گواتمالا دومین کشوری است که سفارتخانه را پس از آمریکا به اورشلیم منتقل می کند

در همایش سالیانه ایپاک، امسال هیجده هزار نفر شرکت دارند که همه آن ها از سران جوامع یهودی در سراسر ایالات متحده هستند. موضوع همایش امسال، “جشم انداز خاورمیانه در سال میلادی جاری” نام گرفته است. یکی از سخنرانان دیشب این همایش رئیس جمهوری کشور گواتمالا در آمریکای مرکزی بود که به حاضران مژده داد که تصمیم گرفته است سفارتخانه آن کشور را دو روز پس از گشایش سفارت آمریکا در اورشلیم، به پایتخت اسرائیل منتقل کند.

گواتمالا چهار دهه پیش در شمار چند کشور آمریکای لاتین بود که سفارتخانه آن ها در اورشلیم قرار داشت، ولی پس از آن که اسرائیل با تصویب قانونی، امر یکپارچگی اورشلیم را اعلام کرد و شرق اورشلیم به بخش جدایی ناپذیری از پایتخت مبدل شد، آن کشورها به نشان ابراز ناخرسندی، سفارتخانه های خود را به تل آویو منتقل ساختند.

پرزیدنت جیمی مُورالِس رئیس جمهوری گواتمالا در سخنرانی شب گذشته در همایش ایپاک، اعلام داشت که اکنون این اشتباه تاریخی را جبران می کند و سفارتخانه را به اورشلیم باز می گرداند.

پرزیدنت مورالس ساعاتی پیش از اعلام این تصمیم، دیداری با نتانیاهو به عمل آورد و این تصمیم را به آگاهی او رساند. نخست وزیر اسرائیل با سخنان بسیار گرمی از این اقدام دولت گواتمالا ابراز خرسندی کرد.

رئیس جمهوری گواتمالا دستور داد که کار تعمیر و نوسازی ساختمان پیشین سفارت در اورشلیم آغاز شود و از اسرائیل درخواست کرد در تامین هزینه انتقال و تعمیر سهیم گردد و نتانیاهو این درخواست را پذیرفت.

2 دیدگاه‌

  1. این اول راه است ، قطعا یکی پس از دیگری کشورهای مختلف به این مهم اذعان میکنند که اورشلیم پایتخت ابدی اسرائیل است و سفارت خود را به اورشلیم مقدس انتقال میدهند و آن روزهای خوش دور نیست و جهان بزودی شاهد آن روزهای جاویدان خواهد بود

  2. این گواتمالا را کجای قلبم بزارم. اخه.بدبخت نتایاهو طرفدار داره.اون گواتمالا با این کار دنباله پوله.بخدا اگر پول داشت این کارو نمیکرد

Comments are closed.