گزارش ها: در طرح صلح آمریکایی، چهار محله عربی به حکومت فلسطینی واگذار می شود

محمود عباس رئیس حکومت خودگردان فلسطینی، در دیدار گذشته با پرزیدنت ترامپ

یک رسانه اسرائیلی نوشت که ایالات متحده، در چارچوب برنامه صلح خود، به هدف پیشبرد صلح بین اسرائیل و فلسطینیان، از جمله پیشنهاد می کند که چهار محله فلسطینی نشین در شرق اورشلیم به دولت آینده فلسطینی سپرده شود تا بتوانند به آرمان خود که از جمله تسلط بر شرق اورشلیم است دست یافته باشند.

مقامات اسرائیلی هنوز نسبت به این گزارش واکنشی نشان نداده اند.

محله هایی که اسرائیل، به موجب این گزارش تائید نشده، باید به فلسطینی ها بسپارد، همه در حومه اورشلیم قرار دارد و همه ساکنان آن ها فلسطینی هستند و به آسانی می توان آن را از اورشلیم جدا دانست.

محله هایی که به نوشته رسانه های همگانی، طرح صلح آمریکایی به فلسطینیان اختصا داده، عبارتند از شٌعَفات، در شمال شرق پایتخت اسرائیل، جَبَل مُکَبِّر که در جنوب شرق قرار دارد و همچنین شهرک ابودیس که کاملا از اورشلیم مجزا می باشد.

در گزارش ادعا شده که ایالات متحده به اسرائیل قول داده که اگر با انتقال این محله ها به فلسطینیان موافقت کند، ایالات متحده در مقابل، دست اسرائیل را در مورد امور اتمی ایران بازخواهد گذاشت و از این کشور پشتیبانی خواهد کرد.

روزنامه اسرائیلی معریو نوشت که این طرح، یا دست کم بخش هایی از آن، در دیدار اخیر وزیر دفاع اسرائیل از واشنگتن به نظر او رسیده است. ولی از واکنش اویگدور لیبرمن خبری در دست نیست.

احتمال دارد که بخشی از این طرح آمریکایی در هفته آینده علنی شود تا فلسطینی ها ببینند که اسرائیل برای آنان نیز امتیازاتی در نظر گرفته است. سفارت آمریکا در اسرائیل، قرار است ده روز دیگر، رسما در اورشلیم گشایش یابد و ارزیابی می شود که فلسطینیان ممکن است در آن روز به اغتشاشات گسترده دست بزنند.

وزیر دفاع اسرائیل هفته پیش برای اجرای سخنرانی به نیویورک رفته بود و در این فرصت از واشنگتن نیز دیدن کرد و با مقامات ارشد سیاسی و امنیتی آمریکا نیز دیدارهایی به عمل آورد.