یکی از اعضای حزب اصلاحات : بازی باجان داوطلبان تست کورونا در ایران آن هم با واکسن چینی و روسی 

علیرضا اصغرزاده از اعضای حزب اصلاحات در  انتقاد از اظهارات اخیر  دکتر مینو محرز، عضو ستاد ملی مبارزه با کورونا که گفته بود  از داوطلبان تست انسانی واکسن کرونای داخلی رضایت نامه گرفته می شود و اگر مشکلی برایشان پیش بیاید بیمه هستند و اگر مسئله حادتری پیش بیاید دیه داده می شود!  نوشته است: کارشناسان؛ مگر از صحت وسقم واکسن کورونای خود مطمئن نیستید که چنین حرفی می زنند! مردم: جان داوطلبان ارزشی برای مسئولان ندارد؟

اصغرزاده در ادامه افزود: خانم دکتر محرز در حالی موضوع پرداخت دیه به خانواده داوطلبان تست کرونا در صورت مرگ را پیش کشیده که ُ مردم بارها عدم اطمینان خود را به واکسن چینی، روسی اعلام کرده اند چه برسد به واکسن که با ۷۰ درصد ایمنی روی موش و خرگوش قرار است تهیه شود!

او در ادامه نوشته است : تازه، روش تهیه همین واکسن را نیز مینو محرز مشابه واکسن چینی و روسی اعلام  کرده است! اینکه برای تست واکسن کورونا هم جایزه می دهند هم دیه نشانه خوبی نیست چرا که مسئولان  امر به خوبی می دانند که دیگر برگشتی در آن نیست. از طرف دیگر مشکلات اقتصادی و بحران بیکاری و فقر مردم را چنان مستأصل کرده که به غیر از فروش کلیه و اجزای بدنشان حاضر هستند جانشان را پای جایزه تست واکسن کورونای چینی و روسی و داخلی بدهند؟

دکتر مینو محرز متخصص بیماری های عفونی که بر تولید این واکسن در مؤسسه تحت نظرش اصرار دارد، در پاسخ به اینکه چرا از واکسن های با ضریب اطمینان ۹۵ درصد به بالا بجای واکسن ۷۰ درصدی استفاده نمی کنیم گفته است: لازم است ۹۰ درصد باشد، واکسن ً نیست که اثربخشی واکسن حتما آمریکا یک فناوری جدید است و آینده آن را نمی دانیم!

در همین زمینه دکتر مصطفی اقلیما، پدر مددکاری اجتماعی ایران گفت: وقتی که یک پزشک عنوان می کند که اگر داوطلبی که واکسن کورونای ایرانی را تزریق کرد و جان خود را از دست داد ما دیه اش را پرداخت می کنیم ما را به یاد حرف اوباشی می اندازد که می گفتند ما ترس از کشتن آدم ها نداریم و دیه اش را پرداخت می کنیم؟! این چه جور حرف زدن است؛ یعنی چه که فردی که واکسن زد و جان خود را از دست داد پول خون او را می دهیم؟!

او افزود:  این چه جور حرف زدن است که در ایران باب شده؟ یعنی چه که ما هرکسی را خواستیم به قتل برسانیم بعد عنوان کنیم پول ً نگاه یک پزشک، آن هم خونش را می دهیم؟! یعنی واقعا کسی که متخصص در زمینه خاص هست همان نگاه اوباشی را دارد که عنوان می کنند آدم می کشیم و پول دیه آن ها را پرداخت می کنیم؟!

پدر مددکاری اجتماعی ایران گفته است:  متاسفانه جان انسان ها در ایران برای عده ای بی ارزش است؟! طرز تفکر این افراد نشان می دهد که جان انسان ها ارزش ندارد و ارزش آن ها همان پولی است که ما به آن ها می دهیم؟! پول خون به آن ها می دهیم؛ عوض اینکه بگویند اگر واکسنی که در کشور ساخته شده و ادعای موثر بودن آن را می کنند تزریق شود و داوطلب جان خود را از دست داد آن کسی که واکسن را تایید کرده اعدام می شود وزیر بهداشت و درمان اعدام می شود مسئول آزمایشگاه اعدام می شود و آن کسی هم که اعلام  کرده واکسن را تزریق کند اعدام می شود.

اقلیما در ادامه افزود: واقعا مملکت ما چه اتفاقی افتاده است یعنی چه که ما دیه می دهیم؟ این نوع حرف از ً یک پزشک یا هر کسی که مسئول مملکت است حرف کاملا زشت و غیرانسانی است!

خانم دکتر منیژه نوری، متخصص بیماری های عفونی نیز در این باره به صدای اصلاحات گفت: خانم دکتر شما دیگر چرا، از غیرپزشکان انتظار داشتیم که جان افراد را با پول بخرند ولی شما چرا؟

دکتر ملک زاده معاون مستعفی وزیر بهداشت پیشتر گفته بود به مردم دروغ نگویید ایران زیر ساخت های لازم برای تولید واکسن انسانی کورونا را ندارد .