یهودیان فرانسه به حکم دیوانعالی آن کشور در برائت قاتل مسلمان یک زن سالخورده یهودی اعتراض کردند

حکم دیوان عالی فرانسه که یک جوان جنایتکار عرب مقیم آن کشور را در قتل بانوی سالخورده یهودی که او را در خانه خود اسکان داده بود، خشم یهودیان فرانسوی را برانگیخت و موجب برگزاری تظاهرات اعتراضی در پاریس، مارسی و شهر نیس فرانسه و همچنین در تل آویو در مرکز اسرائیل گردید که شمار زیادی از یهودیان فرانسوی تبار در اطراف آن زندگی می کنند.

سخن از یک بانوی ۶۴ ساله یهودی به نام سارا حلیمی است که از روی دلسوری به یک جوان مسلمان زاده در کشور آفریقایی مالی اجازه اده بود که در خانه اش سکونت کند و به او در انجام کارهای روزانه کمک برساند.

این مرد چهار سال پیش با فریادهای الله اکبر به جان آن زن افتاد و سپس با ضربات چاقو او را به هلاکت رساند.

او درباره علت این جنایت به بازیگران گفته بود که دچار هذیان بوده و شیطان در برابرش ظاهر شده و به او دستور داده بود که این زن را بکشد.

زنده نام سارا حلیمی یک زن مذهبی یهودی بود که نیکوکاری را یکی از وظایف انسانی خود می دانست.

وکیل مدافع این قاتل در دادگاه ادعا کرد که او تحت تاثیر مواد هذیان آور به این جنایت دست زده بود و نباید مجازات شود. دیوان عالی فرانسه این استدلال را پذیرفت و قاتل را فردی غیر مسئول خواند که نباید محاکمه شود.

گروه های یهودی در شهرهای بزرگ فرانسه و در تل آویو در اسرائیل به این حکم اعتراض کردند.

دولت فرانسه در عین حال که تاکید کرد دیوانعالی بر اساس قوانین موجود رای خود را صادر کرده، اعلام داشت که این قانون مورد بازنگری قرار خواهد گرفت و تغییرات ضروری در آن داده خواهد شد تا در آینده فردی مانند این قاتل، نتواند از مجازات رهایی یابد.