یهودیان اسرائیل و جهان از فردا شب جمعه فرا رسیدن عید پسح عید آزادی و بهار یهودیان را جشن می گیرند

در عید پسح  یهودیان مواد تخمیر شده را نمی‌خورند و مسلم آن است که خوردن نان معمولی ممنوع خواهد بود و به جای آن نانی خورده می شود از خمیر تخمیر نشده پخته شده باشد

این عید به یاد دورانی است که حضرت موسی یهودیان را از سرزمین بندگی و بردگی مصر رهایی بخشید و آن را به سوی بازگشت به سرزمین پدری رهنمون شد.

یکی از ویژگی‌های این عید همانند دیگر اعیاد یهودی خوردن خوراکی ها و غذاهایی است که مخصوص این عید می باشد.

در عید پسح  یهودیان مواد تخمیر شده را نمی‌خورند و مسلم آن است که خوردن نان معمولی ممنوع خواهد بود و به جای آن نانی خورده می شود از خمیر تخمیر نشده پخته شده باشد.

همچنین در آستانه این عید از به کار بردن قاشق و چنگال و بشقاب هایی که در روز های معمولی مورد استفاده قرار می گیرد خودداری می شود.معمولاً به جای گوشت  ماهی خورده می شود .

ارتش اسرائیل به عنوان نهادی که به فرهنگ و آیین یهود اعتقاد راسخی دارد برای سربازان خود باید به غذاهای این عید را تهیه کند.

ظاهراً این کار آسانی نیست اما از ارتش اسرائیل در این امر بسیار کار برزیده است و حتی در ایام عید غذاهایی برای سربازان خود تهیه می کند که لذیذ و اشتها آور باشد.

رکن تدارکات ارتش اسرائیل اعلام کرد که برای هفت روز عید قرار است که ۱۳۰ هزار تن گوشت مرغ خریداری شود.همچنین ۲۳۰ تن نان ویژه عید یا نان فطیر در اختیار این سربازان قرار خواهد گرفت.

همچنین ۱۷۰۰۰ لیتر شربت انگور در اختیار سربازان گذاشته می‌شود.شربت انگور به جای شراب است که در شب عید نوشیده می‌شود.

طبق آیین یهود در شب عید پسح هر فرد چهار پیاله شراب می نوشد اما از آنجا که سربازان در حال خدمت و آماده‌باش هستند به جای شراب آب انگور خواهند نوشید و ۱۷ هزار لیتر آب انگور برای آنها تهیه شده است.

آیین ویژه ی شب عید پسح فردا شب در همه قرارگاه ها و پایگاه های ارتش اسرائیل و سراسر کشور بر اساس آیین کامل یهودی برگزار خواهد شد.

اما در عین حال سربازان در حال آماده‌باش در نقاط حساس و ویژه انجام وظیفه می‌کنند که ظاهراً  از انجام مراسم این عید محروم هستند اما ۴ پیاله آب انگور را خواهند نوشید.

سربازان در پادگان ها می توانند از روی لیست غذا ها خوراکی های مورد علاقه خود را انتخاب کنند.رکن تدارکات ارتش ۱۲ تن انواع آرد ها را که مخصوص عید پسح می باشد خریداری کرده است.

برای سربازانی که خوردن ماهی را ترجیح می دهند رکن تدارکات ۱۳ تن ماهی سفارش داده است.اما آن دسته از سربازانی که گوشت گوسفند یا گاو می خورند ۵۰ تن گوشت برای آنها خریداری شده است.

سربازانی که گوشت بوقلمون را ترجیح می دهند ۴۵ تن برای آنها خریداری شده است.همچنین کسانی که خواهان خوردن مرغ هستند ۱۳۰ تن گوشت مرغ در اختیار آنها گذاشته می‌شود.

و اما شام بدون دسر امکان پذیر نمی باشد و سربازان اسرائیلی در شب عید ۳۵۰۰ کیلو میوه های خشک در اختیار دارند که به عنوان دسر صرف خواهد شد.

شیرینی ویژه شب عید نیز فراموش نشده است و  ۶۰ تن شیرینی در اختیار سربازان قرار می‌گیرد که ویژه ایام عید پسح تهیه شده است و اگر کسی شیرینی خامه ای دوست نداشته باشد برای او بیش از ۱۷ تن شیرینی خشک و سفارش داده شده که از آرد تخمیر نشده تهیه گردیده است.

بسیاری از امیران ارتش اسرائیل از جمله رئیس ستاد کل شب عید را همراه با سربازان و در پادگان ها و قرارگاههای نظامی برگزار خواهند کرد.

یک دیدگاه

Comments are closed.