یاد روز بیست و پنجمین سالگرد قتل یتسحاک رابین نخست وزیر صلح خواه اسرائیل، در پارلمان برگزار شد

نمایندگان پارلمان اسرائیل به یاد رابین یک دقیقه به سکوت ایستادند

بیست و پنجمین سالروز قتل یتسحاک رابین نخست وزیر اسرائیل که در راه برقراری صلح با فلسطینیان تلاش می کرد، در نشست ویژه ای در کنست (پارلمان اسرائیل) با سخنرانی پرزیدنت روبی ریولین، بنیامین نتانیاهو و شماری از سیاستمداران احزاب دیگر برگزار شد.

رابین بیست و پنج سال پیش، لحظاتی پس از پایان یکی از بزرگترین همایش های صلح خواهی ملت اسرائیل که در بزرگترین میدان شهر تل آویو برگزار گردید، با گلوله های یک دانشجوی حقوق که صلح با اعراب را امری خطرناک برای ادامه موجودیت کشور اسرائیل می دانست کشته شد.

تا آن هنگام سابقه نداشت که یک سیاستمدار اسرائیلی، آن هم در مقام نخست وزیر، به علت دیدگاه های سیاسی خویش، هدف سوء قصد قرار گیرد و جان بازد.

قتل رابین جامعه اسرائیل را به تکان درآورد و نشان داد که اختلاف نظر بین دو جبهه راست با میانه و چپ در اسرائیل به حد خطرناکی رسیده است.

در آن سال ها، رابین در مقام رهبری حزب کارگر که از نظر دیدگاهایش حزب میانه و چپ محسوب می شود، و یکی از اعضای گروه احزاب سوسیالیستی جهان بوده، بر این باور بود که باید با دادن امتیازاتی به فلسطینیان، آن ها را برای رسیدن به صلح با اسرائیل تشویق کرد. ولی جناح راست که حزب لیکود بیانگر دیدگاه های آن بود، هشدار می داد که این گونه کوتاه آمدن در برابر گروه های فلسطینی که همچنان خواهان نابودی اسرائیل هستند، امنیت و آینده کشور را به شدت به خطر می اندازد.

کوتاه مدتی پیش از حادثه ترور رابین بود که حزب لیکود همایش بزرگی در میدان مرکزی اورشلیم برگزار کرد که در آن شماری از سخنرانان و از جمله بنیامین نتانیاهو سیاست رابین را به شدت مورد حمله قرار دادند و آن را خیانت به امنیت اسرائیل خواندند. در این تظاهرات، چهره رابین در یونیفرم اس اس، توسط شماری از افراد به نمایش درآمده بود.

طرفداران رابین می گویند که همین همایش بود که آن دانشجوی حقوق را به قتل نخست وزیر کشاند.

تظاهرات سیصد هزار نفره ای که چند روز پس از آن در میدان مرکزی تل آویو برگزار گردید، از دیدگاه حزب کارگر اسرائیل، پاسخی به آن همایش در اورشلیم بود.

یگال عمیر قاتل نخست وزیر که به حبس ابد محکوم گردید، همچنان در زندان است، ولی از جنایت خود ابراز ندامت نمی کند. او با استناد به قوانین اسرائیل در مورد افرادی که به حبس ابد محکوم می شوند، خواستار آزادی از زندان شده است. ولی شاباک (سرویس امنیت داخلی اسرائیل) می گوید که یگال عمیر دیدگاه های خود را تغییر نداده و همچنان به قتل رابین افتخار می کند و آزادی او از زندان ممکن است موجب قتل های بیشتری شود.