گفتگوهای رسمی بین نمایندگان ارشد اسرائیل و امارات برای برقراری همه نوع همکاری، در ابوظبی جریان دارد

مذاکرات نمایندگان ارشد امارات عربی متحده با فرستادگان بلندپایه اسرائیل و آمریکایی پیرامون امضای پیمان صلح و همچنین رسیدن به یک رشته همکاری های گسترده اقتصادی و غیره، در ابوظبی جریان دارد، ولی گزارش مشروحی درباره آن انتشار نیافته است.

در این مرحله، تلاش ایالات متحده بر این محور دور می زند که علاوه بر امارات، امیرنشین های بیشتری در حوزه خلیج فارس و حتی کشورهای دور و نزدیک عرب نیز اسرائیل را به رسمیت شناخته و با این کشور روابط دیپلماتیک برقرار سازد.

در واقع، امارات عربی متحده نیازی به امضای پیمان صلح ندارد، زیرا هرگز علیه اسرائیل اعلام جنگ نکرده و با این کشور وارد نبرد نشده است.

طرح ریزی جزئیات همکاری های اقتصادی و بازرگانی و پزشکی و علمی و تکنولوژی بین اسرائیل و امارات ممکن است هفته ها به درازا بکشد. ولی در این مرحله، ایالات متحده شتاب دارد که هرچه زودتر مراسمی در کاخ سفید برگزار شود و سران اسرائیل و امارات در برابر دوربین های بین المللی دست یکدیگر را بفشارند و پیمان همکاری را امضا کنند.

اقدام بعدی، سفر یک هیات نظامی از اسرائیل به ابوظبی می باشد تا رشته همکاری های نظامی و امنیتی بین دو کشور پایه گذاری شود.

منشه امیر در مصاحبه ای که شب گذشته انجام شد، از جمله گفت که برقراری دوستی بین اسرائیل و امارات، از هر نظر ضربه سیاسی و نظامی و امنیتی بزرگی بر پیکر رژیم ایران محسوب می شود.

در برخی از شبکه های اجتماعی فارسی زبان امروز از جمله نوشته شده که خمینی برای تشویق مردم ایران به ادامه جنگ با عراق و نزدیک شدن به آرزوی خیالبافانه خود برای نابودی اسرائیل، شعار می داد که “راه قدس از کربلا می گذارد” ولی اکنون دیده می شود که راه رسیدن به امارات، از آسمان عربستان می گذرد.

منشه امیر در سخنان خود به این واقعیت اشاره کرد که به زمین نشستن هواپیمای اسرائیلی در ابوظبی، با هیچ واکنش رسمی از جانب حکومت ایران روبرو نشد و رژیم حتی سفیر خود در امارات را به نشان اعتراض فرا نخواند، زیرا امارات حیات خلوت فعالیت های بازرگانی و بانکی و امور دیگر ایران محسوب می شود و رژیم می کوشد ستیز بین دو حکومت، به قطع روابط امارات با ایران نیانجامد.

متن کامل این گفتگوی تلویزیونی را می توانید در وبسایت رادیو پیام اسرائیل به نشانی رادیس دات اورگ مشاهده کرده و بشنوید