزهای اخیر انتشار یافته اعتبار ندارد و ترامپ پیروز خواهد شد.

پروفسور بن تسوی نیز تایید کرد که ترامپ مرد مبارزه است و در انتخابات سه سال و نیم پیش نیز برخی نظرسنجی ها نشان می داد که برنده حتمی هیلاری کلینتون است. ولی ترامپ صحنه را ترک نگفت و برخلاف همه ارزیابی های آن زمان، برنده انتخابات شد.

نماینده جمهوری خواهان گفت که گناه شیوه رسیدگی به کورونا را نباید متوجه پرزیدنت ترامپ دانست، زیرا ایالات متحده یک کشور فدرال است و سیاست مبارزه با کورونا، در هر ایالت به صورت جداگانه رقم خورده است.

او گفت که حتی در شبکه تلویزیونی فوکس که طرفدار ترامپ است، عواملی وجود دارند که با او مخالفند و تردیدی نیست که پرزیدنت ترامپ تا پایان، به پیکار انتخاباتی ادامه خواهد داد – منتها لازم است برخی پیام های خود خطاب به مردم را تغییر دهد و برنامه روشن تری را برای مدیریت کشور در چهار سال آینده ارائه کند.

وی ابراز اطمینان کرد که پرزیدنت ترامپ با هوشمندی و تجربه ای که دارد، این بار نیز برنده انتخابات ریاست جمهوری خواهد بود.