یهودیان اسرائیل و جهان نخستین روز عید پسح را که عید ازادی و بهار است و ۷ روز ادامه دارد، جشن گرفته اند

آیین های عید باستانی پسح که یادگار خروج یهودیان از سرزمین بندگی مصر در چند هزار سال پیش است، شب گذشته (شنبه) در بسیاری از خانواده های یهودی برگزار شد و خانواده ها و مهمانان آنان در کنار یکدیگر داستان خروج بنی اسرائیل از مصر و بازگشت به سرزمین پدری را بازگو کردند و به خواندن سرودهای عید پرداختند و چهار پیاله شراب نوشیدند و شادی کردند.

برخلاف سال گذشته که به علت شیوع کورونا، قرنطینه برقرار گردیده بود و خانواده ها اجازه دیدار با یکدیگر را نداشتند، امسال محدودیتی احساس نشد و میهمانی های بزرگی برگزار گردید.

یکی از آیین های این عید آن است که هر رهگذری نیز می تواند به خانه وارد شود و در میهمانی حضور یابد و مورد پذیرایی قرار گیرد.

امروز (یکشنبه] همزمان با نخستین روز عید که یک هفته ادامه خواهد داشت، باورمندان به کنیسا رفتند و به نیایش عید پرداختند و مردمان دیگر رهسپار دشت و صحرا گردیدند و این روز را در دامان طبیعت گذراندند.

در هفت روز عید، به دنبال بسته بودن اکثر ادارات و مراکز بازرگانی، صدها هزار نفر از افراد به گردشگری می پردازند. در گذشته، اکثر این افراد رهسپار کشورهای جهانگردی می شوند، ولی امسال به علت کمی پروازها و محدودیت های کورونا، اکثر گردشگران رهسپار مراکز گردشی داخل کشور شده اند و هتل های اسرائیل دوباره پر شده اند.

در این یک هفته، برخی برنامه های هنری و فرهنگی نیز، همراه با محدودیت های جمعیتی از علاقمندان پذیرایی می کنند.

در عید پسح، باورمندان فقط نان فطیر می خورند که در زبان عبری متسا نامیده می شود و از آرد ذرت و یا نخود پخته شده و فاقد خیر ترش می باشد.

پایان عید، اهالی دوباره رهسپار باغ ها و پارک های عمومی می شوند و یک روز کامل را در آن جا می گذرانند، که همانند سیزده بدر ایرانیان است و امسال سه روز پس زا آن برگزار می شود.