گفتگوهای شورای امنیت در مورد تصمیم ایالات متحده برای به رسمیت شناختن حاکمیت اسرائیل بر بلندی های گولان بدون نتیجه پایان یافت

مباحثات شورای امنیت سازمان ملل در مورد تصمیم ایالات متحده برای به رسمیت شناختن حاکمیت اسرائیل بر بلندی های گولان بدون نتیجه پایان یافت.

این نشست شورای امنیت به درخواست دولت فرانسه برگزار شد که در آن نماینده سوریه قاطعانه این اقدام ایالات متحده را نامشروع و غیرقانونی خواند و خواستار باطل شدن آن گردید.

در این مباحثات اتحادیه اروپا مخالفت خود را با این اقدام ایالات متحده قاطعانه بیان داشت.

پیش از آن خانم موگرینی گفته بود که اتحادیه اروپا این تصمیم را رد می کند و حاضر به رسمیت شناختن حق حاکمیت اسرائیل بر بلندی های گولان نیست ولی دولت آلمان از طرفداری از این طرح اتحادیه اروپا خودداری کرد و در واقع تنها ایالات متحده- اسرائیل و تا حدودی آلمان بودند که از این اقدام طرفداری کردند.

در جریان این مباحثات نماینده سوریه  جعفری تاکید کرد که گولآن متعلق به سوریه بوده و خواهد بود.

در پاسخ سفیر اسرائیل در سازمان ملل دانی دانون  پرسید شما بلندی‌های گولآن را می‌خواهید به دست چه کسی بسپارید؟ آیا به دست حکومت اسلامی ایران که به طور علنی  می گوید که خواهان نابودی اسرائیل است و یا به دست داعش و یا به دست گروه های دیگر تروریستی مانند حزب الله لبنان؟ .

ظاهراً ایالات متحده در جریان این مباحثات تنها ماند ولی در واقع این امر که گفتگوهای شورای امنیت بدون نتیجه پایان یافت نوعی شکست برای آنهانی بود که می خواستند ایالات متحده را در تنگنا قرار دهند.

در گذشته نیز این اقدام ایالات متحده در هفته‌های اخیر مورد نکوهش و مخالفت کشورهای اروپایی و همچنین چین و روسیه و برخی کشورهای دیگر قرار گرفته بود.

ولی ایالات متحده می گوید که این اقدام نه تنها برای امنیت اسرائیل اهمیت دارد بلکه امنیت ایالات متحده را نیز تأیید و تقویت می‌کند و گولآن باید در اختیار اسرائیل باقی بماند.

رییس جمهوری حکومت اسلامی ایران حسن روحانی با تاخیر چند روزه امروز اعلام داشت که رژیم ایران هم با این اقدام اسرائیل مخالفت می‌کند.

ابراز مخالفت حکومت ایران با اقدام ایالات متحده در حالی صورت می گیرد که هدف اعلام شده سپاه پاسداران استقرار نظامی در بلندی‌های گولان و در خاک سوریه می باشد  به این هدف ابراز شده که می‌خواهد گولان را از تصرف اسرائیل بیرون بیاورد.

همچنین در گزارش‌های پیشین گفته شده بود که حزب الله لبنان و حکومت ایران با این ادعا که بخشی از خاک سوریه در تصرف اسرائیل قرار دارد تقاضا خواهد کرد که در آن کشور  بماند و حضور نظامی خود را حفظ کند که بتوانند دولت سوریه را در تلاش برای باز گرفتن بلندیهای گولان یاری بخشند.

 

یک دیدگاه

  1. از نظر نیروی نظامی زمینی ایران و حزب اله میتوانند نیروهای قوی باشند و براحتی بلندیهای جولان را از اشغال اسراییل خارج کنند

Comments are closed.