گمانه زنی ها درباره دیدار احتمالی ترامپ و روحانی;ترامپ:ببینیم چه میشود.روحانی:برداشتن تحریمها بعد مذاکره

پرزیدنت ترامپ در تازه ترین موضع گیری خود در رابطه با دیدار احتمالی با حسن روحانی شب گذشته(دوشنبه)گفت:برنامه ای برای دیدار با ایرانی ها ندارم اما باید ببینیم چه پیش خواهد آمد.

همزمان پرزیدنت ماکرون نیز در این باره گفت:پس از حمله به عربستان احتمال دیدار بین رهبران ایران و آمریکا بیشتر نشده است.

پرزیدنت ترامپ که روز یکشنبه دیدار احتمالی با حسن روحانی در حاشیه اجلاس سازمان ملل را رد کرده بود شامگاه دوشنبه در این باره گفت: خواهیم دید چه پیش می آید.

پرزیدنت ترامپ در ادامه گفت:«هیچ چیزی به طور کامل از روی میز حذف نشده است، ولی قصدی برای دیدار با ایرانی‌ها ندارم… این بدان معنی نیست که چنین اتفاقی نخواهد افتاد. من آدم بسیار منعطفی هستم».

همزمان با این اظهار نظر رییس جمهور ایالات متحده پرزیدنت ماکرون رییس جمهوری فرانسه که عازم نیویورک برای شرکت در اجلاس سازمان ملل است در اظهار نظری در این رابطه گفت:درباره پرونده ایران، ممکن است اقدامی در نیویورک رخ دهد.

ماکرون با اشاره به این که پس از حملات به تاسیسات نفتی عربستان سعودی تنش‌ها افزایش یافته است، گفت: «چالشی در نیویورک مطرح است. دو بازیگر این بحران آنجا هستند. وحدت مکانی وجود دارد اما نه لزوما وحدت رویه و اقدام. ما در عربستان سعودی نیستم اما چیزی می تواند اتفاق بیافتد.»

آقای ماکرون همچنین گفته است که پس از حملات به تاسیسات نفتی عربستان سعودی شانس ملاقات میان ایران و آمریکا «قطعا افزایش نیافته است».

از سوی دیگر حسن روحانی هم که عازم نیویورک است می گوید به شرط لغو تحریم ها از سوی آمریکا رژیم حاضر به مذاکره است.

اما علی خامنه ای در روزهای گذشته هرگونه مذاکره و ملاقات با ایالات متحده را به گفته او چه در نیویورک و چه در جای دیگر قویه رد کرد.

در شرایطی که رژیم تحت شدیدترین تحریم ها قرار دارد و همچنین از سوی رژیم حمله ای به تاسیسات نفتی عربستانصورت گرفته و در ۲ ماه گذشته یک پهباد ایالات متحده توسط رژیم سرنگون شده است همه چشم ها به نیویورک دوخته شده تا شاید ملاقاتی بین حسن روحانی و ترامپ صورت بگیرد.

به گفته کارشناسان سیاسی حتی اگر این ملاقات صورت پذیرد نمی توان انتظار داشت که در کوتاه مدت گره و مشکل پیچیده جامعه جهانی با رژیم اسلامی ایران حل شود چرا که جامعه جهانی به رهبری ایالات متحده از رژیم این خواست را دارد که دست از آشوب و حمایت از تروریسم در منطقه و جهان بردارد و تهدیدهای روزانه خود علیه کشور اسراییل را متوقف کند.

همچنین رژیم باید دست از برنامه های موشکی و اتمی مخفیانه خود که بارها توسط اسراییل و آژانس اتمی برملا شده بردارد.

رژیم اسلامی اما نه تنها از مواضع تروریستی و مخرب خود برنداشته بلکه همواره پیشروی نموده و در نمونه اخیر از خاک ایران به تاسیسات نفتی عربستان حمله می کند.

اما به گفته پرزیدنت ترامپ باید دید در روزهای آینده چه اتفاقاتی در نیویورک رقم خواهد خورد و آیا حسن روحانی با پرزیدنت ترامپ دیدار خواهد کرد و یا اینکه مانند محمد خاتمی رییس جمهور اصلاح طلب رژیم از بیم روبرو شدن با رییس جمهور ایالات متحده به دستشویی سازمان ملل پناه خواهد برد؟