یاییر لاپید در اولین روز کاری به عنوان نخست وزیر اسرائیل رژیم ایران را بزرگترین خطر خواند

یاییر لاپید که اکنون پست نخست وزیری اسرائیل را بر عهده دارد،در نخستین روز کاری خود رژیم اسلامی را بزرگترین خطر برای اسرائیل دانست.

لاپید که پیش از این و در دولت نفتالی بنت وزیر خارجه بود اکنون و تا زمان تشکیل دولت جدید در اسرائیل نخست وزیر خواهد بود و به نظر می رسد که این زمان دست کم ۶ ماه به درازا خواهد کشید.

آگاهان امور بر این باور هستند که لاپید در دوران نخست وزیری خود با چالش های متفاوتی روبرو خواهد بود که اولین آن سفر مهم جو بایدن به اسرائیل خواهد بود که در زمانی انجام خواهد گرفت که معضل اتمی رژیم اسلامی به حساس ترین و خطرناک ترین موقعیت خود رسیده است و باید دید که بایدن در دیدار خود از اسرائیل و گفتگوها چه راهکاری را پیشنهاد خواهد داد آن هم زمانی که به نظر می رسد مذاکرات اتمی با رژیم اسلامی با شکست کامل روبرو شده است.

آگاهان تایید می کنند که در این سفر در مورد اتم ایران و همچنین تهدیدات منطقه ای جمهوری اسلامی و همچنین نزدیکی میان اسرائیل و کشورهای عربی و گفته شده است که شاید پیمان نظامی بزرگی میان اسرائیل و عربستان سعودی به امضا برسد.

چالش دیگر دولت یاییر لاپید مشکلات اقتصادی در داخل اسرائیل است که موجب اعتراضات مردمی و بروز تظاهرات نیز شده است.

از سوی دیگر با توجه به در راه بودن انتخابات زودهنگام در اسرائیل لاپید باید تمام توان خود برای نشان دادن اقتدار و کارآمدی را به کار ببندد تا شاید بتواند در رقابت سیاسی با بنیامین نتانیاهو پیروز گردد و همچنان بر کرسی نخست وزیری اسرائیل تکیه بزند.

نکته ای که در همه این موارد مشترک و ثابت است برخورد قاطع با خطر بزرگ رژیم اسلامی است که همه گروه های سیاسی بر آن توافق نظر دارند و آن چنان که یاییر لاپید تاکید کرده رژیم ملایان بزرگترین خطر برای موجودیت کشور و ملت اسرائیل است.