یورونیوز:  پس از خروج ایالات متحده از برجام اقتصاد ایران دچار فاجعه شده است

سامانه خبری یورونیوز در یک گزارش تحلیلی درباره وضع اقتصادی حاکم بر ایران نوشت: با خروج یک جانبه آمریکا از برجام، موج تحریم‌های صنعتی، تجاری، پولی و نفتی این کشور به سمت اقتصاد ایران بازگشت.

در این گزارش آمده است :   تحریم‌هایی که ابتدا صنایع هوایی، فلزی و خودروی ایران و مبادلات مالی این کشور را نشانه گرفت و سپس  به سمت متوقف کردن فروش نفت و محدود کردن صادرات محصولات پتروشیمی ایران نیز گسترش یافت. حال این پرسش مطرح شده که دو سال پس از آغاز مرحله به مرحله این تحریم‌ها، اقتصاد ایران چه روندی را طی کرده و در چه شرایطی قرار دارد؟

داده‌های مرکز آمار ایران نشان می‌دهد، طی دو سال گذشته نرخ تورم تک رقمی ایران از ۸ درصد تا ۴۲.۷ درصد در شهریور سال ۱۳۹۸ صعود کرد و سپس سیر نزولی به خود گرفت و تا ۳۲.۲ درصد پایین آمد و مطابق پیش‌بینی صندوق بین‌المللی پول نرخ تورم اقتصاد ایران تا پایان سال میلادی جاری به ۳۴.۲ درصد خواهد رسید.

یورونیوز در ادامه نوشته : رشد تولید ناخالص داخلی ایران بر اساس اعلام صندوق بین‌المللی پول از مثبت ۳.۷ درصد در سال ۲۰۱۷ تا منفی ۷.۶ درصد در سال ۲۰۱۹ سقوط کرد. برآورد این نهاد بین‌المللی نشان می‌دهد که این نرخ در سال ۲۰۲۰ نیز به منفی ۶ درصد خواهد رسید.

همچنین آمار سازمان توسعه تجارت ایران حاکیست که صادرات غیرنفتی ایران از نزدیک به ۴۷ میلیارد دلار در سال ۱۳۹۶ به ۴۱.۴ میلیارد دلار در پایان سال ۱۳۹۸ کاهش یافته است. همزمان واردات ایران هم از ۵۴ میلیارد دلار به ۴۳ میلیارد دلار رسیده است.

در ادامه گزارش امده که نرخ برابری ریال ایران در دو سال گذشته ۱۵۸ درصد سقوط کرده است.و در طول دو سال گذشته تولید روزانه نفت خام ایران از ۳.۸ میلیون بشکه به نزدیک ۲ میلیون بشکه کاهش یافته است.

به گزارش یورونیوز داده های  مرکز آمار ایران نشان می‌دهد که نرخ بیکاری در این کشور طی دو سال گذشته در مجموع روندی نزولی داشته و از حدود ۱۲درصد به ۱۰.۶ درصد رسیده و همزمان نوسان نرخ مشارکت اقتصادی نیز صعودی بوده است.

و تولیدات  صنایعی همچون داروسازی و تولید کاغذ با افزایش تولید بیش از ۲۵ درصدی مواجه شده‌اند.و در زمینه مسکن نیز

بهای هر مترمربع واحد مسکونی در تهران طی دو سال گذشته نزدیک به ۱۵۶ درصد بالا رفته است. اما بر خلاف روند شاخص‌های کلان اقتصادی ایران در دوران خروج آمریکا از برجام، شاخص کل بورس تهران طی دو سال گذشته ۱۰.۵ برابر شده و از مرز یک میلیون واحد عبور کرده است.