یهودیان آمریکا از وارد کردن نام اسرائیل در نزاع ترامپ با دموکرات ها خرسند نیستند

رشیده طالب عضو مجلس نمایندگان از جانب حزب دموکرات که به فلسطینی بودن افتخار می کند و مرتبا اسرائیل را مورد حمله قرار می دهد

در همان حال که اظهارات پرزیدنت ترامپ علیه برخی نمایندگان حزب دموکرات در کنگره ایالات متحده که سیاست خارجی او را به شدت مورد حمله قرار داده اند، برخی یهودیان آمریکا از این که ترامپ موضوع اسرائیل را نیز با این کشاکش در هم آمیخته، ابراز ناخرسندی و نگرانی کردند.

سخن از چند نماینده تندرو در حزب دموکرات است که مهاجران تازه وارد محسوب می شوند، ولی علیه اسرائیل و برخی دیگر از کشورهایی که ایالات متحده با آن ها همکاری گسترده دارد، زبان به انتقادهای گزنده گشوده اند.

پرزیدنت ترامپ در واکنش پیشین خود نسبت به سخنان شماری از این نمایندگان، گفته بود که اگر آن ها از وی راضی نیستند، می توانند به کشورهای خود بازگردند. برخی محافل سیاسی و اجتماعی در ایالات متحده، این سخنان را نوعی “نژاد پرستی” نامیدند، زیرا همه این نمایندگان سفید پوست نیستند بلکه در خاورمیانه و آفریقا ریشه دارند. سخنان رئیس جمهوری به ویژه از این جهت مورد انتقاد قرار گرفت که شماری از این انتقادگران سیاست وی، در ایالات متحده زاده شده اند و والدین آن ها بوده اند که به آن کشور مهاجرت کرده بودند.

پرزیدنت ترامپ در آخرین پیام توییتری خود، و در واکنش به آن که منتقدین گفته بودند وی باید از آن نمایندگان پوزش بطلبد، نوشته بود که آنان هستند که باید غذرخواهی کنند و از اسرائیل پوزش بطلبند.

برخی رهبران جامعه یهودیان ایالات متحده از این که پرزیدنت ترامپ در این نزاع سیاسی نام اسرائیل را وارد ساخته، ابراز ناخرسندی کردند و گفتند که بهتر بود مقام رئیس جمهوری، سنجیده تر واکنش نشان می داد.

آگاهان می گویند که اکنون چندین دهه است که هر دو حزب دموکرات و جمهوریخواه در ایالات متحده، به گونه ای یکسان از اسرائیل طرفداری می کنند و دولت اورشلیم هرگز در کارزار انتخاباتی در ایالات متحده دخالتی نکرده و بهتر است که همچنان از این بازی دور بماند.

محافل یهودی ایالات متحده ابراز نگرانی می کنند که جریانات اخیر، ممکن است موج یهودستیزی در آن کشور را قوی تر کند. از هنگام به روی کار آمدن دولت پرزیدنت ترامپ، جناح های راست افراطی در ایالات متحده تقویت شده اند و تا کنون دوبار افراط گرایان سفید پوست به کنیساهای یهودیان حمله مسلحانه انجام داده و شماری از نمازگزاران را به قتل رسانده اند.