گزارش پژوهشکدۀ اسرائیلی: «هر اندازه نزاع رژیم ایران با آمریکا شدیدتر می شود، وابستگی به روسیه افزایش می یابد»

یک پژوهشکدۀ اسرائیلی درباره امور خاورمیانه، در گزارشی نوشت که هر اندازه بر تیرگی روابط ایران و ایالات متحده افزوده می شود، رژیم اسلامی ایران بیش از پیش به روسیه وابسته می گردد. در این گزارش که توسط “پژوهشکده بگین – سادات”، وابسته به دانشگاه برایلان در مرکز اسرائیل انتشار یافته، همچنین آمده است که وابستگی ایران به چین هنوز به پای نیاز حکومت به روسیه نمی رسد، زیرا چین خیلی بیشتر از روسیه، از تحریم های اقتصادی ایالات متحده علیه خود بیم دارد.

با این همه، در خبرهای امروز (سه شنبه) آمده است که چین نخستین کشور جهان است که به درخواست رژیم ایران پاسخ مثبت داد و خطاب به ایالات متحده خواستار شد که دولت واشنگتن تحریم های اقتصادی علیه رژیم ایران را برچیند تا حکومت اسلامی، ظاهرا، بتواند با شیوع ویروس کورونا بیشتر و بهتر مبارزه کند.

در یک گزارش پژوهشی دیگر گفته شده که روسیه، در همان حال که خود را بهترین دوست رژیم ایران نشان می دهد، در هر فرصتی که بتواند، می کوشد از قدرت گرفتن این حکومت جلوگیری کند، که یک نمونه آن دادن رای موافق به قطعنامه شورای امنیت برای برقراری تحریم ها علیه رژیم ایران، در رابطه با برنامه های اتمی بود، و نمونه دیگر آن است که روسیه به نیروی هوایی اسرائیل امکان می دهد مواضع نظامی سپاه قدس در سوریه را منهدم کند.

دولت روسیه، که خود مورد تحریم های اقصتادی گوناگونی از جانب ایالات متحده روبرو می باشد، هنوز به درخواست رژیم ایران برای فشار آوردن به ایالات متحده به هدف برچیدن تحریم ها پاسخی نداده است.

به گفته کارشناسان پژوهشکده اسرائیلی، نقش رژیم ایران در منطقه، برای روسیه بسیار مهم است زیرا ایران بزرگترین قدرت فعال در کشورهای عرب همسایه است و عوامل نفوذی بسیاری در این کشورها دارد و از آن جا که روسیه نیز همانند ایران می خواهد نفوذ کشورهای غربی و به ویژه ایالات متحده در خاورمیانه را به حداقل برساند، همکاری دو کشور در ایران زمینه می تواند برای هر دو بسیار ارزنده باشد.

رژیم ایران پس از هلاکت قاسم سلیمانی توسط ارتش آمریکا، رسما اعلام کرد که بیرون راندن سربازان آمریکایی از عراق را به عنوان یک هدف استراتژیک به اجرا می گذارد.

همچنین، ایران برای روسیه یک بازار بزرگ فروش کالا و به ویژه جنگ افزار و امور تسلیحاتی می باشد.

با آن که خمینی شعار “نه شرقی، نه غربی” را به عنوان یک اصل استراتژیک سیاسی خارجی رژیم تعیین کرده بود، اکنون سالیان دراز است که رژیم ایران به طور یک جانبه و در ابعاد گسترده، به شرق متکی شده است که منظور چین و روسیه می باشد.

این وابستگی در حدی شدید است که حتی پس از بروز کورونا در چین و در همان حالی که هر روز صدها نفر از آن می مردند، سپاه پاسداران دستور داد که پروازهای شرکت ماهان به چین ادامه یابد تا حمل قطعات جنگ افزارهای موشکی به ایران متوقف نگردد.