یکی از اعضای ستاد کورونا: آماری که درباره مبتلایان و قربانیان ارائه می شود بسیار کمتر از واقعیت است

مسعود مردانی یکی از اعضای کمیته علمی مبارزه با کورونا این ارزیابی را مطرح ساخت که  تعداد واقعی جان‌باختگان کرونا در ایران بالاتر از آمار رسمی است که اعلام می‌شود

او هشدار داده گفت : حداقل تا دو الی سه هفته دیگر، میزان مرگ‌های سه رقمی ادامه دارد و میزان  واقعی جان‌باختگان کرونا از آمار رسمی که وزارت بهداشت اعلام میکند، بالاتر است.

این عضو کمیته علمی ستاد مقابله با کرونا در ادامه افزود که شمار بالایی از بیماران بدحال در موج چهارم‌ در بخش‌های آی‌سی‌یو بستری شدند و همچنان تعداد بیماران بدحال در این بخش‌ها بستری هستند.

او گفت که در مورد بخشی از این گروه بیماران بدحال به دلیل گسترش ریوی بیماری امکان کمک‌رسانی به آنها را عملی نیست و به همین دلیل این بیماران فوت کرده و می‌بینیم که آمارهای روزانه متفاوت است.

مردانی  همچنین اعلام کرد که در حال حاضر مشکل عمده در استان‌های بوشهر، هرمزگان و سیستان و بلوچستان نگرانی از بروز ویروس جهش‌یافته کرونا، از گونه شناسایی شده در هند است. بنابراین باید مواظب باشیم که این ویروس در کشور گسترش پیدا نکند.

پیش از این فاطمه نوروزیان، سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان، وضعیت کرونا در بسیاری از شهرهای این استان را شدیدا نگران کننده اعلام کرده بود.

او افزود:  بیمارستان‌های هرمزگان، با کمبود شدید تخت روبرو شده است ، «در حال حاضر ۹ هزار و ۹۵ مبتلا به کرونا در هرمزگان در قرنطینه خانگی به سر می‌برند.»

همزمان سیما سادات‌لاری، سخنگوی وزارت بهداشت ایران نیز از شیوع ویروس جهش‌یافته نوع هندی و آفریقای جنوبی در برخی شهرهای ایران خبر داده بود.

لاری گفته بود که «بیشترین میزان بروز موارد مثبت بستری کرونا در کشور در هفته گذشته به ترتیب در استان‌های چهارمحال و بختیاری، ایلام، خوزستان و هرمزگان و همچنین بیشترین میزان بروز موارد مرگ و میر ناشی از بیماری کووید ۱۹ در استان‌های البرز، قزوین، چهار محال و بختیاری و آذربایجان شرقی گزارش شده است.»

در همین حال  رضا فدایی، مسئول بیماری‌های واگیر مرکز بهداشت استان اصفهان گفته است که “موجودی واکسن استان نزدیک به صفر است و به همین دلیل واکسیناسیون هیچ گروه جدیدی شروع نشده” و “منتظر دریافت محوله جدید واکسن از وزارت بهداشت هستیم.”

فدایی گفت که “از اوایل خرداد به بعد اتفاق جدیدی در زمینه واکسیناسیون کرونا در استان نیفتاد” و “اگر هرچه سریع‌تر واکسن کرونا از وزارت بهداشت به استان نرسد برای تزریق دوز دوم واکسن شهروندان مشکل خواهیم داشت”.

او افزود: “از شهروندان درخواست کرده‌ایم به مراکز واکسیناسیون مراجعه نکنند و کسانی که هنوز واکسن نزده‌اند منتظر پیامک باشند تا بعد از دریافت واکسن‌های جدید، از آنها برای تزریق واکسن دعوت کنیم.”