یهودیان آئین یوم کیپور را برگزار می کنند، ولی همزمان، مخالفان نتانیاهو به، تظاهرات ادامه می دهند 

یهودیان اسرائیل و جهان خود را برای برگزاری آئین یوم کیپور که روزۀ بزرگ یهودیان است، آماده می سازند. یوم کیپور از شامگاه امروز (یکشنبه) آغاز می شود و تا شبانگاه فردا (دوشنبه) ادامه خواهد داشت. یوم کیپور تنها روزی است که کتاب مقدس یهودیان دستور داده باورمندان روزه بگیرند و از این رو مقدس ترین روز نیایش و طلب بخشایش محسوب می شود.

در شرایط عادی، در تمام ساعات امشب و فردا، یهودیان به نیایش می پردازند و معمولا کنیساها (نیایشگاه های یهودی) از جمعیت موج می زند. ولی امسال به علت خطر کورونا، بسیاری از کنیساها تعطیل شده و شمار نمازگرازان در محیط بسته به ده تن محدود گردیده است. از این رو شمار زیادی از باورمندان آئین یوم کیپور را در محیط باز و با رعایت فاصله دو متری از یکدیگر برگزار می کنند.

بسیاری دیگر از افراد نیز ترجیح داده اند نیایش ها را در خانه خود، ولی در برابر کامپیوتر برگزار کنند تا از طریق برنامه های اینترنتی، با نمازگزاران دیگر در ارتباط باشند و صدای قرائت نیایش ها را شنوند و در آن سهیم گردند.

پلیس اسرائیل از دیروز سختگیری های شدیدی برای رعایت مقررات بهداشتی، به اجرا گذاشته و بیش از گنج هزار برگ جریمه صادر شده که مبلغ آن پنح هزار شکل یعنی بیش از یک هزار دلار است.

بحث درباره آزاد و یا ممنوع کردن تظاهرات، به عنوان شیوه ای برای مهار کردن شیوع کورونا ادامه دارد.

در حالی که پروفسور رونی گومز، سرپرست علمی مبارزه با کورونا برقراری سه هفته قرنطینه کامل در سراسر کشور را بیهوده دانسته و سیاست “قرنطینه نقطه ای” و محدود را توصیه کرده بود، بنیامین نتانیاهو نخست وزیر، خواهان قرنطینه کامل شد. حزب لیکود به رهبری نخست وزیر نیز در روزهای اخیر تلاش کرده مقرراتی به تصویب پارلمان برسد که به موجب آن ها، در تمام مدتی که قرنطینه کامل برقرار است، مردم حق تظاهرات نداشته باشند.

مشاور ارشد حقوقی دولت این تلاش را غیرقانونی خواند و اعلام داشته که ادامه تظاهرات حق مسلم شهروندان اسرائیل است و با رعایت پروتکل بهداشتی، باید برگزاری آن امکان پذیر شودو

برخی مخالفان نتانیاهو بر این گمان هستند که هدف نخست وزیر از همه اقدامات اخیر، متوقف ساختن ادامه تظاهرات تحت عنوان کنترل کورونا می باشد. تظاهرکنندگان گفته اند که از این حق خود صرفنظر نخواهند کرد و در چارچوب قانون به عملیات اعتراضی ادامه خواهند داد.

نتانیاهو و طرفدارانش بر این گمان هستند که تظاهرات چند هزار نفره، ممکن است به یکی از مراکز شیوع کورونا تبدیل شود. ولی کارشناسان امور بهداشتی می گویند که اگر پروتکل کاملا رعایت شود، این خطر بسیار ضعیف است.

شب گذشته (شب یکشنبه) هزاران نفر از معترضین در سراسر اسرائیل علیه نتانیاهو تظاهراتی به راه انداخته و او را به فساد متهم ساخته و خواهان کناره گیری وی بودند.

مرکز این تظاهرات در اورشلیم، و در فاصله کمی از اقامتگاه نخست وزیر بود. ولی در پل هایی هوایی جاده های اصلی کشور و همچنین در تل آویو و شهرهای دیگر تظاهراتی به همین علت برگزار شد. اکنون حدود سه ماه است که این رشته تظاهرات شب های یکشنبه هر هفته برگزار می شود.