گسترش اعتراض زنان باعث دلگرمی مردم شده و مردان نیز به او می پیوندند

 

از گزارش های روزهای اخیر چنین بر می آید که خیزش زنان ایران علیه حکومت اسلامی گسترده تر می شود. این خبر امیدهای تازه ای برای ایرانیان به وجود می آورند که احساس می کنند آتش قیام مردمی هنوز خاموش نشده و هر لحظه ممکن است دوباره شعله ور شود.

از گزارش های کوتاهی که از ایران رسیده چنین بر می آید که دست کم هشت زن و دختر ایرانی در تهران و نقاط دیگر، به چنبش اعتراضی پرداخته و در خیابان های پر رفت و آمد روسری خود را به چوب وصل کرده و به اهتزاز در آروده اند تا نفرت خود را نسبت به سرکوبگری های حکومت بیان کرده باشند.

حکومت ایران در برابر این موج جدید، که اقدامی کاملا آرام و بدون خشونت است، دچار سردرگمی شده و نمی داند دقیقا چه باید بکند.

منابع خبری در تهران می گویند که از یک سو رژیم می کوشد با تهدید و سرکوب از گسترده تر شدن این اقدام اعتراضی جلوگیری کند و از سوی دیگر تلاش می کند آن را کم رنگ و بی اهمیت جلوه دهد.

کشورهای اروپایی ماه گذشته در بیانیه های در واکنش به سرکوب مردم ایران و کشتن شماری از تظاهرکنندگان، حکومت را نکوهش کرده و گفته بودند که تظاهرات اعتراضی مسالمت آمیز حق مردم است و رژیم نباید این گونه افراد را سرکوب کند.

خود سران رژیم نیز بارها ادعا کرده اند که مردم حق دارند به اقدامات اعتراضی بپردازند ولی این عملیات نباید “مخالف قانون” باشد و اصل حکومت اسلامی را هدف قرار دهد.

در همین حال، گروهی نیز که خود را “اصلاح طلب” می داند، به مخالفت با اقدام اعتراضی زنان و دختران ایرانی پرداخت.

زنی به نام “فاطمه راکعی” با سمت “دبیرکل اصلاح طلب جمعیت زنان مسلمان نواندیش” در واکنشی نسبت به زنان و دخترانی که روسیری را وسیله ای برای اعتراض نسبت به حکومت قرار داده اند، گفت: «شیوه اعتراض به سبک خیابان انقلاب در شان زنان فرهیخته اسلامی نیست».

حقوقدان خانم نسرین ستوده، این خیزش زنان ایرانی را مورد تحسین قرار داد و گفت که مردان ایرانی نیز از این اقدام اعتراضی به گرمی استقبال کرده اند.

هم زمان اعلام شد که این هفته یک هزار روز از زندانی شدن بانوی پیکارگر نسرین ستوده می گذرد. نسرین که یک خبرنگار و کنشگر حقوق انسانی در ایران بود ۱۵ اردیبشت دو سال پیش بازداشت شد. سازمان های حقوق بشر بین المللی از مردم جهان خواستار شده اند برای آزادی این بانوی مبارز تلاش کنند.