یمن:  کشورهای منطقه باید با اتحاد با یکدیگر از تجاوز رژیم ایران در منطقه جلوگیری کنند

معمر الاریانی وزیر اطلاع‌رسانی دولت قانونی یمن ، با انتشار بیانیه ای،  سایر کشورها و مردم عرب منطقه را به «عدم اتخاذ موضع نظاره‌گر» در برابر اقدامات خصمانه و تروریستی حکومت اسلامی ایران که تهدیدی علیه امنیت منطقه‌ای و بین‌المللی است، فراخواند.

دولت قانونی یمن در ادامه تاکید کرد که دولت، ارتش و مردم یمن با پشتیبانی ائتلاف حمایت دولت قانونی یمن به رهبری پادشاهی سعودی «نبردی تاریخی و سرنوشت‌ساز را در مقابله با طرح‌ توسعه‌طلبانه ایران و سیاست‌های آشوب‌طلبانه و اقدامات تروریستی آن در منطقه» ادامه می‌دهد.

وزیر اطلاع‌رسانی دولت قانونی یمن ، در این بیانیه آورده است که تحرکات اخیر ایران به وضوح حقیقت نبردی که از ۵ سال پیش در یمن آغاز شده است را نشان می‌دهد.

الاریانی افزود که «وقایع نشان داده که دولت، ارتش و مردم یمن با حمایت و پشتیبانی ائتلاف حمایت دولت قانونی یمن به رهبری پادشاهی عربی سعودی نبردی تاریخی را در دفاع از سرزمین، هویت و مقابله با طرح توسعه‌طلبانه ایران که با انگیزه‌های نژادپرستانه و تاریخی در صدد ایجاد آشوب در منطقه است، ادامه می‌دهند».

وزیر اطلاع‌رسانی یمن همچنین در این راستا از کشورها و مردم عرب منطقه خواست «در قبال تجاوز صریح و آشکار ایران در یمن موضع‌ نظاره‌گر اتخاذ نکنند و با شناخت طبیعت چالش‌ها و حجم خطرات در کمین امت، تمدن و تاریخ عربی در برابر خطری که همگان و امنیت و صلح منطقه‌ای و بین‌المللی را تهدید می‌کند، بایستند».

همچنین مورگان اورتگاس، سخنگوی وزارت خارجه ایالات متحده نیز پیشتر گفته بود: «رژیم ایران حسن ایرلو را که یک عضو سپاه پاسداران و مرتبط با حزب الله لبنان است، قاچاقی و تحت پوشش “سفیر” خود نزد گروه شبه‌نظامی حوثی، به یمن فرستاده است. هدف ایران برای استفاده از حوثی‌ها به منظور گسترش نفوذ بدخواهانه خود، روشن است. مردم یمن باید دست رد به سینه ایرلو و ایران بزنند.»

معمر الاریانی گفته است، حسن ایرلو یکی از نیروهای قاسم سلیمانی است که به عنوان سفیر به صنعا اعزام شده است. قاسم سلیمانی، فرمانده نیروی قدس سپاه بود که سال گذشته در حمله پهپادهای آمریکایی در نزدیک فرودگاه بغداد کشته شد.

همزمان  کلی کرافت سفیر آمریکا در سازمان ملل ایران را متهم کرد که با ارسال سلاح برای شبه نظامیان حوثی قطعنامه شورای امنیت را نقض می‌کند.

خانم کرافت گفت: حکومت اسلامی ایران در یمن همچنان به حمایت از شورشیان حوثی ادامه می‌دهد٬ شبه نظامیانی که الان شش سال است یمن را به ورطه یک جنگ خونین داخلی کشیده‌اند.

آسوشیتدپرس نیز پیشتر نوشته بود که  جنگ در یمن بدترین بحران انسانی در جهان است که باعث گرسنگی میلیون‌ها نفر شده است. براساس آمار گردآوری شده بیش ۱۱۲ هزار نفر از جمله جنگجویان و غیرنظامی در این این جنگ شش ساله کشته شده‌اند.

شایان گفتن است که تاکنون عکسی از حسن ایرلو در شبکه های اجتماعی یافت نشد و این واقعیت اتهامات وارد شده از سوی ایالات متحده را تقویت می کند زیرا این فرد ممکن است یکی از اعضا ارشد اطلاعاتی سپاه قدس باشد