یوکیا آمانو از افزایش غنی سازی در ایران ابراز نگرانی کرد و نتانیاهو دوباره به رژیم ایران هشدار داد

یوکیا آمانو رئیس آژانس بین المللی انرژی اتم، دیروز (دوشنبه ) در گزارشی اعلام کرد که رژیم ایران اکنون به سرعت بیشتری به غنی سازی اورانیوم روی آورده، ولی حاضر نشد تائید کند که حکومت ایران با این اقدام، از تعهدات خود در چارچوب توافق اتمی موسوم به برجام، پا فراتر نهاده است.

آگاهان می گویند که طبق برجام، ذخایر اورانیوم غنی شده نباید از سیصد کیلوگرم فراتر رود و همچنین، ایران نباید اورانیوم را در سطحی بالاتر از سه و نیم درصد غنی کند. کارشناسان گفته اند که رژیم ایران هنوز هیچیک از این دو تعهد را نقض نکرده است.

حسن روحانی گفته بود که ایران به مدت دو ماه، خود را به سهمییه تعیین شده در مورد اورانیوم غنی شده و همچنین ذخایر آب سنگین، متعهد نمی داند و اگر طی این مدت، کشورهای اروپای غربی نتوانستند سازوکاری ارائه دهند که تاثیرات منفی تحریم های دوبارۀ آمریکا را خنثی کند، ایران گام های بیشتری در راه نادیده گرفتن تعهدات برجامی خود برخواهد داشت که پیامد نهایی آن ممکن است خروج کامل از این توافق باشد.

در اورشلیم، بنیامین نتانیاهو نخست وزیر و وزیر دفاع در یک پیام کوتاه تلویزیونی ظاهر شد و در آن گفت که اسرائیل همچنان به سیاست خود پای بند است و اجازه نخواهد داد حکومتی که اسرائیل را به نابودی تهدید می کند، به توان اتمی نیز دست داشته باشد.

پیش از این سخنان، محمد جواد ظریف وزیر خارجه حکومت اسلامی، در کنفرانس مطبوعاتی مشترک با همتای آلمانی خود، هایکُ ماس، گفته بود: «آن که ایران اسلامی را به جنگ می کشاند، همان کسی نخواهد بود که آن را به پایان برد، زیرا پایان جنگ را حکومت اسلامی ایران رقم خواهد زد».

کارشناسان امور در اورشلیم گفتند که رژیم ایران هنوز تا رسیدن به بمب هسته ای فاصله بسیار دارد و تنها، زمانی به یک خطر جدی مبدل خواهد شد که اورانیوم را در سطح بالایی غنی سازد و مقادیر زیادی از آن را ذخیره کند و به غنی سازی در سطح هشتاد تا نود درصدی روی آورد.

یوکیا آمانو در سخنان روز گذشته (دوشنبه) ضمن آن که اعلام داشت رژی ایران بر شتاب غنی سازی اورانیوم افزوده است، حاضر نشد بگوید که آیا این اقدام به مفهوم زیرپا گذاشتن تعهدات برجام است و یا آن که ایران همچنان در چارچوب برجام فعالیت می کند.

رئیس رکن اطلاعات ارتش اسرائیل چند روز پیش در یک سخنرانی پژوهشی، ارزیابی کرده بود که رژیم ایران در آینده نزدیک به تولید جنگ افزار اتمی روی نخواهد آورد، زیرا می داند که اگر به چنین اقدامی دست بزند، همه دنیا را علیه خود به اعتراض و اقدام وا خواهد داشت.

نتانیاهو در پیام شب گذشته خود افزوده گفت که رژیم ایران نه تنها می خواهد بمب هسته ای بسازد، بلکه در تلاش خود علیه موجودیت اسرائیل، می کوشد در خاک سوریه نیز استقرار نظامی و جنگی داشته باشد.

این سخنان در واکنش به اظهارات محمد جواد ظریف در کنفرانس رسانه ای مشترک با وزیر خارجه آلمان بود. ظریف ادعا کرد که نخست وزیر اسرائیل بود که با ایستادن در برابر کوره اتمی اسرائیل در دیمونا، رژیم ایران را به نابودی تهدید کرد. او نتیجه گرفت که خطر از جانب دولت اسرائیل است و نه حکومت اسلامی ایران و نباید این کشور را متهم ساخت که می خواهد بمب هسته ای بسازد.

نتانیاهو در پاسخ گفت که ظریف دوباره دروغ می گوید، زیرا اسرائیل هرگز از نابودی ایران سخن نگفته، بلکه اظهار داشته “آنکه می خواهد اسرائیل را نابود کند، خود نابود خواهد شد”. آگاهان گفتند که منظور نتانیاهو از این سخنان، نابودی رژیمی بوده که خود اسرائیل را به نابودی تهدید می کند – و نه فراتر از آن.

نتانیاهو گفت: ظریف است که دوباره دروغ می گوید. زیرا حکومت ایران است که کشور اسرائیل را به نابودی تهدید می کند و اسرائیل هرگز چنین سخنی را در مورد ایران نگفته است.

یوکیا آمانو در ادامه سخنان خود در مورد سرعت گرفتن غنی سازی اورانیوم در ایران، از این که تنش در خاورمیانه بالا گرفته، ابراز نگرانی کرد و گفت: «بسیار ضروری است که حکومت اسلامی ایران همچنان به تعهدات خود در چارچوب برجام وفادار باشد».