گمرک ایران: میزان صادرات کشور رشد منفی داشته است. کارشناسان این امر را به علت ادامه تحریم های آمریکایی می دانند

گمرک ایران اعلام کرد که تجارت خارجی کشور  رشد منفی داشته به طوری که در ۱۱ ماه سال ۱۳۹۸ بالغ بر ۷۸ میلیارد دلار و تراز تجارت خارجی نیز منفی یک میلیارد و ۳۴۳ میلیون دلاری داشته است. رژیم ایران همیشه در مقایسه با کشورهای همسان، یکی از پایین ترین مقدار صادرات را داشته، ولی اکنون ادعا می شود که یکی از علل منفی شدن صادرات، شیوع کورونا بوده است. ولی واقعیت امر آن است که به دنبال برقراری تحریم های آمریکایی اکثریت بزرگی از کشورهای جهان داد و ستد بازرگانی با حکومت ایران را متوقف کرده اند.

در ادامه گزارش گمرک ایران آمده است که  در ۱۱ ماهه سال جاری شمسی میزان صادرات قطعی کالاهای غیرنفتی (به استثنای نفت خام، نفت کوره و نفت سفید و همچنین صادرات از محل تجارت چمدانی) بالغ بر ۱۲۵ میلیون تن و به ارزش ۳۸ میلیارد و ۵۹۷ میلیون دلار بوده است که در مقایسه با مدت مشابه سال ۱۳۹۷، افزایشی ۱۷.۶۱ درصدی در وزن و کاهش ۴.۴۸ درصدی در ارزش دلاری داشته است.

همچنین میزان واردات ایران در این مدت با افزایش ۱۰.۸۴ درصدی در وزن و ۲.۳۱ درصدی در ارزش دلاری در مقایسه با سال گذشته به ۱۰۶ میلیون و ۵۲۸ هزار تن و ۴۰ میلیارد و ۴۰۹ میلیون دلار کالا رسیده است.

تجارت خارجی ایران در بهمن ماه نیز ۶ میلیارد و ۹۴۲ میلیون دلار بوده است. که از این میزان، صادرات کالا در بهمن ماه امسال معادل ۳ میلیارد و ۸۳ میلیون دلار و واردات ۳ میلیارد و ۸۵۹ میلیون دلار رقم خورده است.

طی این مدت چین با سهم ۲۳ درصد از کل ارزش صادرات ایران در رده نخست کشورهای وارد کننده کالا از ایران قرار داشته است و کشورهای عراق با سهم ۲۲ درصد، ترکیه با سهم ۱۲.۸۵ درصد، امارات با سهم ۱۰.۵۶ درصد و کشور افغانستان با سهم ۵.۵۵ درصد در رده‌های بعدی قرار داشته‌اند.