یادداشت حسن روحانی در واشنگتن پست:پیشنهاد دولت آمریکا برای مذاکره دور از صداقت است

حسن روحانی پیشنهاد مذاکره ترامپ را پوچ و دور از صداقت میخواند

حسن روحانی رئیس جمهوری اسلامی با انتشار یادداشتی در روزنامه واشنگتن پست پیشنهاد همتای آمریکایی خود برای مذاکره را غیر صادقانه نامید و عنوان کرد که ادعای طرفداری دولت آمریکا از مردم ایران همزمان با تحریم ها منافقانه است.

یادداشت حسن روحانی بعد از ظهر جمعه در آستانه سفر وی  به نیویورک برای حضور در مجمع عمومی سازمان ملل منتشر شده و در آن به مسئله خروج آمریکا از توافق هسته ای تبعات آن و تصمیمات ایران در این رابطه پرداخته شده است.

متن فارسی این یادداشت به طور همزمان در خبرگزاری‌های داخلی ایران منتشر شده است که با شرح خروج آمریکا از برجام در ۱۸ اردیبهشت ۹۷ آغاز می شود.

حسن روحانی نوشته که آن لحظه با دو انتخاب مواجه بوده اول اینکه ایران نیز از برجام خارج شود که این امر به گفته او موجب ناامنی و بی‌ثباتی بیشتر در منطقه میشد و دوم دادن مهلت چند هفته‌ای به اعضای باقیمانده در برجام بود تا تبعات خروج آمریکا از این توافق را جبران کنند.

جمهوری اسلامی همچنان در توافق هسته ای باقی مانده و گزارش‌های آژانس بین‌المللی انرژی هسته‌ای عنوان می‌کند که تعهدات خود را تاکنون انجام داده است.

حسن روحانی در ادامه این یادداشت اما نوشته پیش‌بینی آمریکا این بود که پس از خروج از برجام ایران نیز از آن خارج شود و به راحتی بتوانند یک ائتلاف جهانی علیه ایران شکل و تحریم ها را برگرداند اما اقدام ما در دادن فرصت محدود به اروپا باعث به هم ریختن معادلات آمریکا شده است.

قدرت های اروپایی طرف دیگر برجام همراه با چین و روسیه نیز همچنان در ادامه توافق هسته ای تاکید دارند که حسن روحانی این امر را به انزوای آمریکا تعبیر کرده است.

رئیس جمهوری اسلامی در ادامه یادداشت به پیشنهاد دولت ترامپ رئیس جمهوری ایالات متحده برای مذاکره مستقیم و بدون پیش شرط  با مقامات جمهوری اسلامی پرداخته و گفته که این پیشنهاد صادقانه نیست.

حسن روحانی که  در دوران ریاست جمهوری خود اعدام ها و بازداشت- شکنجه حامیان آزادی بیان و حقوق شهروندی در ایران بوده که بدون دلیل  حال هم صدای مردم بجان آمده و معترض ایران شده و می گوید این تحریم های آمریکا است که مشکلات زیادی برای مردم ایران فراهم کرده است در حالی که در این چهل سال جمهوری اسلامی در مسیر رفاه مردم ایران گامی بر نداشته است.