یهودیان اسرائیل و جهان، از فردا نوروز خود را جشن می گیرند، ولی برقراری قرنطینه محدودیت ایجاد می کند

یک روز پیش از آغاز سال نو یهودیان (روش هشانا) و دو عید دیگر که کوتاه مدتی پس از آن فرا می رسد، کابینه کورونا در دولت اسرائیل امروز (پنجشنبه) دستورات نهایی را در تلاش برای مهار کردن شتابی که در شیوع کورونا در هفته های اخیر به وجود آمده اعلام کرد.

در واقع، مفهوم تصمیمات آن است که از ظهر فردا، یعنی ساعاتی پیش از آغاز نوروز یهودیان و تا پایان عید سوکوت (عید سایبان ها) که کوتاه مدتی پس از آن فرا می رسد، در سراسر کشور قرنطینه کامل برقرار خواهد گردید.

هدف عمده این تصمیم آن است که خانواده ها، از برگزاری مراسم گسترده عید با شرکت میهمانان بسیار خودداری روزند – زیرا همین اجتماعات پرجمعیت است که همه گیری کورونا را شتاب می بخشد.

در یک هفته اخیر، شمار مبتلایان هر روز بین چهار هزار تا پنج هزار نفر در نوسان بوده که اگر آن را در ابعاد ایران حساب کنیم، معادل چهل تا پنجاه هزار نفر در روز است زیرا ایران ده برابر اسرائیل جمعیت دارد.

به موجب مقررات، همه مدارس اسرائیل از بامداد امروز (پنجشنبه) تعطیل شده و همه مراکز زیبایی، بدن سازی، ورزشی و مراکز فرهنگی بسته می شود و شهروندان اجازه خواهند داشت حداکثر پانصد متر از خانه خود دور شوند.

با این همه، کارگرانی که بسیار ضروری هستند و همچنین آنانی که در تامین آذوقه و رفاه مردم نقش دارند و از جمله پزشکان، پرستاران، درمانگاه ها و مراکز مشابه به کار عادی ادامه خواهند داد.

رستوران ها باز می ماند، ولی آنها فقط اجازه دارند غذای پخته را به خانه مشتریان برسانند و هیچکس نه تنها نمی تواند در داخل رستوران غذا صرف کند، بلکه حتی نمی تواند خود برای خرید غذای آماده، به رستوران مراجعه کند.

در شبانه روز گذشته، شمار مبتلایان جدید در اسرائیل فراتر از ۴۵۰۰ تن بوده که رقم وحشتناکی محسوب می شود. در اسرائیل کل موارد ابتلا از هنگام شیوع کورونا، بیش از ۱۷۱ هزار نفر بوده که شمار آنهایی که بیماری در مرحله فعال است، کمی از پنج هزار نفر پایین تر است، ولی بیش از پانصد تن در وضع بیماری وخیم قرار دارند. خوشبخانه شمار فوت شدگان در شبانه روز گذشته احتمالا صفر بوده، ولی در مجموعه تا کنون ۱۱۶۵ نفر قربانی شده اند.

بحث و جدل در مورد آن که چه شیوه ای را برای رویارویی با کورونا باید در پیش گرفت، همچنان در میان تیم های پزشکی و سیاستمداران و احزاب و جناح های سیاسی ادامه دارد. افرادی برقراری قرنطینه کامل را کاری اشتباه می دانند و می گویند بدین سان، افراد سالم نیز که باید در خانه بمانند تنبیه می شوند. آن ها می گویند که قرنطینه باید نقطه ای باشد. این شیوه در برخی شهرک ها و محله های مذهبی مورد آزمایش قرار گرفته ولی پلیس و مقامات انتظامی می گویند که رعایت آن بسیار دشوار است.

در همان حال که محافل پرقدرت مذهبی فشار می آورند که نیایشگاه های یهودی (کلیساها) در روزهای عید کاملا باز بماند، دولت تلاش می کند آن ها را نیز مشمول رعایت مقررات سازد.

این نگرانی وجود دارد که قشرهایی از جامعه حاضر به اجرای محدودیت ها نشوند و از این رو، پرزیدنت روبی ریولین رئیس جمهوری اسرائیل، در یک پیام تلویزیونی از همه مردم کشور خواست به خطرناک بودن موقعیت کنونی توجه کنند و مقررات و محدودیت ها را بپذیرند.