گوترش: بهتر است برجام را حفظ کنید و به مطالب دیگر مربوط نسازید

دبیرکل سازمان ملل توصیه کرد که برجام به قوت خود باقی بماند و ایالات متحده آن را با موضوع های دیگری چون برنامه های موشکی رژیم ایران و دخالت نظامی در امور کشورهای همسایه مرتبط نکند.

پرزیدنت ترامپ گفته است که حتی اگر حکومت ایران از نظر فنی به تعهداتش در چارچوب برجام عمل کرده، ولی با دخالت نظامی در کشورهای همسایه، و همچنین ادامه برنامه های موشکی و سرکوب مردم، “روح برجام” را نقض کرده است.

آنتونیو گوترش دبیرکل سازمان ملل گفت که این مطالب موضوع های جداگانه ای هستند و نباید آن ها را برجام ارتباط داد و خواهان لغو این توافق اتمی شد.

وزیران خارجه چند کشور اروپایی غربی و اتحادیه اروپا گفته اند که معیارهای چهارگانه پرزیدنت ترامپ را برای اصلاح برجام و یا باطل کردن آن جدی می گیرند و آن را مورد بررسی قرار داده اند.

مقامات حکومت ایران گفته اند که برجام را نخواهند گشود و با هیچ تغییری در آن موافقت نخواهند کرد.

پرزیدنت ترامپ به کشورهای اروپایی چهارماه وقت داده که این موضوع را پیگیری کنند و اگر نتایج به دست آمده تامین کننده خواست ایالات متحده نباشد، آمریکا تحریم های پیشین علیه رژیم ایران را باز خواهد گرداند.

در پاسخ به این شیوه استدلال دبیرکل سازمان ملل، خانم نیکی هیلی سفیر ایالات متحده در سازمان ملل، که یک دیپلمات بسیار فعال است، گفت: «اگر انتظار دارید که ایالات متحده برجام را جدی بگیرد، پس شما هم باید مسائل دیگر را هم جدی بگیرید».

خانم هیلی گفت: «اتحادیه اروپا و جامعه بین المللی، و خود رژیم اسلامی ایران باید به اقدامات بیشتری دست بزنند تا دخالت های رژیم ایران در امور کشورهای دیگر متوقف گردد و به سرکوب مردم آزادی خواه ایران پایان بخشند. در آن صورت است که ایالات متحده برجام را جدی خواهد گرفت».

سفیر ایالات متحده در سازمان ملل در گفتگو با “صدای آمریکا” افزوده گفت: «درست است که خواسته های ما بخشی از توافق برجام نیست، ولی همه آن ها به وضوح نقض قطعنامه های شورای امنیت سازمان ملل محسوب می شود» و افزود: «ما تنها کشوری نیستیم که این سخنان را می گوییم. ما اکنون به جامعه جهانی نشان می دهیم که هنوز مسائل خطرناکی وجود دارد و باید در مورد آن ها نیز دست به اقدام زد.

یک دیدگاه

  1. خطر اصلی ایران دخالت و ایجاد ناامنی در کشورهای دیگر و نابودی انسانهای بیگناه بدست تروریستهای وابسته مانند داعش و القاعده و طالبان است و الا داشتن بمب اتمی مهم نیست . پاکستان هم بمب دارد اما کسی از ان ترس ندارد زیرا اهداف جهانگشایی مانند ایران و هیتلر ندارد.هرچند ایران هرگز اجازه بازرسی و راستی ازمایی نداده.گوترش یک خائن احمق است!

Comments are closed.