مارک دوبویتز و ری تکیه:ترامپ باید پیشنهاد مذاکره مستقیم با شخص خامنه ای را بدهد

مارک دوبویتز و ری تکیه

یادداشت مشترک مارک دوبویتز رئیس اجرایی بنیاد دفاغ از دموکراسی ها و ری تکیه دانش‌پژوه روابط ایران و آمریکا و مقام سابق امور خارجه آمریکا در روزنامه نیویورک پست منتشر شد

نویسندگان با اشاره به پیشنهاد اخیر پرزیدنت ترامپ در مورد گفتگوی بی قید و شرط با حسن روحانی می گویند به نظر می رسد آیت الله خامنه ای رهبر جمهوری اسلامی با رد پیشنهاد گفته است جنگی در کار نخواهد بود و با آمریکا مذاکره نخواهیم کرد.

این سخن به گفته نویسندگان مقاله شگرد کار آقای خامنه‌ای می باشد که در عین حال راه را برای مذاکره باز می‌گذارد و می‌گوید جمهوری اسلامی با آمریکا مذاکره خواهد کرد زمانی که آنقدر قدرت داشته باشد که دربرابر فشارها و باج گرفتن ها مقاومت کند اما  امروز چنین روزی نیست.

در ادامه مقاله آمده است با نگاهی به تاریخ چند تعامل‌های ایران آمریکا این پس و پیشرفتن ها کاملا قابل پیش بینی است  یعنی وارد شدن دو کشور به گفتگوهایی که ملایان امیدوارند هرچه بیشتر به درازا بکشد و آخر سر هم نتیجه به بار نیاورد.

در مقاله به اقدامات دولت ترامپ در آشفته کردن روحانیون حاکم و شدت بخشیدن به بحران های اقتصادی و سیاسی جاری در ایران پرداخته شده و اینکه همین اقدام‌ها بحثی را در ایران در مورد چگونگی تعامل با واشنگتن باز کرده است.

نویسندگان  اشاره می‌کنند که ملایان بر این باورند که در جریان مذاکره می توانند امتیاز بگیرند تحریم‌ها را تضعیف کنند و با علم به اینکه آمریکایی‌ها در جریان مذاکره به جنگ متوسل نخواهند شد به فعالیت‌های هسته‌ای خود ادامه دهند تا اروپایی ها را بترسانند و با استفاده از اهرم اروپا بر واشنگتن فشار وارد سازند و در پایان مقاله بلند آمده است: بر عهده ترامپ است که از درسهای روسای جمهوری پیشین بیاموزد و در تعامل با ملایان قاطعیتی به خرج دهد که اوباما از آن برخوردار نبود.

ترامپ باید پیشنهاد مذاکره مستقیم با شخص خامنه ای را بدهد چون حسن روحانی اردک لنگی بیش نیست و نفوذ چندانی نیز در سیاست خارجی ایران ندارد