«اورشلیم به کی تعلق دارد؟»، گفتگوی رادیو فردا با منشه امیر

در یک گفتگویی سیاسی با رادیو فردا، درباره به رسمیت شناخته شدن شهر مقدس و تاریخی اورشلیم به عنوان پایتخت اسرائیل توسط رئیس جمهوری ایالات متحده، منشه امیر کارشناس امور خاورمیانه توضیح داد که این شهر در سه هزار سال پیش به دستور حضرت داود پادشاه یهود، به عنوان پایتخت بنا گردید و از آن هنگام همیشه قبله گاه یهودیان و مرکز آمال ملی و ناسیونالیستی آنان نیز بوده است – و این درحالی که اعراب و مسلمانان هرگز چنین اهمیتی را برای اورشلیم قائل نبوده اند، و اورشلیم هرگز پایتخت و یا مرکز حکومتی هیچ یک از فرمانروایان عرب یا مسلمان نبوده است. در قرآن مجید نیز نامی از اورشلیم برده نشده، و این در حالی که در کتاب مقدس تورات نام اورشلیم ده ها بار ذکر شده است.

 

منشه امیر در پاسخ به این پرسش که در نزاع کنونی بر سر حق حاکمیت و سیادت بر اورشلیم، کدامیک از طرفین حق دارد، گفت: «من به عنوان یک تحلیلگر نمی خواهم موضعی در این زمینه بیان کنم، ولی می توان به ذکر دیدگاه های طرفین پرداخت».

منشه امیر گفت: «اسرائیل می گوید که این سرزمین و این خاک  از دوران باستان به یهودیان تعلق داشته است».

او در حاشیه این سخنان خود یادآور شد که رادیو فردا از شهر اورشلیم با نام تحریف شده “بیت المقدس” سخن می گوید و این در حالی که بیت المقدس نیایشگاه باستانی یهودیان در شهر اورشلیم است و به روی تپه ای قرار داشته که “کوه صیون” نامیده می شود و اکنون دو مسجد الاقصی و قبه الصُخره به روی آن قرار دارد.

او گفت: «هرکس که به جای اورشلیم از نام “بیت المقدس” استفاده می کند، در واقع سند مالکیت اورشلیم را به دست یهودیان می دهد. زیرا بیت المقدس که یهودیان آن را “بیت همیقداش” (خانه تقدس) می نامند، و نیایشگاه مرکزی یهودیان بوده، و در طول زمان به نماد ناسیونالیسم و ملی گرایی یهودیان مبدل شده، سه هزار سال پیش به دستور حضرت داود بنا گردید و از آن هنگام تا به امروز قبله گاه یهودیان بوده است».

«در مورد این پرسش شما که آیا من اقدام پرزیدنت ترامپ را تائید می کنم یا نه، باید بگویم که هم یهودیان و هم اعراب و مسلمانان در این مورد حق دارند. بنابراین، باید راه حلی را پیدا کرد که به تقدس ادیان یکتا پرست سه گانه آسیبی وارد نشود و همزمان، شهر اورشلیم به عنوان پایتخت یکپارچه اسرائیل باقی بماند و اگر قرار شود که این شهر دوباره تقسیم شود، این امر به تقدس اورشلیم آسیب می رساند و در شهر که معنی آن “شهر صلح و آرامش” است، موجب درگیری های بیشتر و خونریزی های مداوم بین طرفین خواهد شدکپ. لدا بهتر آن است که طرفین با حسن نیت و اعتماد به یکدیگر راهکار مناسبی را بیابند. ولی شوربختانه، امروز بین طرفین نه اعتماد وجود دارد و نه حسن نیت. هر طرف سعی می کند که این گلیم کوچک را به طرف خویش بکشد».

مصاحبه گر پرسید: «این امر که اورشلیم پایتخت اسرائیل باشد یا نباشد چه تاثیری بر سیاست داخلی اسرائیل و خارجی خواهد داشت؟»

منشه امیر گفت: «شهر اورشلیم نه فقط پایتخت اسرائیل است، بلکه مرکز مقدس یهودیان دنیاست. همانگونه که مکه و مدینه قبله گاه مسلمانان است، شهر اورشلیم قبله گاه یهودیان است. در کتاب تورات ده ها بار نام اورشلیم نام اورشلیم ذکر شده و از قول پروردگار گفته شده که این شهر مقدس است».

مصاحبه گر با قطع سخنان امیر گفت: «ببخشید، اورشلیم قبله گاه مسیحیان و مسلمانان نیز محسوب می شود!»

منشه امیر در پاسخ گفت: «با قاطعیت می توان گفت که اورشلیم به قبله گاه مسلمانان است و نه مسیحیان. اصولا مسیحبان قبله گاه ندارند و قبله گاه مسلمانان مکه و مدینه است، گرچه در اوائل اسلام، به سوی شرق نماز می گزاردند ولی به دستور حضرت محمد کعبه (که در گذشته بتخانه عرب ها بوده) به عنوان قبله گاه مسلمانان تعیین گردید».

(برای شنیدن متن کامل این مصاحبه، روی فلش بالا کلیک کنید)

12 دیدگاه‌

 1. من شخصاً در شگفتم که چرا تاکنون نزاع مابین اسرائیل و فلسطین نزاعی که مشغله اول و آخر جهان اسلام و جهان سایر ادیان ابراهیمی و غیر ابراهیمی است هنوز بدون راه حل حتی راه حل مسالمت آمیز در ابقاء قرار گرفته است. شدت وحشت آمیز و هولناکی نزاع مابین اسرائیل و فلسطین موجب شده است که سایر نزاع ها از جمله نزاع مابین سوریه و نیروهای درگیر و متخاصم تحت الشعاع قرار بگیرد و روند تروریسم و جنگ به روندی عادی و طبیعی مبدل بگردد.

  اسرائیل، فلسطین، آمریکا
  اسرائیل، فلسطین، روسیه

  اورشلیم چگونه صلح همه جانبه و مابین ادیان یهودیت، مسیحیت، اسلام را ممکن و میسر خواهد ساخت؟

 2. اعوذ بالله من الشیطان الرجیم قُلْ لِلَّهِ الْمَشْرِقُ وَالْمَغْرِبُ یَهْدِی مَنْ یَشَاءُ إِلَىٰ صِرَاطٍ … اورشلیم .. ایلیا … حالا اینجانب میگویم به اینجانب تعلق دارد .. اگر توانستی ثابت کن ندارد!!! تا قیام قیامت ادامه پیدا میکند… پس این تعلق از چه وجه است؟ عده ای مغول و یا عثمانی بیایند پیامبر را ترور کنند و یا در نبود ماهی در حوض قورباغه بشود گوساله سامری و موسی به طور رفت و حالا هرکسی اینجا یک نیابتی دارد در عصر غیبت و مخرج مشترکشان در نیابت هم خوردن تا ته مردمان است/. خدا هست! خوب حالا پول هایتان را بدهید به ما.. حالا نوشته بنی اسرائیل فضیلت دارد؟؟ کی میداند کی به کیه تاریکیه! بر کی؟ چه فضیلتی خوب حالا ما پولهایتان را میخوریم!! حالا جایگاه خلافت به کی تعلق دارد؟ خودمان یک سقیفه ای تشکیل میدهیم مجلس خوکان و گوساله ها به همین گوساله عظمای و ولی فقیه و رهبر کثیر قَلّابی ها !! خوب …همچون عثمان جهان بی کرانه را سند زده است ذیل انفال.. ابدان شما هم به ولی امر ملحدین جهان تعلق دارد حتی زن شما را میتواند با کنترل از راه دور طلاق بدهد! اینطوری هم میشود.. اما اگر پرسش شما در شرایطیست که همچون جویندگان طلا در آلاسکا هرکس زودتر گفت به من تعلق دارد میشود برای همو خوب قطعاً به اینجانب تعلق دارد… و اما اینکه شرش کمتر است دست کدام ظالمی باشد!!! امام رضا فرمودند عقل انتخاب بین شر و شرالشرین و انتخاب بین خیر و خیرالخیرین است و هرچه از امت واحده زامبی ها دورتر بهتر!! چرا؟ فردا روز می آیند پیامبر از اینجا رفت معراج! خوب حالا ما تا ته شما را میخوریم… با دیگر اماکن مساجد و مقابر چه کردند؟ بدترش را با اورشلیم میکنند عثمانی ها !!! میگویند اورشلیم صلح ایجاد میکند بین مسلمین و مسیحیان و یهودیان… مسلمین؟؟ یهود؟؟ مسیحی؟؟ همان مجموعه زامبی های به جان خلق الله افتاده اند کاسبی میکنند با خدا؟؟؟ تا پروپاگاندای جدال مذهبی بین این شیخکان از هر قماشی برقرار باشد تا خاخام و کشیش و آخوند واسطه کمپانی و لندن بر زمین حکومت سومری خودشان را ادامه بدهند بخورند ببرند و بکشند و ازدیاد جمعیت کنند تا بتوانند برده زیاد داشته باشند سپس برای مغولیسم نهاییشان ویروس زیکا و ایدز و آنفولانزا و انواع امراض آماده کنند و اقوام غیر مغولیست را تدریجاً ضمن درآمدزایی با علم!! پزشکی از بین ببرند؟؟ اعوذ بالله من الشیطان الرجیم وَقُضِیَ بَیْنَهُمْ بِالْحَقِّ وَقِیلَ الْحَمْدُ لِلَّهِ رَبِّ الْعَالَمِینَ

 3. اعوذ بالله من الشیطان الرجیم قُلِ الْحَمْدُ لِلَّهِ وَسَلَامٌ عَلَىٰ عِبَادِهِ الَّذِینَ اصْطَفَىٰ فرمودند هرکس فضیلت معصومین بر خلق را انکار کند کافر است …. اکنون بایست گفت چه حرف چه صحبت که تعلق به که دارد؟؟ در شرایطی که موسی به طور رفته و هر سامری گوساله ای تراشیده و فلسفه و مبانی فکری عقیدتی اش آماده جهت هر غلطی که بخواهند بکنند و هر ادعا و هر سلطه جویی اَسلامی یهودی نصارا!! اعوذ بالله من الشیطان الرجیم وَقُلِ الْحَمْدُ لِلَّهِ الَّذِی لَمْ یَتَّخِذْ وَلَدًا وَلَمْ یَکُنْ لَهُ شَرِیکٌ فِی الْمُلْکِ

 4. اعوذ بالله من الشیطان الرجیم یَا قَوْمِ ادْخُلُوا الْأَرْضَ الْمُقَدَّسَهَ الَّتِی کَتَبَ اللَّهُ لَکُمْ وَلَا تَرْتَدُّوا عَلَى أَدْبَارِکُمْ فَتَنْقَلِبُوا خَاسِرِینَ … خوب قوم موسی آیا به فرمان پیامبر خود گردن نهادند همان موقع و مردخای و استر در بلاد ایران چکار میکردند؟؟؟؟ نمیشود گفت این چند هزار ساله ما زدیم بیرون خسارت زدیم و شیطان دروغ گفت ایرانیان میخواستند قتل عاممان کنند و ما قتل عامشان کردیم و بالاخره آزتک ها اعتیاد داشتند به آدمخواری و چون خوشمزه است اگر کلاً هربهانه ای بجوییم برای جنایت خوب قطعاً دستور خداست بخوریم !!! سپس بسیاری از قوم موسی ذیل دیگر ملت ها و ادیان بروند و خسارت بزنند!! و حالا برگشته ایم اورشلیم واس ماست… همه اش هم واس ماست! اما باز هم یهودیان و کسانی که از نژاد ایشان هستند همینطور در دیگر بلاد هستند .. و باز هم آش همان آش و کاسه همان کاسه!!! و این مغولیست ها و کمپانی و کنسرسیوم ها درگیری تصنعی بر سر اورشلیم و یهودیت و اسلام و مسیحیت دروغین که هرکدام جز به زور شمشیر آن هم در این اعصار پیشروی نکردند همین مدعیان کلیسا قتل عام میکردند و میسیونرها و این قماش … پس تعلق اورشلیم امروز موضوعیت دارد یا پیشروی مغولیستی رژیم اهریمنی؟؟ و جنایات علیه بشریت که ۲۴ ساعته در جریان است؟؟

  • و اما پرسش اصلی اینجاست!! موسی به قوم خود دستور داد به سرزمین مقدس وارد شوند پشت سرشان را هم نگاه نکنند.. و اما چه کردند؟ دریک شب هفتاد اقدام به قتل هفتاد پیامر فوم خود کردند و صبحگاهان چونان که آب از آب تکان نخورده به مشاغل خوذ مشغول شدند و آخوندهای یهودی بازار قلّابی را به راه انداختند و اما به دیگرانی هم دستور داده شد اما تحرکات و سوء قصد نسبت به حضرت مسیح داشتند و یحمل از کتبشان هم پاکسازی کردند چرا که گفتند حضرت مسیح یحتمل نژاد ایشان نیست پس نهایتاً اعوذ بالله من الشیطان الرجیم وَقُضِیَ بَیْنَهُمْ بِالْحَقِّ وَقِیلَ الْحَمْدُ لِلَّهِ رَبِّ الْعَالَمِینَ و اما بازی رسانه ای و پروپاگاندایی که برای اورشلیم راه انداخته اند نه تنها از سوی رژیم اهریمنی مغولیستی آخوندی یک فرافکنی است از سوی دیگران هم چنین است.. در حالی که ترامپ یک تکذیب درباره مدعیات سگ هار نجس مغولیست ها خامنه ای لعنه الله علیه که مگر مقام آمریکایی نگفت ملت ایران را ریشه کن میکنیم؟ و دارند کارشان را میکنند حالا در رسانه ها بنام اورشلیم از ترامپ ظاهر کوروش دوم!!!! ساخته و پرداخته اند و از سویی همه امت زامبسلامی جهت ردگم کنی که ما خیلی غیرت مذهبی داریم در سطحی که ممالکمان را همه اش را و همه چیزمان را خورده اند اما بخار از ما بلند نشد چون ایرانی نژاد ها را میکشند رژیم ها و حالا قدقدقدقد میکنند که یعنی ما مسلومنیم! روسیه هم با برآوردن جگرخوارگان داعشی خودش چند سالی جهانیان را هیپنوتیزم کرد و تراز آزادی را در جهان صدها برابر کاهید بسادگی و حالا میخواهد بر همه خاور میانه تللطش را تکمیل کند ..چین هم که هرجا را روسها پاکسازی قومی میکنند می آید شهربازی بریاشان میسازد همچنان مشغول باشند و سرگرم ملتفت نشوند چه خبر است .. ترامپ هم بالاخره کی خوشش نمی آید در رسانه ها ازو بعنوان کوروش دوم نام ببرند در حالیکه ملت ها را دارند قتل عام میکنند؟

 5. اورشلیم یا بیت المقدس قبله اول جهان ادیان ابراهیمی یهودیت، مسیحیت و اسلام است بر خلاف خانه خدا کعبه فقط به اسلام تعلق دارد. کدام قبله از ادیان سه گانه و یگانه مؤظف به وصول صلح مابین ادیان است چنانچه اگر فلسطین مابین قبله های اول و آخر مؤظف به وصول صلح است.

  اسرائیل تنها کشور یهودی یعنی عبری زبان در سراسر جهان است و خود به خود متکمل قبله جهانی است.

  عرب زبان ها تا حدودی بسیار بیشتر از مسیحیان در تقلید کردن زبان عبری موفق تر هستند و گام های اول را سرفرازانه بر داشته اند در عین حالیکه مصلوب شدن عیسی مسیح را انکار می کنند و با یهودیت در این گام همگام و همیار هستند. شاید مسیحیت یک دوگانگی و تضاد و ضدیت را بناء زده است و اسلام به تقلید از مسیحیت در ضدیت واقع گردیده شده است.

 6. “منشه امیر در پاسخ گفت: «با قاطعیت می توان گفت که اورشلیم نه قبله گاه مسلمانان است و نه مسیحیان.”

  شاید برای اکثریت سوء تفاهم ایجاد شده است؛ اورشلیم یا بیت المقدس قبله اول جهان ادیان ابراهیمی یهودیت، مسیحیت و اسلام است بر خلاف خانه خدا کعبه فقط به اسلام تعلق دارد.

  شاید دلیل و عامل نزاع و ضدیت در سوء تفاهم و اطلاعات غلط و کم داشتن است.

 7. رسمنجانی و دارو دسته خمینی مسیح الضلاله روحاللات علیه رژیم حاکمه در بلاد اورشلیم که حالا به هر نحوی آنجا هستند با تحریک احساسات مردم فتنه گری میکردند و اینجا چقدر شعار داد که باید محو گردد اما زمانی که صدام گفت برویم محوش کنیم نرفت و کشتارگری بین شیعیان و ایرانی نژادهای فلات ایران را ادامه داد… یهودیان هم از جنگ رفتن معافیت داشتند فقط!! و حالا هم میروند در تهران شعارنویسی میکنند علیه هامان!! و ایرانی ستیزی میکنند بجای اینکه گردن بنهند بر فرمان پیامبرشان !! در حالیکه هامان هرکه بود بیشتر به وزیر فرعون نزذیک تر است.. فرعون هم یک جای دیگر بود… اگر کارون نیل است و حضرت موسی زاینده رود را شکافت خوب حالا مفتی های مصری میگویند فرعون ایران بود و یهودییان برچه اساس و مبنایی هامان را ایرانی میدانند و این چه فتنه گریست که هم پیامبر را متهم به بی اطلاعی میکنند و هم اینکه نیل جای دیگر است؟؟ و آیا در زمان استر یهودیان یک شبیه سازی تاریخی در ایران نکردند کسانی که خلاف فرمان پیامبرشان در سرزمین ایران بودند ؟ آیا یهودیان در جز سرزمین فرمان داده شده دچار خطای شناختی هم میشوند؟ البته باز هم لازم به یادآوریست برای مسلمانان یا کسانی که مدعیان اسلام هستند یهود ساکن اورشلیم اولویت است یا کسانی که پیامبر اسلام فرموده اند به شما خبر بدهم از یهود امتم!! کسانی که شریعت مرا دگرگون میکنند و …

 8. اسرائیل و عربستان سعودی یا اورشلیم و کعبه دو قبله و سه دین و یک فلسطین بنابراین فلسطین در این وادی خود را مقدس نامیده است گر چه اگر موسی در وادی مقدس مورد خطاب قرار گرفته است و در قران هم ذکر و قید شده است.

  با این وصف پس فلسطین بنابراین قبله است و اورشلیم و کعبه پس با این وصف به فلسطین تنهاترین و اولین قبله سر ایمان فرود بیآورند و بس!

  اسحاق و اسرائیل
  اسمائیل و فلسطین
  محمد و عربستان سعودی

  اسمائیل یا اسماعیل بهرحال فلسطین قسم به تین و زیتون سلام بر صلح

 9. به نام خداوند بخشنده مهربان.یک هشتم از نیل تا فرات به آل اسحاق(یهودیان) ارث میرسه چون اسحاق یکی از هشت فرزند حضرت ابراهیم بوده و بیت المقدس الان هم آزاد هست فقط برای رفتن به زیارتش ویزای اسراییل میخواهد بعدم آقای نتان یاهو گفته از میراث اسراییل که بیت المقدس هم هست دفاع خواهد کرد. سلام خدا بر حضرت داوود و بندگان صالح

 10. از ۱۴۰۰ سال پیش خط اعراب و یهودیان جدا شده قبله اسلام مکه است نه بیت المقدس ولی بیت المقدس هم از نظر ما محترمه ولی برای دیدن و زیارتش ویزای اسراییل میخواهد.این یک هشتم از نیل تا فرات حق آل اسحاق و آل داوود است که خدا به حضرت ابراهیم داده. حالا این نظر منه دیگه من نمیدونم

Comments are closed.