یوکیا آمانو مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی درگذشت

آژانس بین المللی انرژی اتمی روز دوشنبه خبر از درگذشت یوکیا آمانو مدیر کل این نهاد نظارتی سازمان ملل داد.

تارنمای آژانس با انتشار اطلاعیه دبیرخانه این نهاد اطلاع داد، “یوکیا آمانو ” درگذشت و پرچم آژانس به حالت نیمه افراشته در خواهد آمد.

هفته گذشته اعلام شد که «یوکیا آمانو» مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی قصد دارد به دلیل ابتلا به یک بیماری نامشخص، زودتر از موعد از سمت خود استعفا کند.به نوع بیماری آمانو در بیانیه آژانس و رسانه ها اشاره ای نشده است.

آمانو دیپلمات ژاپنی ۷۲ ساله، در سال ۲۰۱۷ میلادی برای سومین دوره چهار ساله به عنوان مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی منصوب شد و قرار بود تا ۳۰ نوامبر ۲۰۲۱ این پست را عهده دار باشد.

از جمله مسولیت های آژانس بین المللی انرژی اتمی نظارت بر فعالیت های هسته ای ایران در چارچوب برجام است.

آمانو در سال ۱۹۴۷ در شهر کوچک ‘یوگاوارا’ ژاپن به دنیا آمد. او در سال ۱۹۶۸ تحصیل خود را در دانشگاه توکیو آغاز کرد و پس از فراغت از تحصیل از دانشکده حقوق، در سال ۱۹۷۲ به وزارت امور خارجه ژاپن پیوست و بطور تخصصی در حوزه مسائل خلع سلاح بین المللی و منع اشاعه هسته ای به کار پرداخت. او بعدها در سالهای ۱۹۷۳ تا ۱۹۷۵ در دو دانشگاه فرانسوی هم دوره هایی را گذراند.

آمانو در وزارت امور خارجه ژاپن در مناصبی مختلف از جمله مدیر بخش علوم و مدیر بخش انرژی هسته ای را داشت و همچنین به عنوان عضو بخش دیپلماتیک در سفارتخانه های ژاپن در کشورهای لائوس، آمریکا و بلژیک و همچنین در نمایندگی ژاپن در کنفرانس خلع سلاح ژنو کار کرد و مدتی هم سرکنسول ژاپن در مارسی فرانسه بود.

آمانو  پس از محمد البرادعی و با رای اعضا به عنوان پنجمین دبیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی انتخاب شده بود.

آمانو دوره اول ریاست خود بر آژانس را از روز اول دسامبر ۲۰۰۹ (۱۰ آذر ۱۳۸۸) آغاز کرد.

یوکیا آمانو، دبیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، که پیشتر گزارش‌هایی درباره احتمال کناره‌گیری او از سمتش به دلیل بیماری منتشر شده بود، در سن ۷۲ سالگی درگذشت.

به گزارش رویترز، آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در یادداشتی که به اعضای شورای حکام آژانس داده، خبر درگذشت آمانو را اعلام کرده است.

هنوز توضیحات بیشتری درباره علت و زمان دقیق مرگ آمانو منتشر نشده است.

براساس گزارش‌هایی که هفته گذشته منتشر شده بود، آمانو در ماه‌های اخیر چند نشست مهم آژانس را به دلیل بیماری از دست داده بود.