گفته بودند جعبه سیاه را تحویل می دهند، تحویل نمی دهند، حالا امیر حاتمی می گوید که جعبه آسیب جدی دیده است

پس از چندین هفته فشار از جانب دولت اوکراین و همچنین کشور کانادا، در مورد تحویل گرفتن جعبه سیاه هواپیمای سرنگون شده، اکنون وزارت دفاع رژیم ادعا می کند که این جعبه دچار آسیب گردیده و در هر حال قابل باز کردن نیست و بهتر است کشورهای خارجی از اصرار برای دریافت آن دست بردارند.

در طول این زمان، و با وجود فشارهای سنگین بین المللی، حکومت ایران ابتدا اعلام داشته بود که این جعبه را تحویل خواهد داد، ولی یک روز بعد تکذیب کرد و اعلام داشت که قصد دارد جعبه سیاه را که دارای اطلاعات بسیار ضروری درباره چگونگی هدف قرار گرفتن هواپیما و کشته شدن همه ۱۷۶ نفر مسافران آن است، در اختیار کشورهای دیگر قرار نخواهد داد.

دو روز پیش گفته شده بود که رژیم ایران این جعبه را در اختیار سپاه پاسداران قرار داده تا شاید بتواند آن را باز کند و یا به کپی برداری بپردازد. این احتمال مطرح شده که مسئولان نظامی که کوچکترین اطلاعاتی درباره خواندن جعبه سیاه ندارد، هنگام تلاش برای خواندن آن، موجب خراب کردن آن شده اند. ولی احتمال دیگر هم آن است که عمدا این دستگاه را خراب کرده اند تا حتی اگر بازگشت داده شود، قابل رمزگشایی نباشد.

گفته می شود که رژیم بیم دارد که خواندن اطلاعات درون این جعبه واقعیات بیشتری را برملا سازد که افشای آن موجب رسوائی بیشتر حکومت اسلامی ایران می گردد و به اوکراین و کانادا امکان می دهد علیه رژیم ایران به نهادهای بین المللی شکایت برده و همچنین تقاضای غرامت های کلان کنند.

پنج کشور که مسافران آن ها از جمله قربانیان انفجار هواپیما بودند، هفته پیش قاطعانه از رژیم ایران خواستار تحویل دادن جعبه سیاه گردیدند. محمد جواد ظریف وزیر خارجه حکومت در واکنش گفته بود که ایران نه خود دانش رمزگشایی این جعبه را دارد و نه آن که جعبه را به دیگران تحویل خواهد داد – و این در صورتی که جعبه سیاه، به شرکت هواپیمایی اوکراین تعلق دارد و طبق قوانین بین المللی، باید ایران آن را تحویل می داد.

اکنون، امیر حاتمی وزیر دفاع حکومت ادعا می کند که این جعبه آسیب جدی دیده و قابل رمزگشایی نیست. آگاهان می پرسند، اگر رژیم ایران فاقد دستگاه ها و تجربیات لازم در زمینه گشودن جعبه و خواندن اطلاعات آن است، چگونه وزیر دفاع ابراز اطمینان می کند که جعبه آسیب دیده است و قابل تحویل دادن نیست!