گسترده ترین و مهمترین نشست دولت اسرائیل، به هدف برنامه ریزی عملکرد در برابر ایران و ایالات متحده 

گفتگوی تلفنی بین رهبران ایالات متحده و اسرائیل یک روز پیش از آن صورت گرفت که قرار است امشب (پنجشنبه) مشاوره های گسترده ای در دولت اسرائیل پیرامون بررسی سیاست احتمالی دولت پرزیدنت بایدن در برابر برنامه های موشکی و اتمی رژیم ایران به عمل آید.

از هنگام پیروزی پرزیدنت بایدن در انتخابات، شماری از شخصیت های ارشد سیاسی در اسرائیل ابراز نگرانی کرده اند که پرزیدنت بایدن ممکن است با رژیم ایران سازش کند و به توافقی برسد که به طور نهایی و قطعی، به برنامه های موشکی و اتمی رژیم ایران پایان ندهد.

نگرانی اسرائیل از حمله به خاطر آن است که اعطای امتیازات مالی و اقتصادی به رژیم ایران، ممکن است عمر این حکومت را طولانی کند و خطرات دراز مدتی به وجود آورد.

نشستی که قرار است امشب در اورشلیم برگزار شود، شاید یکی از گسترده ترین همایش های مشورتی در دولت اسرائیل خواهد بود و این واقعیت، از اهمیت موضوع حکایت دارد.

این نشست، که برخی از شرکت کنندگان در آن به صورت مجازی در جلسه حضور خواهند داشت، از جمله شامل نخست وزیر، وزیر دفاع، وزیر امور خارجه، رئیس ستاد کل ارتش، مسئولان ارشد نظامی و امنیتی، و همچنین سفیر اسرائیل در ایالات متحده و گروهی از کارشناسان در رشته های مختلف خواهد بود.

اسرائیل نسبت به اتمی شدن رژیم ایران حساسیت بسیار دارد. حکومت، اسرائیل را در هر فرصت به نابودی تهدید می کند و اگر بمب هسته ای نیز داشته باشد، این خطر هزار برابر بیشتر خواهد شد.

همچنین بسیاری از دست اندرکاران امور ایران در اسرائیل بر این گمان هستند که خطرات امنیتی و نظامی در خاورمیانه، تا هنگامی که رژیم ایران برقرار است ادامه خواهد یافت و از این رو، کوتاه ترین راه برای پایان دادن به این وضع، به وجود آوردن امکان برانداختن این حکومت است که اکثریت بزرگی از مردم ایران نیز خواهان براندازی آن هستند.

در هفته های اخیر، ارشدترین مقامات اسرائیلی، از نخست وزیر و وزیر دفاع، تا رئیس ستاد کل ارتش و رئیس رکن اطلاعات نظامی، هشدار داده اند که اگر پرزیدنت بایدن نتواند برای همیشه به برنامه های اتمی رژیم ایران پایان دهد، و رژیم به آستانه تولید بمب هسته ای برسد، اسرائیل ناچار خواهد شد به تنهایی دست به کار شود و از امنیت خود دفاع کند.

درباره این رویکرد، تقریبا یک اتفاق نظر کامل بین اکثر سیاستگذاران اسرائیل وجود دارد. در عین حال توصیه می شود که اسرائیل، پیش از آن که وارد یک درگیری نظامی گسترده با رژیم ایران گردد، بهتر است به بیشترین سطح هماهنگی با دولت پرزیدنت بایدن دست یابد.

نشست امشب درباره ایران بسیار طولانی خواهد بود و بعید می نماید که در پایان آن اطلاعات جامعی درباره مطالب مورد بحث و تصمیم های اتخاذ شده، انتشار یابد.