گزینش سناتور پل برای تماس با رژیم ایران، در اسرائیل و ایالات متحده با ابراز شگفتی روبرو شد

سناتور راند پل (چپ) که از دوستان ترامپ محسوب می شود، ولی به طور مستقل عمل می کند و با اسرائیل نیز ابراز دوستی چندانی نکرده است

اقدام پرزیدنت ترامپ در گزینش یک سناتور جمهوریخواه به هدف برقراری تماس های محرمانه با حکومت اسلامی ایران، در اورشلیم و واشنگتن با پرسش هایی روبرو گردید. رسانه های آمریکایی فاش ساخته اند که رئیس جمهوری ایالات متحده یکی از سناتورهای برجسته حزب خود را مامور ساخته به برقراری تماس های محرمانه با مقامات ارشد حکومت اسلامی ایران بپردازد تا بتوان زمینه را برای از سرگیری مذاکرات بین دو کشور هموار ساخت.

پرزیدنت ترامپ و مایک پمپئو در نشست این هفته کابینه در واشنگتن نسبت به آن که مذاکرات با ایران امکان پذیر گردد ابراز خوش بینی کرده بودند که این امر موجب شگفتی بسیاری از محافل سیاسی گردید. ولی احتمال دارد که گزینش سناتور راند پُل به سمت مامور ویژه، بخشی از این ابراز خوش بینی بوده است.

در اورشلیم گفته شد که سناتور پُل یکی از معدود سیاستمداران برجسته حزب جمهوریخواه است که در چند مورد سیاست های ضد اسرائیلی در پیش گرفته و به طور مستقل عمل کرده است. در واشنگتن نیز گفته شد که گزینش یک سیاستمدار برای تلاش به منظور نزدیک کردن حکومت ایران به میز مذاکرات، با سیاست اعلام شده، که همانا وارد آوردن فشار حداکثری به حکومت ایران می باشد، تناقض دارد.

در یک گزارش آمده است که سناتور پل پیشنهاد خود را برای انجام تلاش محرمانه به منظور ایجاد ارتباط با حکومت ایران، هفته پیش هنگام بازی گلف با پرزیدنت ترامپ با وی در میان گذاشته و رئیس جمهوری آن را پذیرفته است و قرار بوده این گزینش محرمانه بماند و فعالیت سناتور پل نیز به صورت غیرعلنی انجام گیرد.

ارزیابی می شود عواملی که باعث درز کردن این خبر شده اند، افرادی باشند که خواهان ادامه قاطعیت نسبت به رژیم ایران هستند و هرگونه تماس و مذاکره با حکومت تهران را بی ثمر دانسته و برخلاف مصالح ملی ایالات متحده و ملت ایران تلقی می کنند.

تحلیلگران اسرائیلی گفتند که حتی اگر سناتور راند پل تلاش خود را آغاز کند، احتمال آن که رژیم ایران در شرائط کنونی به پای میز مذاکره باز گردد بسیار ضعیف است.

در همان حال که حسن روحانی و محمد جواد ظریف سخنان ظاهرا مسالمت جویانه ای بر زبان می آورند و به شیوه های دیپلماتیک متوسل می گردند تا سیاست آشتی ناپذیر و ستیزجویانه رژیم را پرده پوشی کنند، کلید آغاز مذاکرات همچنان به دست علی خامنه ای است که در حال حاضر بعید می نماید که دوباره دستور یک “نرمش قهرمانانه” را برای رهایی رژیم از احتمال ورشکستگی اقتصادی، صادر کند و مذاکرات ایران و آمریکا آغاز گردد.

2 دیدگاه‌

  1. “به انتظار ترامپ ننشینید.”. ظریف قرار بود تحریم شود. کووووو؟
    ملاها خودشان سیاست های شدید ضد اسرائیلی دارند. پس سناتور راند پل فقط ملاها را خرسند خواهد کرد. ” ایران کف دست دیوان است”. میخواهند کشور ایران را به یک استان کوچک یعنی” ایرانستان” تبدل کنند.

  2. به نظر من هم آمریکا ، رفتار صادقانه ای با اسرائیل نداره … برای همین اسرائیل باید سیاستهای مستقل و شجاعانه ای در پیش بگیره .. البته کاملا هم معتقدم اگر با اسرائیل صداقت نداره ، با جمهوری اسلامی به هیچ وجه صادق نخواهد بود … شاید در ابتدا ، همه چیز زیبا به نظر برسه ، اما ضربه ای به مراتب محکم تر به جمهوری اسلامی وارد خواهد کرد .. چنین افرادی ، در هر دو راه شکست خواهند خورد …
    صداقت داشتن با آنسان های ناصادق ، یعنی حماقت …
    این نمونه انتقاد از مرزهای باز و اعطای دکترای افتخاری به خاطر مرزهای باز … تلنگر خوبی ست که انسانها غیر قابل پیش بینی هستن … همیشه باید مراقب بود !

Comments are closed.