یهودیان و مسیحیان ترکیه نیز به افزایش یهودستیزی و تنفر زایی علیه اقلیت های مذهبی در ترکیه اعتراض کردند

در همان حال که حکومت اسلامی ایران می کوشد توطئه برای آتش زدن آرامگاه مقدس یهودیان در همدان را ناچیز جلوه دهد، و حتی منکر وقوع آتش سوزی می شود، نمایندگان اقلیت های دینی در ترکیه نیز در یک گردهمایی در استانبول به سرکوبگری های مذهبی در ترکیه که در سال های اخیر افزایش یافته است، اعتراض کردند.

از هنگام به روی کار آمدن دولت اسلامگرای رجب طیب اردوغان در آنکارا، این گرایش های تعصب گرایانه علیه یهودیان، مسیحیان، ارامنه و پیروان ادیان دیگر غیر اسلامی شدت گرفته است.

نمایندگان یهودی و مسیحی ترکیه در بیانیه مشترکی ابراز نگرانی کرده اند که گروه های تعصب گرای اسلامی، وقوع ویروس کورونا را توطئه اقلیت ها بدانند و آن ها را مورد تعرض و تجاوز قرار دهند.

در ایران، حکومت با همه امکانات تبلیغاتی خود همچنان ادعا می کند که توطئه به آتش کشیدن آرامگاه استر و مردخای در همدان، یک حادثه حاشیه ای بوده و دشمنان رژیم در خارج از کشور آن را بزرگ کرده اند.

تلویزیون دولتی حکومت ایران یک گزارش چند دقیقه ای پخش کرد که در آن حتی نماینده یهودی در مجلس و همچنین رهبران جامعه یهودیان را ناچار ساختند که ادعا کنند هیچگونه آتش سوزی در آرامگاه استر و مردخای رخ نداده، و همزمان تایید میکنند که فرد یا افرادی، در ساختمان جانبی آرامگاه آتش سوزی به راه انداختند که موجب نابودی موکت آن تالار و دوده گرفتن دیوارها شد.

کارشناسان می گویند در همان حال که رژیم ادعای می کند دشمنان به بزرگنمایی پرداخته اند، تردیدی نیست که قصد این توطئه، آسیب رساندن به مکان مقدس یهودیان در همدان بوده که بارها در گذشته نیز مورد تعرض قرار گرفته بود.

گزارش کوتاه تلویزیون دولتی ایران را همراه با مصاحبه های ساختگی که از زبان افراد مختلف ضبط شده می شنویم:

 

در این گزارش تلویزیون دولتی ایران، به این واقعیت اشاره نشده که تعرض به آرامگاه استر و مردخای، در سالروز اعلام استقلال اسرائیل روی داده و ماموران گروه های تندرو با این اقدام خواسته اند تنفر خود نسبت به اسرائیل را از طریق به آتش کشیدن یک مکان مقدس یهودیان نشان دهند.

در تعرض های پیشین اوباش حکومت اسلامی به این مکان مقدس یهودیان، که از آثار میراث فرهنگی ایران زمین نیز محسوب می شود، دو پر از ستاره شش پر حضرت داود در مکان ورودی به آرامگاه را بریده بودند که شباهت خود را به ستاره داود که علامت پرچم ملی اسرائیل نیز هست، از دست بدهد