یازده گردشگر اسرائیلی، با آن که به کرونا مبتلا نشده اند، همراه با تدابیر سختگیرانه بهداشتی، به کشور بازگشتند

تلاش برای جلوگیری از شیوع ویروس کرونا، در اسرائیل نیز همانند بسیاری از کشورهای جهان، ذهن مردم را به خود مشغول داشته و مقامات وزارت بهداشت به بیشترین تلاش دست زده اند که این بیماری نتواند به اسرائیل رخنه کند.

مشکل بزرگ اسرائیل در دو هفته اخیر، حضور پانزده نفر اسرائیلی در یک کشتی تفریحی در نزدیکی آب های ژاپن بود که مقامات توکیو به مسافران اجازه پیاده شدن نمی دادند. حدود دویست تن از مسافران این کشتی به ویروس کرونا مبتلا شده بودند که چهار نفر اسرائیلی در شمار آنان بودند.

اسرائیل تلاش بسیار کرد که یازده نفر افراد سالم را هرچه زودتر به کشور بازگرداند و بلافاصله پس از دریافت اجازه از دولت ژاپن، اسرائیل با اجاره کردن یک هواپیمای جت، ترتیب بازگرداندن آن یازده نفر را داد که در ساعات بامداد امروز (آدینه) به کشور بازگشتند و بلافاصله به بیمارستان انتقال یافتند.

با آن که همه این یازده نفر سالم هستند و در آزمایش هایی که در ژاپن صورت گرفت، علائم ویروس در آنها تشخیص داده نشد، وزارت بهداشت اسرائیل ترتیب داده که دو هفته در قرنطینه در یکی از بیمارستان های بزرگ کشور بمانند و سپس به خانه های خود باز گردند.

در فرودگاه بین المللی بن گوریون، سپیده دم امروز خدمه زمینی فرودگاه با لباس های ویژه در انتظار مسافران بودند و آنها با اتوبوس ویژه بیمارستان، به آنجا اعزام گردیدند. خدمه هواپیما نیز همگی خارجی بودند و بلافاصله پس از پیاده کردن مسافران، از حریم هوایی اسرائیل خارج شدند.

یازده نفر گردشگران بازگشتی هر یک در اتاق دربسته ای در بیمارستان، مدت دو هفته به سر خواهند برد. در اتاق ها همه وسایل رفاهی، از تلویزیون و وسایل آشپزخانه تدارک دیده شده تا آن ها به کوچکترین تماسی با بیرون نیاز نداشته باشند. آن ها از طریق ویدیو و تلفن با افراد خانواده خود در تماس دائم هستند.

در عین حال، هر روز هزاران نفر اسرائیلی و غیر اسرائیلی از کشورهای خاور دور وارد اسرائیل می شوند و مردم دولت را متهم می سازند که برای معاینه این افراد و جلوگیری از ورود کسانی که ممکن است ناقل ویروس باشند اقدام جدی به عمل نمی آورد. ولی مقامات وزارت کشور می گویند که آن ها به شهروندان اعتماد دارند و به آن ها توصیه کرده اند که در دو هفته نخست بازگشت به کشور، در قرنطینه خانگی بمانند تا اطمینان حاصل شود که حامل ویروس نیستند.