گسترش اعتراضات مردمی در پی قطعی گسترده برق؛ مردم علیه خامنه‌ای شعار دادند

در پی قطع پی در پی و گسترده برق در ایران، که زندگی مردم را فلج کرده و نظم جامعه را از هر نظر به هم ریخته است، مردم جان به لب آمده با تجمع در مقابل اداره برق شهرستان‌ها دست به تجمع و اعتراض زدند. در برخی از فیلم‌هایی که در شبکه‌های اجتماعی از اعتراضات دوشنبه شب (۱۴ تیرماه) پخش شده است، صدای فریادهای «مرگ بر خامنه‌ای» و «مرگ بر جمهوری اسلامی» شنیده می‌شود.

طبق گزارشات رسیده از ایران، مردم در تهران، شهر ری، شیراز، آمل، بابل، بابلسر، قائم‌شهر، رستمکلا و بهشهر، کازرون، بهنمیر (استان مازندران)، بندرگز (استان گلستان) و شهر خمام (استان گیلان) دست به اعتراض زده‌اند و در برخی شهرها، علیه نظام شعار دادند.

همچنین جمعی از مردم معترض به قطع برق در استان مازندران، جاده رستم‌کلا به بهشهر را بستند.

یکشینه (دو روز پیش) نیز در شماری از فیلم‌هایی که در شبکه‌های اجتماعی به اشترک گذاشته شدند، شعار «مرگ بر خامنه‌ای» و «مرگ بر دیکتاتور» شنیده می‌شد.

قطع پی در پی و بی حساب و کتاب برق که در طول روز چندین ساعت به طول می‌انجامد، زندگی را بر مردم بسیار سخت کرده و امورات روزانه آنها را به شدت مختل کرده است. مواد خوراکی داخل یخچالها چه در مغازه‌ها و سوپرمارکت‌ها، و چه در منازل مسکونی به دلیل قطع برق و خاموش شدن یخچالها، فاسد شده است. همچنین در گرمای طاقت فرسای این روزها، مردم مجبورند بون کولر گرمای سختی را تحمل کنند. از سویی قطع شدن برق بیمارستانها، در حالیکه برق اضطراری نیز کفاف نمی‌دهد، جان بیماران متصل به دستگاه‌ها را به شدت به خطر انداخته است.

وضعیت فعلی ادامه خواهد داشت و به یک روز و دو روز ختم نمی‌شود

مصطفی نخعی، سخنگوی کمیسیون انرژی مجلس دیروز دوشنبه گفته است مردم باید بدانند که این وضعیت دست کم تا یک ماه دیگر نیز ادامه خواهد داشت و این قطعی برق، مختص یک روز یا دو روز نیست. البته با توجه به شدت و دامنه اعتراضات که روز به روز گسترده تر می‌شود، بعید می‌نماید که مردم تا یک ماه دیگر توان تحمل قطعی گسترده برق را داشته باشند و احتمال دارد دست به اعتراضات جدی تر بزنند.

بیشتر بخوانید: نماینده مجلس: «قطعی برق در ایران، حداقل تا یک ماه دیگر ادامه دارد»

بسیاری از مردم، استخراج رمز ارزها با برق ارزان ایران توسط “چینی‌های فرصت طلب” و سپاه پاسداران را یکی از عوامل مهم کمبود برق در ایران می‌دانند. رژیم نالایق ایران از تامین آب و برق کشور عاجز است و نیروگاه اتمی بوشهر که با تبلیغات فراوان رژیم برای “تولید برق اتمی” ساخته شد و روی دست ملت ایران ده‌ها میلیارد دلار هزینه گذاشت، هیچ کمک شایانی به رفع نیازهای صنعت برق نکرده است و مشکل کمبود برق در ایران، بیداد می کند.

صحنه‌هایی از اعتراضات مردمی دیشب دوشنبه، در شهرهای مختلف ایران در پی قطعی مکرر برق: